Domy dwulokalowe

Domy dwulokalowe są coraz częstszą formą zabudowy w Polsce. Są one przystosowane do pomieszczenia dwóch rodzin.

Charakterystyka domów dwulokalowych

Domy dwulokalowe zawierają w sobie dwie niezależne przestrzenie mieszkalne. Wspomniana niezależność objawia się na przykład w tym, że mają one osobne wejścia.

Niewątpliwie zaletą takiego rozwiązania jest to, że rodziny mogą się między sobą podzielić kosztami budowy oraz wykończenia. Nie jest ono zarezerwowane wyłącznie dla najbliższej rodziny, czyli np. takiego układu, że jeden lokal mieszkalny zajmuje ojciec i matka, a drugi rodzina syna bądź córki. Coraz częściej domy dwulokalowe zamieszkują rodziny przyjaciół lub rodziny zupełnie sobie nieznane. Wiąże się to z chęcią zaoszczędzenia.

Kiedy dom dwulokalowy to dobry pomysł

Domy dwulokalowe znakomicie sprawdzą się, jeżeli masz dużą rodzinę albo chcesz mieć swoich przyjaciół blisko siebie. Ten typ zabudowy daje poczucie bezpieczeństwa ze względu na bliską obecność osób zajmujących drugą przestrzeń mieszkalną. Nie musimy się również obawiać wystąpienia niejasności związanych z prawem własności. W przypadku domów dwulokalowych występują dwie księgi wieczyste, a działka, na której jest on wybudowany, dzielona jest równo pomiędzy właścicieli obu przestrzeni mieszkalnych.

Projekt domu dwulokalowego

Kiedy stwierdzimy, że dom dwulokalowy będzie dla nas dobrą inwestycją, to musimy wybrać odpowiedni jego koncept. Warto zastanowić się nad opcją gotowych projektów. W ten sposób zaoszczędzimy czas, który musiałby zostać poświęcony na stworzenie projektu od podstaw, a także pieniądze – gotowe projekty domów dwulokalowych są tańsze od tych wykonywanych na zamówienie.

Jakie najczęstsze dylematy pojawiają się podczas wybierania projektu domu dwulokalowego?

Jednym z nich jest wybór kubatury budynku. Trzeba się zastanowić, czy bardziej odpowiada nam kubatura prosta, czy też ta bardziej złożona. Rolę odgrywają tutaj względy funkcjonalne, a także estetyczne. Trzeba pamiętać, że projekty o prostej kubaturze są tańsze.

Inną zagwozdkę stanowi wybór rodzaju dachu. Dostępnych rozwiązań jest wiele. Należy do nich chyba najpopularniejszy dach dwuspadowy, a także dachy czterospadowe, kopulaste czy stożkowe. Przy wyborze trzeba wziąć pod uwagę względy pragmatyczne (np. klimat), a także nasze upodobania estetyczne.

Kolejna kwestia to obecność lub brak poddasza użytkowego. Jeżeli chcemy zyskać dodatkową przestrzeń, to warto rozważyć tę pierwszą ewentualność.

Informacja prawna