Kominki są eleganckim i przyjemnym źródłem ciepła. Przed wyborem warto jednak poznać najpopularniejsze rodzaje kominków.
Kominki – podział ze względu na źródło energii
W wielu domach bardzo istotne jest to, by kominek był nie tylko skutecznym, ale również ekonomicznym źródłem energii. Zarówno jeśli chodzi o koszty wstępne, jak i eksploatacyjne. Będzie to zależne od rodzaju jego paliwa. Jest to także wytyczna, która wpływa na walory estetyczne oraz komfort obsługi kominka. Wyróżnia się tutaj modele:
- Na paliwo stałe, to znaczy opalane drewnem. Tego rodzaju kominki mają najniższe koszty eksploatacyjne. Zarazem dają możliwość osiągania wysokich wartości mocy – do ponad 30 kW. Modele na paliwo stałe wiążą się z dużym nakładem pracy ich właścicieli, ponieważ wymagają: kupienia i sezonowania drewna, jego przechowywania, a zimą dokładania go do kominka. Takie kominki trzeba też rozpalać i czyścić. Wymaga to czasu, ale za to pozwala na stworzenie atmosfery przytulności i ciepła. Ich minusem jest zaś ograniczona możliwość regulacji.
- Gazowe, które pojawiają się w domach coraz częściej. Dzieje się to ze względu na ich wygodną obsługę, która wymaga jedynie wciśnięcia odpowiedniego przycisku. Mają też łatwą regulację poziomu mocy. Kominków gazowych nie trzeba też czyścić ani składować ich paliwa. Minusem są za to wysokie koszty eksploatacyjne, które wynikają z aktualnych cen gazu. Producenci kominków gazowych zapewniają, że potrafią one stworzyć tak pozytywne wrażenie, jak kominki opalane drewnem, ale oczywiście będzie to zależeć od poczucia estetyki ich użytkowników.
- Elektryczne. Ze względu na ceny energii elektrycznej, są to kominki najdroższe w eksploatacji. Za to są bardzo proste w obsłudze i dają możliwość łatwej regulacji mocy. Jednak jest to moc o dość niskim zakresie, bo typoszeregi tego rodzaju kominków przyjmują wartości 1,5 – 4 kW. Dla niektórych wadą kominka elektrycznego może być to, że nie zapewnia on przytulności, bo nie występuje w nim konieczność przygotowywania paliwa i jest pozbawiony widoku i zapachu palącego się drewna.
Kominki otwarte i zamknięte
Kominki otwarte są przede wszystkim ozdobą, a nie wydajnym źródłem ciepła. Przewód kominowy powoduje bowiem jego duże straty. Do tego drewno w palenisku spala się szybko, a to zwiększa koszty użytkowania kominka. Inną opcją są kominki zamknięte – z tzw. wkładami. Sprawdzają się one przy ogrzewaniu, ponieważ bardzo dobrze oddają ciepło, są przy tym bezpieczne. Jeszcze bardziej efektywne są modele zamknięte z płaszczem wodnym. W kominach grzewczych zamkniętych, opalanych drewnem, paliwo grzewcze znika znacznie wolniej niż w przypadku kominków otwartych.
Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Kominki Popowczak – kominki Mszczonów.