Korzyści ze stosowania krążków ściernych na rzep

Krążki ścierne na rzep to narzędzia używane do obróbki szerokiej grupy materiałów. Stosuje się je w szlifierkach mimośrodowych i kątowych.

Krążki ścierne to podstawowa i jednocześnie bardzo duża grupa materiałów ściernych, szeroko stosowanych w obróbce powierzchniowej wielu materiałów z użyciem szlifierek rotacyjnych, w tym kątowych, jak również mimośrodowych (rotacyjno-oscylacyjnych) oraz wiertarek. Ich dużą podgrupę stanowią krążki ścierne na rzep. Są to narzędzia podklejone warstwą weluru umożliwiającą mocowania ich do stóp szlifierskich z rzepem w wymienionych maszynach lub odpowiednich talerzyków wsporczych. Materiały tego typu znajdują się w ofercie wielu producentów – warto jednak zwracać uwagę na ich jakość i wybierać te od sprawdzonych dostawców takich jak np. Klingspor.

Wykonanie krążków ściernych na rzep

Narzędzia te powstają w procesie wykrawania maszynowego materiału ściernego z jumboroli. Wyróżniamy krążki papierowe, płócienne,  na gąbce lub folii. Stosuje się w nich ziarna ścierne elektrokorundu, elektrokorundu ceramicznego i cyrkonowego, jak też węglika krzemu. Dostępne są także krążki ścierne na rzep z mieszaniną ziaren elektrokorundu i węglika krzemu. W narzędziach tych stosuje się nasypy pełne, półotwarte lub otwarte. Zakres ich granulacji jest bardzo szeroki, gdyż wynosi od P16 do P2500. Akcesoria te produkuje się najczęściej w średnicach 125, 150 lub 225 mm.

W krążkach przeznaczonych do stosowania w szlifierkach mimośrodowych wykonuje się niewielkie otwory służące do usuwania urobku powstającego podczas obróbki. Ich układy i rozmieszczenie są standaryzowane i oznaczone jako: GLS 1, GLS 2, GLS 3 itd. Takie znormalizowane wykonanie ułatwia użytkownikom dopasowanie krążka ściernego do posiadanego modelu szlifierki mimośrodowej i umożliwia bezpyłowe szlifowanie.

Należy wiedzieć, że użycie krążka z układem otworów odpowiednim dla danej szlifierki jest ważniejszym warunkiem czystej pracy niż wykorzystanie do współpracy z nią wydajnego odkurzacza przemysłowego. Brak otworów w krążku lub źle dobrane ich rozmieszczenie uniemożliwia bowiem efektywne odsysanie pyłu szlifierskiego. O czystym szlifowaniu decyduje więc najpierw krążek ścierny, a dopiero w drugiej kolejności system odsysania szlifierki i podpięty do niego wężem odkurzacz. Co ważne, stosowanie odsysania pyłu podczas szlifowania krążkami ściernymi na rzep ma pozytywy wpływ na obraz szlifu i żywotność tych narzędzi. Obniża bowiem temperaturę w strefie obróbki, jak też przeciwdziała zapychaniu się powierzchni czynnej krążków drobinami pyłu.

Jakie zastosowania mają krążki ścierne na rzep?

Mówiąc o zastosowaniach tego rodzaju krążków, ma się na myśli ich przeznaczenie w aspekcie obrabianego materiału jak i przeprowadzanej operacji. Gdy weźmie się pod uwagę pierwsze z nich, to krążek ścierny z rzepem okazuje się narzędziem prawdziwie uniwersalnym. Wykorzystuje się go bowiem do szlifowania bardzo dużej gamy materiałów: od metali, stali, stali szlachetnej, przez szkło, różnego rodzaje szpachle, tworzywa sztuczne, wypełniacze, podkłady czy żelkot, do drewna i materiałów drewnopochodnych (np. sklejek), farb, powierzchni gipsowanych, kamienia, lakierów, materiałów kompozytowych itd. Na przykład krążki z pełnym nasypem cyrkonowym lub ceramicznym doskonale sprawdzają się w obróbce stali, w tym także szlachetnej. Natomiast mające nasyp otwarty zaprojektowano do obróbki drewna miękkiego i zażywiczonego. Krążki tego typu świetnie sprawdzą się do szlifowania aluminium.

Co więcej, krążek ścierny na rzep pod względem operacyjnym okazuje się niemniej uniwersalnym narzędziem. Wykona się nim zarówno szlifowanie zgrubne, jak i wykończające. Ale na tym nie koniec – można go z powodzeniem użyć do usuwania rdzy, farb, lakierów, fazowania i zaokrąglania krawędzi, wygładzania powierzchni drewnianych lub szpachlowanych pod lakiery, farby czy oleje lub woski, a także do przygotowywania powierzchni lakierowanych przed polerowaniem.

Jakie korzyści dają krążki ścierne na rzep?

Ich skala zależy od wykonywanych operacji szlifierskich i rodzaju obrabianych materiałów. Prawidłowo stosowane zapewniają wysoką wydajność obróbki, co ma podstawowe znaczenie w przypadku czyszczenia powierzchni ze starych farb czy rdzy lub szlifowania zgrubnego. Zaś w wypadku wykończeniowego uzyskuje się nimi pożądaną jakość powierzchni. Co więcej, ich zalety można też wykorzystać w obróbce szlifierskiej lekko profilowanych powierzchni – wklęsłych czy wypukłych. W tym celu należy użyć odpowiednio dobranej twardości talerzy wsporczych. Gdy nimi nie dysponujemy, w przypadku szlifowania farb, lakierów czy szpachli warto wykorzystać miękki krążek ścierny na rzep o podłożu z gąbki.

Informacja prawna