Farby strukturalne – nowe trendy w aranżacji wnętrz!

Sposobów wykończenia pomieszczeń jest naprawdę wiele. Jednak tych, do których możemy zabrać się sami, nie posiadając umiejętności manualnych, jest już dużo mniej. Należy do nich jednak malowanie ścian farbami strukturalnymi. Tutaj nawet największe niedociągnięcia mogą stać się dla niewtajemniczonych przejawem naszego artystycznego wyrazu. Co najważniejsze, efekty, jakie pozwalają uzyskać farby strukturalne, są naprawdę spektakularne

Dlaczego farby strukturalne?

Nowe trendy w aranżacji wnętrz wierne są surowości, naturalizmowi i przede wszystkim wolności w tworzeniu własnej przestrzeni, która ma być wyrazem przede wszystkim tego, co podoba się nam. Eklektyzm i zgoda na to, że nie wszystko musi być gładkie, błyszczące i doskonałe, daje nam olbrzymie pole do popisu. I farby strukturalne doskonale wpisują się w ten trend. Są nie tylko tańszą opcją pozwalającą na wprowadzenie do przestrzeni takich elementów jak beton, marmur czy stiuk, ale przede wszystkim pozwalają na samodzielne wykonanie wszystkich prac!

Czym są farby strukturalne?

Tego typu produkty, nazywane są również efektami dekoracyjnymi lub tynkami dekoracyjnymi. Wszystko dlatego, że konsystencja takich farb przypomina z reguły tradycyjny tynk, czyli są to farby o nieco chropowatej strukturze, które pokrywają ścianę grubą i trójwymiarową warstwą. Nie są to zatem farby gładkie, a dodatkowo, poprzez wybrany sposób ich nanoszenia na ścianę, można dodawać jeszcze inne efekt. W ten sposób każda ściana może zyskać zupełnie indywidualny charakter.

Skład farb strukturalnych bywa różny – w zależności od ich konkretnego rodzaju oraz tego, jaki materiał mają imitować. Tym, co je łączy to ziarnista konsystencja, w których znajdują się drobinki różnych materiałów np. piasku, pigmentu dekoracyjnego czy inne go rodzaju wypełniaczy.

Rodzaje farb strukturalnych

Farby strukturalne dzielą się przede wszystkim ze względu na materiał, jaki mają imitować. Do najpopularniejszych należą farby imitujące:

  • beton (np. tynk dekoracyjny Magnat Style Beton)
  • marmur (np. dekoracyjna masa akrylowa Magnat Style Marmur)
  • stiuk (np. farba strukturalna Magnat Style Stiuk)
  • trawertyn (np. Magnat Style Trawertyn)

Farby strukturalne są zatem świetną alternatywą dla dużo droższego sposobu wykończenia pomieszczeń. Nie musimy inwestować w marmury czy płyty wielkoformatowe. Wystarczy zakup farby i trochę własnej pracy, aby móc cieszyć się naprawdę wyjątkowymi efektami!

Jak malować farbami strukturalnymi?

Malowanie farbami strukturalnymi nie różni się zbytnio od tradycyjnego malowania. Na każdym opakowaniu farby znajdują się dokładne instrukcje co do przygotowania podłoża oraz sposobu jej nakładania. Farby strukturalne można nanosić na ścianę z reguły zarówno za pomocą pędzla i wałków, jak i różnego rodzaju pacek i gąbek. Przy czym trzeba pamiętać o tym, że dany sposób nałożenia wpływa na to, jak farba będzie prezentować się na ścianie. Kolejną istotną rzeczą jest to, że farby strukturalne najlepiej wyglądają, kiedy są nałożona na fragment, jedną lub dwie ściany, co daje ciekawy kontrast i sprawia, że cała dekoracja jest o wiele bardziej wyrazista.

Informacja prawna