Jak zbudować altanę ogrodową zgodnie z przepisami?

Altana ogrodowa to ciekawy dodatek, który może znaleźć się w praktycznie każdym większym ogrodzie. Doskonale sprawdza się do spędzania wolnego czasu, relaksu, a nawet spożywania posiłków na świeżym powietrzu. Decydując się na budowę altany w swoim ogrodzie warto dowiedzieć się zarówno z czego wykonać całą konstrukcję, jak i jakich formalności dopełnić, aby obiekt znalazł się na naszej posesji zgodnie z obowiązującym prawem.

Z czego wybudować altanę ogrodową?

Altany ogrodowe najczęściej powstają z drewna, które jest najbardziej uniwersalnym materiałem konstrukcyjnym. Najczęściej wykorzystywanym gatunkiem drewna są świerk, sosna, dąb oraz modrzew. Kupując drewno na budowę altany warto pomyśleć o dodatkowym jego zabezpieczaniem przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych – impregnacja pozwoli ochronić materiał przed czynnikami atmosferycznymi, grzybami oraz szkodnikami. Budowa altany może zostać przeprowadzona także przy użyciu innych materiałów, w tym cegły, kamienia, a nawet metalu.

Każda konstrukcja wymaga odpowiedniego zamocowania do podłoża. Przystępując do budowy altany warto pomyśleć o stworzeniu betonowego fundamentu, który będzie stanowił dodatkowe wzmocnienie i zabezpieczenie spoczywającej na nim konstrukcji. Bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym altany jest także jej dach. Powinien być on lekki, atrakcyjny wizualnie oraz prawidłowo wykonany. Pokrycie dachu altany zazwyczaj wykonuje się przy użyciu wióra osikowego, strzechy, blachy lub gontu. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od efektu, który chcemy uzyskać oraz dostępnego budżetu.

Najlepszym rozwiązaniem dla początkujących jest skorzystanie z gotowego projektu altany, którego posiadanie i wykorzystanie przy budowie altany da gwarancję solidności oraz stabilności gotowej konstrukcji. Ponadto, gotowy projekt znacznie przyspieszy cały proces budowy altany.

Budowa altany a pozwolenie na budowę

Altana ogrodowa posiada wiele cennych zalet, wśród których warto wymienić wielofunkcyjność, atrakcyjność wizualną oraz dodatkową ochronę przed słońcem, wiatrem oraz deszczem. Samodzielne wykonanie altany pozwala na idealne dostosowanie jej wyglądu do pozostałych elementów znajdujących się w ogrodzie oraz stworzenie spójnego i estetycznego zakątka na własnej posesji. Warto jednak wiedzieć, że altana nie może zostać umieszczona w dowolnym miejscu – jej usytuowanie regulują bowiem przepisy prawne.

Według obowiązujących przepisów altana ogrodowa powinna znaleźć się w odległości 1,5, 3 lub 4 m od granic działki w zależności od rodzaju istniejącej zabudowy oraz planów zagospodarowania przestrzennego. Konieczne jest także dopełnienie pewnych formalności jeszcze zanim rozpocznie się budowa altany. Postawienie obiektu tego typu, który będzie miał do 5 m wysokości i 35 m2 powierzchni nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, co znacząco ogranicza niezbędne formalności. Ponadto, na działce o powierzchni do 500 m2 nie mogą znaleźć się więcej niż 2 altany – jeśli planujemy postawienie ich większej liczby, będziemy musieli liczyć się z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę.

Dodaj komentarz

Informacja prawna