Zbiornik sprężonego powietrza – jak wybrać odpowiedni?

Zbiorniki ciśnieniowe są jednym z najważniejszych elementów instalacji sprężonego powietrza. To tam magazynuje się gaz pod ciśnienie, który umożliwia działanie sprężarki. Co powinniśmy wiedzieć przed jego zakupem?

Zbiornik powietrza – objętość

Standardowo, na rynku występują dwa rodzaje zbiorników sprężonego powietrza – pionowe i poziome. Wybór rodzaju uzależniony jest przede wszystkim od naszych potrzeb, wygody oraz specyfiki miejsca, w którym zostanie zamontowany. Wariant nie ma wpływu na działanie i parametry zbiornika.

Duże znaczenie ma za to objętość, która daje nam gwarancję, że sprzęt będzie działał poprawnie i bezpiecznie. Aby dobrze dopasować wielkość zbiornika należy zastanowić się, jakie jest nasze zapotrzebowanie na sprężone powietrze oraz jaka jest wydajność samej sprężarki. Objętość optymalną można wyliczyć z pomocą dostępnych w sieci kalkulatorów.

Ciśnienie pracy zbiornika powietrza

Zasada doboru zbiornika sprężonego powietrza pod kątem ciśnienia jest bardzo prosta – wystarczy, że ciśnienie pracy jest wyższe o 1 bar w stosunku do maksymalnych osiągów naszej sprężarki. Jeśli więc korzystamy ze sprzętu 10 barowego, ciśnienie pracy zbiornika powinno oscylować w okolicach 11 barów. To niezwykle istotne ze względu na efektywność działania całego systemu.

Materiał i zabezpieczenie zbiorników ciśnieniowych

Wybierając zbiornik na sprężone powietrze, zależy nam na solidnym wykonaniu. Aby służył nam przez wiele lat, powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wykonany oraz poziom i rodzaj zabezpieczeń, które ochronią sprzęt przed korozją.

Standardowym materiałem wykorzystywanym przy produkcji zbiorników jest stal węglowa, którą z zewnątrz maluje się proszkowo. Brak powłoki antykorozyjnej skraca czas eksploatacji zbiornika, dlatego dobrym wyborem będą wersje wykonane ze stali nierdzewnej, lub nieco tańsze zbiorniki z obustronnym ocynkowaniem.

Zakres temperatur

Wbrew pozorom przedział temperatur jest istotny nie tylko przy wyborze sprężarki. Ten parametr ma również dość istotny wpływ na działanie zbiornika sprężonego powietrza. Przy zakupie warto zwrócić uwagę, jak szeroki jest zakres temperatur, w których może pracować. Przeważnie jest to przedział od -10 do +50 stopni Celsjusza.

Dodaj komentarz

Informacja prawna