Hydroizolacja to nic innego jak wierzchnia powłoka nakładana na dach, która ma możliwość powstrzymywania wody, przed przedostawaniem się w głąb budynku. Wydaje się to więc dość przydatną cechą każdego dachu, ale jak wiadomo, nie w każdym przypadku właściciel zdecydował się na tego rodzaju zabezpieczenie. Poniżej przedstawiamy, więc kiedy warto wykonać hydroizolację dachu i w jakich przypadkach może się ona okazać najkorzystniejsza.
Hydroizolacja nowego dachu
Hydroizolację można łatwo skojarzyć, z formą naprawy uszkodzonego pokrycia dachu. Jest to oczywiście prawda, ale równie popularne jest zabezpieczenie w ten sposób nowego dachu. W imię zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, hydroizolacja dachu świeżego budynku może uchronić właściciela przed dodatkowymi kosztami naprawy w przyszłości. Wygodna w przeprowadzeniu hydroizolacja dachu z użyciem produktów DuroDACH może być wykonana przy prawie każdym rodzaju pokrycia.
Głównym czynnikiem, który uwzględniają ludzie podczas hydroizolacji dachu nowego budynku, jest fakt, że konstrukcja ta może jeszcze osiadać, a sam dach często źle znosi warunki zewnętrzne. Decydując się na zabezpieczenie pokrycia na samym początku, możliwe jest oszczędzenie sobie części zmartwień w przyszłości. Można więc stwierdzić, że cena hydroizolacji dachu płaskiego lub jakiegokolwiek innego, jest przykładem interesującej inwestycji, dzięki której łatwo uchronić się między innymi przed sezonowym uszkodzeniem papy.
Renowacja i hydroizolacja dachu z uszkodzoną papą
Jeśli podczas budowy nie podjęliśmy decyzji o hydroizolacji dachu z papy, musimy liczyć się z tym, że pokrycie będzie reagowało na zmieniające się warunki atmosferyczne. Szczególnie wyniszczające dla papy mogą być ekstremalnie wysokie i niskie temperatury podczas lata i zimy. Papa jest bowiem materiałem dość plastycznym i wraz z temperaturą otoczenia może ona twardnieć lub się uplastyczniać. Miękka papa dachowa podczas lata może nieco zmienić swoje położenie, a jej twardnienie przy zimowych mrozach może doprowadzić do naprężeń, a tym samym pękania pokrycia.
Popękana papa wymaga naprawy podobnym materiałem, lub właśnie odpowiednią powłoką odporną na czynniki zewnętrzne. Hydroizolacja nieszczelnego dachu z papy może dawać lepsze efekty długoterminowe, ponieważ materiał ten jest znacznie bardziej odporny na czynniki zewnętrzne. Sprawdzi się on również jako materiał wypełniający ubytki oraz nieszczelności dachu.
Hydroizolacja nieszczelnego dachu
Jednym z najbardziej logicznych przypadków, kiedy warto skorzystać z hydroizolacji dachu, jest zaobserwowanie nieszczelności w pokryciu. Nie jest to tak trudne do wykrycia, ponieważ podczas występowania nieszczelności, dach najczęściej będzie przeciekał. Hydroizolacja nieszczelnego dachu może być więc koniecznością, a nie wyłącznie środkiem zapobiegawczym. Na szczęście aplikacja odpowiedniej powłoki nie jest tak trudna jak się wydaje, a do tego poprawnie nałożona hydroizolacja może zapobiec dalszemu przeciekaniu, rozszczelnianiu się dachu i wzmocnić całe pokrycie.
Jak więc widać, hydroizolacja dachu to rozwiązanie dobre w zasadzie w większości przypadków. Przede wszystkim jest to skuteczna metoda, na pozbycie się nieszczelności oraz przecieków. Zabezpieczenie to sprawdzi się również jako podstawowe zabezpieczenie dachu budynku nowego. Na hydroizolację warto także postawić, kiedy konieczna będzie renowacja uszkodzonej papy.