Kieliszki do grappy, szampana i whisky – jak je odróżnić?

Whisky, szampan, grappy – to uwielbiane przez wielu napoje alkoholowe, które degustujemy nie tylko na imprezach, lecz także w ważnych dla nas chwilach. Szampanem wznosimy toast, grappa świetnie smakuje do uroczystej kolacji, a whisky to trunek bardzo często wybierany podczas spotkań biznesowych. Każdy z tych alkoholi jest inny i wymaga nietypowego szkła, które pozwala uwolnić z napoju wszystkie smaki i aromaty. W jakim kieliszku podać whisky, a w jakim szampana? Czy nie popełnisz faux-pas, podając konkretny trunek w nieodpowiednim szkle? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule! Przyjrzymy się kieliszkom do grappy, szampana i whisky oraz podpowiemy Ci, jak łatwo i skutecznie utrzymać porządek na barze. Zainteresowany? Koniecznie przeczytaj całość! Życzymy miłej lektury!

Jak wyglądają kieliszki do grappy?

Grappa to włoski trunek, którego bazą są winogrona. Można go wytwarzać zarówno z czerwonych, jak i białych owoców – w jednej i drugiej formie smakuje naprawdę dobrze. Zawartość alkoholu w tym napoju waha się od 35 do 60%, a jego intensywnego smaku i aromatu nie pomylisz z żadnym innym trunkiem. Najczęściej ma kolor przezroczysty, natomiast cechuje go również złoto-żółte zabarwienie.

Kieliszki do grappy zostały zbudowane w taki sposób, aby wydobywające się z grappy aromaty były jeszcze intensywniejsze. Każdy kieliszek ma smukłą nóżkę, która zapobiega ogrzewaniu się alkoholu podczas trzymania go w dłoni. Czasza zwęża się ku górze, dzięki czemu aromaty uwalniają się stopniowo, a idealnym smakiem alkoholu można się cieszyć znacznie dłużej.

Kieliszek do whisky – cechy charakterystyczne

Kolejnym trunkiem, o którym chcemy wspomnieć w tym artykule, jest whisky. Jest to trunek kojarzony z krajami anglosaskimi, a największe zakłady produkcyjne znajdują się m.in. w Stanach Zjednoczonych, ale również w Kanadzie, Irlandii oraz Szkocji. Whisky powstaje z destylacji zacieru zbożowego, a następnie jest poddawane długotrwałemu procesowi dojrzewania w specjalnych, dębowych beczkach.

Jak wygląda kieliszek do whisky? Wbrew pozorom jest to szkło, które łatwo można pomylić z kieliszkiem do wina. Jego wysokość jest zbliżona do kieliszka koktajlowego i podobnie, jak w poprzednim przypadku, długa nóżka zapobiega ogrzewaniu się alkoholu. Kieliszek do whisky ma czaszę zaokrąglona u dołu, która jest dość wąska, natomiast wyżłobiona u góry.

Jakie kieliszki do szampana wybrać?

Ostatnio już trunkiem, który chcemy przybliżyć naszym czytelnikom, jest szampan. Jest to nic innego jak rodzaj wina musującego, które, jak już wspominaliśmy wcześniej, pije się w wyjątkowych chwilach, gdy chcemy celebrować ważne dla nas wydarzenie, czyjeś urodziny lub rocznicę ślubu. Szampan jest produkowany głównie w północno-wschodniej Francji, a konkretniej w Szampanii i stąd też wzięła się jego nazwa.

Kieliszek do szampana jest z pewnością doskonale wszystkim znany. Podobnie, jak w dwóch poprzednich przypadkach, również ten model jest wyposażony w bardzo wysoką nóżkę, dzięki czemu alkohol dłużej pozostaje idealnie schłodzony. Co ciekawe, w przypadku tego typu kieliszków, kluczową rolę odgrywa czasza, która jest niezwykle wąską i ma niewielki otwór. Taka budowa sprawia, że bąbelki z szampana zdecydowanie wolniej się ulatniają, trunek jest świeższy, a szampan bardzo długi czas smakuje fenomenalnie i zachwyca wszystkich gości swoim delikatnym, charakterystycznym aromatem.

Zadbaj o porządek na barze! Sprawdź wieszak do kieliszków

Wspominaliśmy na początku, że podpowiemy Wam, jak zadbać o porządek na barze i odpowiednio zorganizować wszystkie kieliszki. Idealnym rozwiązaniem jest wieszak do kieliszków, który nie tylko pozwala utrzymać ład, lecz także zabezpiecza szkło przed stłuczeniem. Wieszak na kieliszki jest świetną opcją w tych miejscach, gdzie nie ma dużo wolnej przestrzeni, gdyż wiesza się go na ścianie lub barze. Na rynku dostępne są wieszaki w wielu wariantach, dlatego z pewnością każdy znajdzie dla siebie idealny model.

Informacja prawna