Czy elektryczne ogrzewanie podłogowe jest ekonomiczne – analiza kosztów ogrzewania

elektryczne ogrzewanie podłogowe

Decyzja o zmianie sposobu ogrzewania mieszkania to poważny krok, zwłaszcza pod względem finansowym. Tradycyjne grzejniki powoli odchodzą do lamusa na rzecz ekonomicznych, energooszczędnych rozwiązań, które dodatkowo pozwalają zachować wysoką estetykę wnętrza. Jakie urządzenie najlepiej wybrać? Który system przyniesie najwięcej korzyści i pozwoli zaoszczędzić pieniądze? Sprawdź, ile zapłacisz za produkty do elektrycznego ogrzewania podłogowego – maty grzewcze pod kafelki, regulatory temperatury i akcesoria do montażu!

Produkty do elektrycznego ogrzewania podłogowego – maty grzewcze pod kafelki

Na koszty inwestycji składa się szereg zmiennych, które trzeba uwzględnić przed rozpoczęciem wymiany/instalacji systemu. Pierwsze na liście wydatków są produkty do elektrycznego ogrzewania podłogowego. Maty grzewcze pod kafelki to jedna z najchętniej wybieranych przez klientów opcji. Powodem popularności produktu jest łatwy, nieinwazyjny montaż. W skrócie – nie trzeba kuć posadzki i przeprowadzać gruntownego remontu, aby korzystać z zalet ogrzewania elektrycznego. Dla porównania instalacja kabli – choć tańsza – wymaga o wiele większych nakładów pracy, a ich działanie pochłania więcej energii.

Cena samej maty waha się w granicach 150-200 zł za m2. Finalna kwota zależy od przeznaczenia (ogrzewanie pod płytki jest tańsze od tego pod panele) oraz ilości produktu – im większy metraż, tym mniejszy koszt za m2 materiału.

Warto wspomnieć o akcesoriach i sprzęcie przydatnym do montażu (np. zaciskarce praskiej do konektorów folii grzewczej) – ich cena wynosi przeważnie ok. 100 zł. Nie jest to jednak wydatek niezbędny, zwłaszcza jeśli posiadasz w domowym przyborniku odpowiednie narzędzia. W przypadku zlecenia ułożenia maty specjalistom weź pod uwagę koszty przeprowadzenia prac, które będą zależeć przede wszystkim od metrażu pomieszczenia.

W jaki termostat warto zainwestować?

Wbrew pozorom, znaczący wpływ na ostateczny koszt instalacji ogrzewania ma regulator temperatury. Manualny termostat – wyposażony zaledwie w dwa przyciski – stanowi wydatek w granicach 300-400 zł. Z jednej strony to najtańsza z dostępnych opcji, z drugiej również najłatwiejsza w obsłudze (oprócz klasycznego włącznika posiada tylko pokrętło do regulacji). Cyfrowe urządzenia kosztują min. 500 zł i oferują udogodnienia takie jak WiFi czy sterowanie za pomocą smartfona.

Koszty użytkowania

Mata jest ekonomicznym i oszczędnym rozwiązaniem, gdyż po osiągnięciu odpowiedniej temperatury pobiera energię tylko do ewentualnego skorygowania poziomu ciepła. Co to oznacza? Rzeczywisty czas pracy urządzenia może wynosić zaledwie kilka godzin. Trudno wskazać ogólny i uniwersalny dla wszystkich gospodarstw domowych koszt korzystania z elektrycznego ogrzewania podłogowego. W zależności od czynników takich jak powierzchnia pomieszczenia, szczelność okien czy nasłonecznienie, cena może się diametralnie różnić. Maty największą efektywność przynoszą w odpowiednio ocieplonych budynkach.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe – czy warto?

Jeśli zależy Ci na równomiernym rozłożeniu ciepła, maty okażą się najlepszym wyborem. Dodatkowo nie przesuszają powietrza, a ich montaż przebiega sprawnie, zwłaszcza w wykonaniu fachowców. Pomyśl, ile zaoszczędzisz czasu i pieniędzy – nie musisz dłużej martwić się o potencjalne zużycie urządzenia, a coroczny przegląd nic Cię nie kosztuje! Wpisując w wyszukiwarkę „produkty do elektrycznego ogrzewania podłogowego maty grzewcze pod kafelki”, nie znajdziesz jasnej odpowiedzi, co do tego, ile zdołasz zaoszczędzić. Wszystko zależy od Twoich potrzeb, budżetu i budynku. Pamiętaj, przemyślana inwestycja może w przyszłości się zwrócić, nawet jeśli początkowe koszty nie napawają optymizmem.

Informacja prawna