Ekologiczny taras – czy to możliwe?

Ekologia to nie tylko nauka o ochronie środowiska i możliwościach życia w zgodzie z naturą, ale również sposób na życie. Myśl ekologiczna wdarła się z wielkim impetem do wielu dziedzin życia i, zdaje się, na dobre w nich pozostanie. To dobry znak, świadczący o zmianie w ludzkim postrzeganiu świata i obrazie siebie jako części natury. I, wreszcie, to dobry moment by zacząć zmieniać nasz egocentryczny pogląd na życie i przyrodę, by stawić czoła aktualnym problemom naszej planety, takim jak zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, zaśmiecenie mórz, oceanów i lądów. To dobry czas, by połączyć przyjemne z pożytecznym i postawić na przetwarzanie niepotrzebnych rzeczy. Nowe życie można z powodzeniem tchnąć w palety i urządzić z nich piękny, jedyny w swoim rodzaju taras.

Z ekologią za pan brat

Meble z palet to prawdziwy ewenement. Ich popularność wynika z faktu, że jest to materiał stosunkowo niedrogi i, wbrew pozorom, łatwo dostępny. Bardzo istotna również jest kwestia ekologii, która w temacie wykorzystania palet i europalet przewija się bez końca. Wystarczy choćby powiedzieć, że większość wykorzystywanych przez nas palet pochodzi z upcyklingu. Upcykling to ponowne wykorzystanie i przerabianie do celów użytkowych odpadów, a zatem to bardzo sprytne nadawanie niepotrzebnym rzeczom nowego charakteru i nowych funkcji.

Jeśli nie wiesz, jak wybierać palety

Wbrew powszechnej opinii, że wszystkie palety są takie same, nie wszystko jedno którą paletę wybierzesz. Wszystkie palety różnią się między sobą konstrukcją oraz rozmiarem. Wszystko zależy od ich pierwotnego przeznaczenia i zastosowania. Najczęściej spotyka się palety trójwarstwowe, niezwykle mocne, o bardzo stabilnej konstrukcji. Grube deszczułki, dodatkowo wypełnione i podbite od spodu trzema listewkami narożniki – to wszystko sprawia, że palety te są przewidziane do zadań specjalnych i utrzymają duży ciężar. Innym popularnym modelem są palety dwuwarstwowe, mające z wierzchu rząd cienkich i wąskich listewek połączonych między sobą od spodu. Ta nieskomplikowana konstrukcja sprawia, że jest to produkt jednorazowego użytku i raczej nie nadają się do tworzenia mebli.

Najbardziej polecane palety do mebli to europalety, które łatwo rozpoznać po charakterystycznym symbolu EPAL. Są wykonane z drewna, poddanego specjalnej impregnacji oraz obróbce termicznej w celu zabezpieczenia materiału przed niszczycielskim działaniem szkodników. Certyfikat EPAL zatem gwarantuje nam jakość i długą żywotność palet.

Jak urządzić taras z palet?

Wszelkie prace związane z budową tarasu należy rozpocząć od wyrównania powierzchni, która będzie stanowić podstawę pod przyszły taras. Dla wzmocnienia jego konstrukcji należy ułożyć na ubitej nawierzchni betonowych bloczków lub płyt chodnikowych. Powstała w ten sposób baza pod taras odetnie dostęp desek do gruntu, a tym samym będzie zapobiegać ich gniciu i pleśnieniu. Na tak przygotowany fundament układamy dokładnie jedna przy drugiej palety. By dobrze do siebie przylegały, należy je dokładnie skręcić, co zapewni im stabilność i zapobiegnie przesuwaniu się. Puste przestrzenie między deskami należy wypełnić listewkami choćby z innych palet. Dla zapewnienia stabilności zabudowy tarasu i jej ładnego wyglądu warto położyć jeszcze dodatkową warstwę w sposób poprzeczny. Należy pamiętać przy tym o bardzo dokładnym oszlifowaniu powierzchni desek, dzięki czemu będą one gładkie i pozbawimy je wszelkich drzazg i nierówności. Ostatni krok to właściwa impregnacja za pomocą specjalistycznego impregnatu do drewna. Możemy również zdecydować się na pokrycie powierzchni palet farbą kolorową.

Firma CenterPAL w swojej ofercie posiada europalety oraz palety przemysłowe. Zarówno palety nowe, jak i używane spełniają kryteria stanu użytkowanych palet ładunkowych.

Informacja prawna