Lustro z oświetleniem LED – co warto wiedzieć?

Lustro to standardowy element wyposażenia łazienki. Pełni rolę dekoracyjną, optycznie powiększa pomieszczenie i oczywiście pomaga w codziennej pielęgnacji. Ostatnio coraz bardziej popularne są lustra łazienkowe podświetlane LED. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Nie trzeba dobierać do lustra osobnych lamp. Lustro z podświetleniem jest dostępne w wielu kształtach i rozmiarach. Dla niektórych największym plusem jest to, że do takiego lustra można dobrać nowoczesne dodatki. Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu lustra łazienkowego z podświetleniem LED i co warto wiedzieć?

Kształt i wymiary

Kształt lustra jest pierwszą kwestią, nad którą powinniśmy się zastanowić. Lustra LED są najczęściej dostępne w tradycyjnych kształtach. Znajdziemy lustra prostokątne, owalne, zaokrąglone oraz lustra 3D, które są nowością na rynku. Wybór odpowiedniego kształtu lustra jest bardzo istotny. Decyzja w dużej mierze jest uzależniona od stylu łazienki. Kształt lustra musi współgrać z wyposażeniem. Istotna jest także sama wielkość pomieszczenia i to, jaki efekt przestrzenny chcemy uzyskać.

Kolejnym ważnym aspektem są wymiary lustra. Grubość tafli powinna wynosić nie mniej niż 4 mm. Lustra łazienkowe podświetlane LED są dostępne w wielu wymiarach. Dzięki temu można z łatwością wybrać model w odpowiednim rozmiarze. Warianty okrągłe mogą mieć średnicę od 40 cm do nawet 120 cm! W przypadku luster prostokątnych szerokość i wysokość można dopasować do swojej wizji pomieszczenia. Jak duże powinno być lustro? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko zależy od wielkości pomieszczenia, całościowej aranżacji i tego, kto będzie korzystał z łazienki.

W przypadku głównej łazienki, z której korzystają wszyscy domownicy, lustro powinno być odpowiednio duże. Korzystanie z niego powinno być bowiem wygodne dla każdej osoby. Musi zatem mieć odpowiednią wielkość, a zwłaszcza wysokość, aby każdy mógł się w nim swobodnie przeglądać. Z kolei w łazience gościnnej, która będzie używana rzadziej, możemy postawić na mniejsze lustro podświetlane, np. okrągłe.

Zwróć uwagę na barwę światła

Lustra łazienkowe podświetlane LED dają możliwość wyboru barwy światła. Dlaczego jest to takie istotne? Odpowiednie oświetlenie wpływa na to, jak odbieramy daną przestrzeń. Kolor światła także ma znaczenie. W łazience warto stosować różne źródła światła, o różnych barwach. Tak jak w innych pomieszczeniach, w łazience umieszczamy oświetlenie, które pełni rolę funkcjonalną i dekoracyjną. Lustra z LED spełnią obie role jednocześnie.

W przypadku luster łazienkowych LED można wybrać barwę światła zimną, ciepłą lub neutralną. Wybór najlepiej jest dopasować do osobistych upodobań oraz do tego, czy w łazience znajduje się też naturalne źródło światła. Jeśli decyzja jest zbyt trudna, warto wybrać barwę neutralną. Jest ona najbardziej zbliżona do światła dziennego.

Nowoczesne dodatki i energooszczędność

Lustro łazienkowe LED będzie świetnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie nowinki technologiczne. Takie lustro nie pełni już tylko funkcji dekoracyjnej. Tafla lustra może zostać uzupełniona o funkcje użytkowe, które odmienią sposób korzystania z łazienki. W co może zostać wyposażone takie lustro? Jednym z dodatków jest dotykowy lub sensorowy włącznik światła. W lustro może zostać także zamontowane lusterko powiększające z diodami LED. Na tafli lustra może pojawić się także stacja pogodowa, zegar LED lub zegar pokazujący zarówno czas, jak i temperaturę. Mogą tam się także znaleźć głośniki z funkcją Bluetooth. Świetnym dodatkiem jest też mata grzewcza, która zapobiega parowaniu lustra.

Wśród wielu zalet luster łazienkowych podświetlanych LED nie można zapomnieć o energooszczędności. Nie pobierają one tak dużej ilości prądu jak żarówki tradycyjne. Oznacza to spore oszczędności podczas codziennego korzystania z łazienki. Na dodatek, diody LED mają żywotność nawet kilkadziesiąt razy dłuższą niż standardowe żarówki.

Informacja prawna