Obróbka blacharska balkonów i tarasów to jeden z najważniejszych elementów ich konstrukcji. To właśnie dzięki niej dana powierzchnia nie ulega przemakaniu i niszczeniu w wyniku działania czynników atmosferycznych. Wobec tego, jakie rozwiązanie w tym przypadku sprawdzi się najlepiej i o czym warto pamiętać wybierając je?
Obróbka blacharska balkonu. Dlaczego to nie odpowiednie rozwiązanie?
Chcąc zrozumieć ogromną rolę, jaką spełnia obróbka blacharska balkonu, warto przede wszystkim wiedzieć, że to właśnie ona odpowiada za odprowadzenie wody z konstrukcji. Jej brak lub nieprawidłowe wykonanie powoduje natomiast zaciekanie elewacji budynków, zamykanie konstrukcji balkonów i tarasów, a w efekcie powstawania grzybów i pleśni i destrukcji całych elementów.
Bardzo często zdarza się jednak, że pomimo wykonania obróbki balkonu lub tarasu, wymienione problemy nadal występują. Dlaczego? Ponieważ kiedy obróbka balkonu blachą wykonana jest z niewłaściwych materiałów, wciąż nie spełnia ona swojego podstawowego zadania.
Jeszcze do niedawna okucia balkonu wykonywane były przy pomocy zwykłej blachy, która nie pozwalała jej wygiąć pod odpowiednim kątem i szczelnie połączyć ze sobą. W związku, z czym obróbka blacharska, zamiast odprowadzać wodę poza strefę okapową, przepuszcza ją, doprowadzając do zawilgoceń konstrukcji. Dodatkowo obróbka tarasu blachą wiąże się także z ryzykiem jej korozji wraz z czasem. Dlatego też coraz częściej odchodzi się od niej w trakcie wykańczania balkonów i tarasów.
Z jakimi problemami przyjdzie się nam mierzyć, wybierając blachę na balkon?
W związku z powyższymi problemami obróbka blacharska krawędzi balkonu wiąże się z wieloma problemami. Począwszy od doboru odpowiednich materiałów, aż do samego jej wykonania.
Pierwszym z nich jest to, że klasyczna blacha na balkonie bardzo często pomimo zachowania wszelkich norm budowlanych nie może zostać zamontowana w pełni szczelny sposób, ze względu na nierówności powierzchni. W związku, z czym wraz z czasem pojawiają się na niej ogniska korozji będące wynikiem mikro zastoisk wody. Dodatkowo obróbka balkonu blachą wymaga także jej odpowiedniego przycięcia i dopasowania do kształtu balkonu, w związku z czym traci ona swoje właściwości antykorozyjne, w wyniku naruszenia jej wierzchniej powłoki.
Co więcej, jak pokazuje praktyka bez względu na zastosowaną izolację blacha okapowa na balkon, nie gwarantuje także pełnej odporności na korozję jej elementów.
Blacha okapowa na balkon między papą
Kilka lat temu okucia balkonu układano między dwoma warstwami papy. Obecnie używa się natomiast w tym celu jednej warstwy papy termozgrzewalnej. Jednak pomimo to okucia balkonu układane na podkładzie cementowym, który jest jeszcze wilgotny, wchodzą z nim w reakcję chemiczną i korodują. Tracąc wraz z postępowaniem tego procesu swoją szczelność i powodując niszczenie konstrukcji.
Blacha na balkonie a zaprawy uszczelniające
Popularne w ostatnich latach stało się także układanie blachy na balkonie z wykorzystaniem zaprawy uszczelniające, zakładając, że antykorozyjne właściwości materiałów pomogą zapobiec ich destrukcji. Jednak w wielu przypadkach okazuje się, że blacha w połączeniu z zaprawą uszczelniającą reaguje podobnie jak w przypadku układania jej bezpośrednio na cemencie.
Ponadto należy także pamiętać, że obecnie obróbka blacharska balkonu zabezpieczana jest w inny sposób niż dawniej, przez co jej elementy nie są już tak bardzo odporne na korozję. Wobec tego rozwiązaniem pozwalającym uniknąć tych problemów mogą być gotowe obróbki blacharskie balkonu marki Renoplast, oparte na nowoczesnych technologiach.
Jakie rozwiązanie wybrać do obróbki balkonu?
Wspomniane systemowe obróbki blacharskie marki Renoplast to nic innego jak profile okapowe, narożniki i odbojniki, które w odróżnieniu od blachy wykonywane są z aluminium, pokrytego dodatkowo powłoką poliestrową, która wzmacnia ich właściwości antykorozyjne. Ich zaletą jest fakt, że występują one w formie elementów gotowych do montażu, których nie trzeba samodzielnie docinać lub wyginać pod odpowiednim kątem.
Chcąc poznać więcej zalet tego rozwiązania, o gotowe obróbki blacharskie balkonów zapytaliśmy specjalistę z firmy Balkony-tarasy 24 posiadającej takie produkty w swojej ofercie: Dostępne w naszej ofercie profile okapowe to gotowe obróbki blacharskie balkonów, a także tarasów i loggii. To, co je wyróżnia spośród innych produktów na rynku to przede wszystkim specjalistycznie wyprofilowany kształt, ułatwiający ich montaż, a także późniejsze swobodne odpływanie wody z powierzchni balkonów. Ponadto obróbka blacharska balkonu marki Renoplast może być dobierana ściśle pod względem zastosowane wykończenia danej powierzchni. Wobec tego wyróżnia się: okapniki balkonowe dla posadzek ceramicznych, żywicznych oraz układanych w systemie wentylowanym. Dzięki temu można mieć pewność, że zastosowane rozwiązanie spełni wymagania danych konstrukcji i ich użytkowników.
Warto także wspomnieć, że systemowe obróbki blacharskie znacznie skracają czas ich montażu. Z kolei to ile kosztuje obróbka blacharska balkonu z ich wykonaniem, sprawia, że zaczynają się one cieszyć coraz większą popularnością.
Podsumowując, obróbka balkonu blachą nie należy do najlepszych rozwiązań. Wszystko za sprawą tego, że bez względu na zastosowany sposób jej montażu, niemal zawsze ulega ona korozji i doprowadza do konieczności wykonywania remontów konstrukcji balkonów lub tarasów. Dlatego też chcąc cieszyć się szczelną strefą okapową balkonu oraz jego pięknym wyglądem przez wiele lat zaleca się stosowanie systemowych rozwiązań, które cechują się prostotą montażu i o wiele większą trwałością.