Na czym polega budownictwo przemysłowe? Charakterystyka

Czym różni się budowa dla przemysłu od obiektów mieszkalnych czy handlowych? Na nasze pytania o tego typu obiekty odpowiada generalny wykonawca obiektów przemysłowych.

Charakterystyka – budownictwo przemysłowe

Choć teoretycznie budownictwo przemysłowe może oznaczać mały zakład, w praktyce zazwyczaj obiekty tego typu są dość duże. Poza miejscem na produkcję potrzebne są bowiem często hale magazynowe, miejsce na załadunek lub przetwórstwo i obróbkę.

Budynek tego typu może podlegać dużym obciążeniom lub ekstremalnym temperaturom, co również trzeba wziąć pod uwagę na etapie budowy. W związku z tym należy również dobrze zaplanować, gdzie będą mieściły się maszyny przemysłowe. Na etapie projektu można zaprojektować miejsce na ich serwis, eksploatację, przechowywanie i montaż. Często są to wielotonowe, bardzo drogie konstrukcje, więc nie ma tu miejsca na błędy.

Budownictwo przemysłowe a płynność procesów

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednio zaprojektowany obiekt tego typu przekłada się również na oszczędności na etapie produkcji. W praktyce dobry projekt może zmniejszyć np. dystans pokonywany przez pracowników, co przekłada się za każdym razem na oszczędność czasu czy paliwa. To tylko przykład, bo optymalizacja procesów może dotyczyć bezpieczeństwa, wydajności lub przestrzeni w obiekcie.

Ważnym aspektem w tego rodzaju budownictwie jest funkcjonalność. To dlatego wiele hal czy magazynów ma charakterystyczny wygląd. Walory użytkowe zawsze są w tego rodzaju budownictwie na pierwszym planie. Tymczasem muzea, domy prywatne czy obiekty sportowe często są budowane z myślą o innych priorytetach. Dlatego tak ważne jest, by generalny wykonawca obiektów przemysłowych, jak i architekt, mieli doświadczenie przy dokładnie tego typu realizacjach.

Co robi generalny wykonawca obiektów przemysłowych?

Postanowiliśmy zapytać u źródła o to, co konkretnie robi generalny wykonawca obiektów przemysłowych W toruńskiej firmie Erbud, która zajmuje się tego typu zleceniami, usłyszeliśmy, że ich praca rozpoczyna się jeszcze przed ruszeniem robót. To właśnie generalny wykonawca obiektów przemysłowych dba o:

  • zdobycie wszystkich pozwoleń,
  • skompletowanie dokumentów,
  • zakup materiałów,
  • kosztorys,
  • harmonogram prac,
  • dobór wykonawców,
  • podpisanie umów,
  • specyfikację i przygotowanie projektu.

Jak widać, nie jest to mały zakres prac, a wszystko to jeszcze przed wbiciem szpadla w ziemię na placu budowy. Co jeszcze ma robić taki specjalista? Budownictwo przemysłowe wymaga znajomości wymogów, jakie obowiązują dla określonych branż i typów budownictwa. Przykładowo magazyn z chłodnią będzie wymagał zupełnie innych materiałów i projektu, niż szklarnia do uprawy przemysłowej. Dobre decyzje na etapie projektu i budowy to później mniejsze koszty eksploatacyjne. Czasem dzięki pomocy generalnego wykonawcy obiektów budowlanych działalność przemysłowa w ogóle może się zacząć w danym obiekcie, bo spełnia on normy, przechodzi kontrole i zostaje dopuszczony do użytku.

Informacja prawna