Wiercenie w betonie – czy trzeba mieć uprawnienia?

Beton jest powszechnie wykorzystywanym w budownictwie materiałem. Wszystko za sprawą jego solidności i trwałości. Mimo iż wiercenie w betonie może wydawać się niektórym bardzo trudne, to z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi i akcesoriów oraz mając pewną wiedzę, bez większego problemu można wiercić w nim otwory.

Jakich narzędzi i akcesoriów używać do wiercenia w betonie?

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że zwykła wiertarka nie poradzi sobie z betonem. Sprawdzić się może ona jedynie w przypadku betonu komórkowego. Do wiercenia w tradycyjnych betonowych murach konieczna będzie przynajmniej wiertarka udarowa, natomiast z cięższymi pracami poradzi sobie dopiero młotowiertarka. Takie urządzenia mogą posiadać dwa rodzaje udaru – pneumatyczny lub mechaniczny. Pierwszy z nich sam wybiera odpowiednią siłę nacisku, a w drugim przypadku należy odpowiednio dociskać wiertło.

Urządzenie będzie jednak bezużyteczne bez prawidłowego wiertła. Musi być ono przeznaczone do pracy w betonie. O ile w przypadku małych otworów mogą wystarczać tradycyjne wersje widiowe, o tyle przy większych otworach należy wybierać takie, które są wyposażone w ostrza po zewnętrznej stronie, czyli koronowe. Ważne jest także zastosowanie odpowiednio dostosowanych kołków. W tym wypadku najlepiej wybierać kołki rozprężne.

Jak prawidłowo wiercić w betonie?

Przed każdą pracą należy odpowiednio przygotować stanowisko. Osoba wykonująca otwory w betonie powinna mieć zapewnioną swobodę ruchów. Zanim rozpocznie się wiercenie, dobrze jest sprawdzić urządzenie oraz to, czy wiertło zostało prawidłowo zamontowane. Następnie należy odmierzyć i zaznaczyć miejsca lokalizacji otworów. Udar powinno uruchamiać się dopiero w momencie, w którym poczuje się opór. Jeszcze przed rozpoczęciem wiercenia koniecznie trzeba sprawdzić, czy w danym miejscu nie znajdują się kable lub rury, które można uszkodzić.

W momencie, gdy wiertło się zaklinuje, należy wyłączyć sprzęt i je wyjąć. W przypadku jego mocnego nagrzewania można skorzystać ze specjalnego oleju chłodzącego, w którym zanurza się gorące wiertło.

Wiercenie w betonie a uprawnienia

Wiercenie w betonie z pewnością wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, aby było przeprowadzane bezpiecznie i najbardziej efektywnie. Do samodzielnego wykonywania otworów w betonowych powierzchniach dla własnych potrzeb nie trzeba mieć uprawnień. Jednak zazwyczaj pracownicy szanowanych firm mają uprawnienia do obsługi specjalistycznych urządzeń oraz są przeszkoleni pod kątem przestrzegania przepisów BHP. Świadczy to o profesjonalizmie i dbaniu o interesy klienta.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy DIAMENT-BUD.

Informacja prawna