Budowa domu to zawsze niemałe koszty. Jednak nie zawsze muszą być one tak samo duże. Wbrew pozorom wybudowanie taniego domu jest jak najbardziej możliwe, konieczny jest jednak dobry projekt. Warto zastanowić się, czym powinny charakteryzować się tanie domy i gdzie znaleźć można najlepsze projekty.
Tani dom – czym powinien charakteryzować się projekt?
Należy zwrócić tu przede wszystkim na dwie kwestie. Pierwszą z nich są koszty budowy domu, a drugą koszty późniejszej eksploatacji. Trzeba pamiętać, że dom zbudowany tanim kosztem, niekoniecznie będzie również tani w utrzymaniu, a z kolei dom, którego utrzymanie jest niedrogie, czasami może wymagać nieco większych inwestycji. Odpowiednio przemyślany projekt pozwala na połączenie tych dwóch rzeczy i stworzenie domu idealnego.
Projekt taniego domu powinien uwzględniać następujące elementy:
- Tanie i łatwo dostępne materiały budowlane.
- Niedrogą, ale jak najskuteczniejszą izolację, która pozwoli obniżyć koszty ogrzewania, a także inne rozwiązania pozwalają ce na późniejszą oszczędność energii.
- Uwzględnienie technologii budowlanych, pozwalających na obniżenie kosztów robocizny.
- Rozwiązania konstrukcyjne pozwalające na obniżenie kosztów utrzymania budynku, bez zwiększenia kosztów budowy.
W kwestii niedrogich materiałów budowlanych warto obserwować pojawiające się nowinki. W polskich warunkach zdecydowanie najlepiej cenowo wypadają obecnie konstrukcje drewniane. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również wykorzystanie materiałów będących produktem przetwórstwa konopi – zarówno płyt, jak i kostek. Co ważne – materiały takie charakteryzują się również dość dobrymi parametrami pod względem izolacyjności termicznej (a także akustycznej, co ważne zwłaszcza w terenach miejskich). Koszty prac budowlanych można znacznie obniżyć, decydując się na budowę domu z prefabrykatów.
Najlepsze projekty domów tanich w budowie czerpią pełnymi garściami z rozwiązań stosowanych w budownictwie pasywnym i energooszczędnym. Wybór projektu charakteryzującego się zwartą bryłą (niższe koszty ogrzewania), a także dużymi przeszkleniami i odpowiednią orientacją względem kierunków świata (lepsze wykorzystanie warunków zewnętrznych) pozwoli na znaczne zaoszczędzenie na kosztach późniejszego utrzymania budynku. Warto również śledzić pojawiające się raz na jakiś czas możliwości dopłat do rozwiązań ekologicznych (ocieplenia, pompy ciepła, instalacje PV i wiele innych), które mogą pozwolić znacznie obniżyć koszt budowy. Istotny z tego punktu widzenia może być również zakup materiałów poza sezonem budowlanym – mogą być one wtedy nieco tańsze.
Gdzie szukać projektów tanich domów?
Temat budownictwa angażującego jak najmniejsze koszty jest dziś bardzo często poruszany na świecie i co chwilę pojawiają się tu nowe pomysły. Interesuje on zwłaszcza młodych projektantów, szukających alternatywnych rozwiązań w zmieniającej się rzeczywistości. Warto również pamiętać, ze w ostatnich latach powstało w naszym kraju wiele wyspecjalizowanych firm, które zajmują się nowatorskimi technikami budowlanymi i wprowadzaniem innowacyjnych rozwiązań, które nieraz jednak nawiązują do budownictwa tradycyjnego. W ofercie wielu biur projektowych znajdują się również gotowe projekty domów tanich w budowie, które wymagają tylko niewielkiego dostosowania do potrzeb klientów.
Tanie budownictwo, angażujące alternatywne technologie jest dziś ciągle rozwijaną dziedziną wiedzy. Planując więc budowę domu niewielkim kosztem, warto pozostawać na bieżąco i śledzić ciągle pojawiające się rozwiązania. Możliwości jest tu bardzo dużo, a w powyższym artykule opisano tylko niektóre z nich. Z całą pewnością zachowując otwartość na nieszablonowe pomysły, można budować taniej, szybciej i z lepszymi efektami.