Ogrzewanie wody latem oraz zimą i ogrzewanie całego domu stanowi ponad połowę wszystkich kosztów eksploatacji budynku. Czy da się ogrzać dom w sposób efektywny i tani? Oczywiście! Wystarczy wybrać odpowiedni sposób ogrzewania domu. Instalacja grzewcza powinna charakteryzować się wysoką izolacyjnością cieplną. A naszym podstawowym obowiązkiem powinno być dbanie o instalację, by działała sprawnie i prawidłowo przez dłuższy czas.
Sposób ogrzewania i rodzaj opału powinniśmy wybrać już nas początku, by móc oszacować koszty i nasze finansowe możliwości. W pierwszej kolejności patrzymy na cenę materiału grzewczego a później na wygodę użytkowania. Warto pamiętać, że najbardziej ekologiczne źródła energii wiążą się często z najwyższymi kosztami instalacji. Sprawdź nasze propozycje na tanie ogrzewanie domu.
Węgiel kamienny
Najtańszą opcją jest drobny węgiel kamienny. Niestety węgiel generuje również zanieczyszczenia, spaliny. Piec węglowy, podobnie jak drzewny musimy również obsługiwać (dokładać opału, usuwać popiół).
Drewno
Drewno – surowiec bardziej ekologiczny niż węgiel i tańszy niż olej. Największa wada – potrzeba dużo miejsca, aby składować drewno.
Pellet
Podobnie do drewna sprawdza się pellet. Potrzeba go mniej, a piece są proste w obsłudze i posiadają mniejsze podajniki. Cena jest zbliżona do ceny za węgiel.
Zrębka drzewna
Zrębka drzewna to nic innego jak biomasa, tanie paliwo, które można najczęściej dostać w każdym tartaku lub wyprodukować samemu. Do spalania zrębki drzewnej stosuje się kotły, które są przystosowane do takiego paliwa. Jednym z najpopularniejszych kotłów na zrębkę są kotły marki Altereco. To urządzenia posiadające certyfikaty 5 klasy czystości spalin oraz eco-design. Więcej informacji dostępne na stronie https://altereco.pl
Olej opałowy
Najważniejsza zaleta – urządzenie grzewcze jest bezobsługowe. Wymaga jedynie kotła, w którym będzie znajdować się olej. Wady – dość wysoki koszt instalacji i eksploatacji.
Gaz
Piece gazowe również charakteryzuje bezobsługowość. Kotły gazowe wymagają jedynie cyklicznej kontroli instalacji, ale za to instalacja jest dość droga, a ceny gazu również nie są małe. Do wykonania tej instalacji również potrzeba wielu zezwoleń.
Pompy ciepła
To jedno z najbardziej ekologicznych źródeł ciepła. Pompy pobierają ciepło z powietrza, gruntu, wody. Koszt instalacji jest wysoki, ale może się zwrócić w bardzo szybkim tempie. Koszt użytkowania pompy ciepła zależy od sprawności energetycznej budynku.