Izolacja kanałów wentylacyjnych a akustyka

Przepływ powietrza w kanałach wentylacyjnych generuje hałas. Żeby zminimalizować uciążliwości z tym związane, niezbędna jest izolacja. Na rynku są dostępne różne materiały do wygłuszania dźwięków. Na jakie rozwiązania warto postawić? Nadmierny hałas negatywnie wpływa na samopoczucie użytkowników budynku. Jak zapobiec tym niedogodnościom? Dobrym sposobem jest izolacja akustyczna kanałów wentylacyjnych. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednie produkty?

Jak zminimalizować hałas wydobywający się z wentylacji?

O parametry akustyczne należy zatroszczyć się już na etapie projektowania budynku. Pomogą w tym tłumiki, skrzynki rozprężne, czerpnie, wyrzutnie. Można zdecydować się również na montaż specjalnych nawiewników i kratek. To jednak nie wszystkie sposoby na wygłuszenie dźwięków. Warto zadbać też o materiały do izolacji akustycznej przewodów wentylacyjnych.

Żeby izolacja kanałów odznaczała się skutecznością, trzeba ją umiejętnie zamocować. W przeciwnym razie nie zapewni ona optymalnej ochrony przed dźwiękami. Wiele produktów posiada warstwę z klejem ułatwiającą montaż. Materiały instaluje się także przy pomocy gwoździ do zgrzewania. W celu ich przytwierdzenia używa się zgrzewarek transformatorowych. Dodatkowo warto zastosować taśmy uszczelniające z włókna szklanego. Sprawdzają się one szczególnie w miejscach łączeń mat lub otulin.

Jakie materiały izolacyjne wybrać?

Do tłumienia hałasów pochodzących z kanałów wentylacyjnych wykorzystuje się m.in.:

  • maty lub otuliny z wełny mineralnej,
  • maty z warstwą włókna szklanego,
  • maty kauczukowe samoprzylepne z folią aluminiową,
  • maty polietylenowe,
  • otuliny z wełny szklanej

Kiedy izoluje się kanały wentylacyjne z reguły stosuje się tradycyjne maty lamelowe (zwykłe lub samoprzylepne). Inaczej postępuje się w przypadku, gdy kanały wentylacyjne przebiegają w budynkach, w których akustyka odgrywa istotną rolę (np. kinach, hotelach, salach konferencyjnych). Wówczas można pokusić się o zaizolowanie przewodów od środka. Wykorzystuje się w tym celu specjalne płyty. Dobrze sprawdza się m.in. Paroc InVent G9 z wełny kamiennej i powłoki z tkaniny szklanej. Można sięgnąć też po płyty Industrial Batts Black 80 z wełny mineralnej i włókna szklanego.

Na co zwrócić uwagę, wybierając materiały do izolacji akustycznej?

Zakup odpowiednich produktów stanowi ważny element minimalizujący hałas. Czym kierować się przy wyborze właściwych materiałów izolacyjnych? Poniżej zestawienie najważniejszych wniosków:

  • Współczynnik pochłaniania dźwięku

Do ważnych informacji zalicza się współczynnik pochłaniania dźwięku αw. Przyjmuje on wartości mieszczące się w przedziale 0-1. „0” oznacza pełne odbicie dźwięku. „1” – całkowite wchłonięcie fali  akustycznej.

  • Wskaźnik izolacyjności akustycznej

Nie bez znaczenia jest także wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw. Jest on wyrażany w decybelach. Informuje, w jakim stopniu izolacja chroni przed hałasem z zewnątrz.

  • Współczynnik kształtu

Dane na ten temat można znaleźć w opisie wyrobu. Wartość wskazuje częstotliwości dźwięków, w jakich dany materiał działa najefektywniej.

  • Powierzchnia zewnętrzna i rodzaj materiału izolacyjnego

Duże znaczenie dla akustyki ma pokrycie maty lub otuliny. Im niższa gęstość płótna, tym lepsze tłumienie fali akustycznej.

Materiały izolacyjne a przepisy

Na dobór właściwych materiałów wpływają także obowiązujące przepisy. Do szczególnie istotnych zalicza się Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych budynków i ich usytuowania (Dz.U. 2019 poz. 1065). Zgodnie z § 267 izolacje nie mogą powodować rozprzestrzeniania się ognia. Stąd też warto przyjrzeć się klasie ogniowej. Dane na ten temat precyzuje norma PN-EN 13501-1.

Do ważnych zapisów należy też norma PN-B-02151-2:2018-01. Określa ona dopuszczalny poziom hałasów w pomieszczeniach. Dokument precyzuje wartości decybeli:

– dla urządzeń będących na wyposażeniu technicznym obiektów,

– dla urządzeń, które nie zostały uwzględnione w fazie projektowania budynku.

– wynikające z bieżącej eksploatacji budynków.

Postaw na materiały izolacyjne sprawdzonych marek!

Zakup odpowiednich materiałów do izolacji jest bardzo istotny. Na rynku można nabyć wiele produktów do wygłuszania dźwięków. Warto szukać artykułów renomowanych firm. Mają one opatentowane rozwiązania ułatwiające montaż. Charakteryzują się też zastosowaniem innowacyjnych technologii. Wysokiej klasy materiały dostępne m.in na stronie https://www.caldo-izolacja.pl/oferta/materialy-akustyczne.

Informacja prawna