Do czego służą zagęszczarki i jakie są ich rodzaje?

Realizacja niemal każdej inwestycji budowlanej związana jest z koniecznością zastosowania specjalnych maszyn. Do takiego sprzętu zaliczyć trzeba tytułowe zagęszczarki, które mają dosyć specyficzne, ale jednak istotne zadanie. Jakie rodzaje zagęszczarek znajdziemy na rynku i na jakie parametry zwrócić uwagę podczas ich zakupu? Wszystkie te kwestie omówimy w dzisiejszym artykule.

Do czego służą zagęszczarki?

Mówiąc wprost: zagęszczarki służą do zagęszczania podłoża. To jednak może niewiele mówić osobom, które nie są szczegółowo zaznajomione z tematyką budowlaną. Postarajmy się to nieco rozjaśnić. Mianowicie poprzez zagęszczanie podłoża rozumie się uwolnienie spod jego powierzchni nagromadzonych cząsteczek wody oraz powietrza. Dzięki temu grunt staje się bardziej stabilny i zbity, co pozwala na dalszą jego obróbkę, np. wylanie asfaltu czy położenie kostki brukowej. Jaki udział w tym wszystkim mają omawiane zagęszczarki? Otóż sprzęt tego typu wytwarza drgania o konkretnej częstotliwości (od ok. 50 do 100 Hz), które powodują stopniowe ubijanie i zagęszczanie powierzchni podłoża.

Rodzaje zagęszczarek

Na rynku znajdziemy kilka podstawowych typów zagęszczarek, które z powodzeniem dopasujemy do konkretnego rodzaju robót budowlanych. Wybór jest całkiem spory i odpowiedni model zagęszczarki bez problemu znajdą zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby indywidualne. Na jakiej zasadzie dzielimy tego typu sprzęt budowlany? Głównym kryterium według którego możemy posortować zagęszczarki jest ich masa oraz sposób ubijania/zagęszczania podłoża. Zgodnie z tym założeniem możemy wyróżnić:

Zagęszczarki stopowe (skoczki) – swoim kształtem przypominają stopę, stąd też wzięła się ich nazwa. Ich waga najczęściej nie przekracza 90 kg. Co ciekawe najlżejsze modele ważą zaledwie parędziesiąt kilogramów. Skoczki idealnie nadają się do ubijania gruntu w wąskich przestrzeniach, np. w wykopach podczas układania rur. Za średniej klasy zagęszczarkę stopową musimy zapłacić od kilku do parunastu tysięcy złotych.

Zagęszczarki płytowe – jest to ogólna grupa zagęszczarek, które przeznaczone są do zagęszczania większej powierzchni. Wyposażone są one w dużą płytę roboczą, dzięki czemu mogą skutecznie utwardzić grunt na sporej szerokości podczas jednego przebiegu. Grupa ta dzieli się dalej na zagęszczarki jednokierunkowe oraz dwukierunkowe (rewersyjne). Z racji swojego ciężaru, rozmiarów oraz większej funkcjonalności, średniej wielkości zagęszczarki płytowe kosztują co najmniej parędziesiąt tysięcy złotych.

Parametry i rodzaje silników w zagęszczarkach

Zagęszczarki należą do mocno wyspecjalizowanych maszyn budowlanych, przez co ich zakupem powinny zajmować się osoby dobrze zapoznane z tematem. Kluczowy będzie wybór modelu jak najbardziej dopasowanego do planowanych robót budowlanych. Bezwzględnie należy zwrócić uwagę na takie parametry zagęszczarki jak jej ciężar, częstotliwość, prędkość robocza, siła odśrodkowa i szerokość płyty roboczej.

Kolejną i bardzo istotną kwestią jest rodzaj silnika, w który wyposażony jest zagęszczarka. W użytku znajdziemy modele zasilane silnikami benzynowymi oraz silnikami diesla. Nie wnikając w szczegółową charakterystykę pracy obu tych rozwiązań, warto jedynie nadmienić o ich walorach czysto użytkowych. Przede wszystkim silniki benzynowe są lżejsze, łatwiejsze w eksploatacji, tańsze i ciszej pracują. Silniki diesla z kolei zużywają mniejsze ilości paliwa, są bardziej trwałe, ale ważą przy tym odpowiednio więcej i są droższe w serwisowaniu.

Informacja prawna