Zatkany zlew, wanna albo umywalka – kret nie pomaga, co robić?

zlewozmywak pełen wody

Domowa hydraulika to niewyczerpane źródło problemów i awarii. Większość z nich dotyczy zatkanych rur, które całkowicie lub częściowo uniemożliwiają odpływ wody. Z takimi sytuacjami łatwo sobie poradzić stosując popularne chemiczne środki, jednak zdarza się, że nawet najmocniejsze preparaty nie skutkują udrożnieniem zlewu. Jak udrożnić rurę domowym sposobem, jeśli nic nie pomaga? Co rozpuszcza włosy w rurach brodzika lub umywalki skuteczniej, niż Kret?

Zatkane rury, Kret nie pomaga – jaka jest tego przyczyna?

Kret to mieszanina substancji chemicznych, których działanie powoduje rozpuszczenie nagromadzonego osadu. Preparat ten z reguły znakomicie radzi sobie z resztkami jedzenia, tłuszczem i włosami, a w zależności od rodzaju zatoru umożliwia wykorzystanie go w jednej z jego dwóch najpopularniejszych postaci.

Kret w formie granulek charakteryzuje się silniejszym działaniem i jest w stanie udrożnić nawet najbardziej zatkane rury w bloku. Z kolei preparat w formie żelowej – ze względu na brak szkodliwych oparów – jest bezpieczniejszy w użyciu, a dzięki swojej konsystencji pozwala na konserwację ścian rur, zapewniając ochronę przed zatorem na dłuższy czas.

Produkt ten jest używany niemalże w każdym polskim domu, jednak w niektórych sytuacjach zatkany odpływ wydaje się być odporny na żrące działanie zawartych w nim substancji chemicznych. Co zamiast Kreta do rur będzie zatem lepszą opcją na udrożnienie zatoru?

Mechaniczne udrożnienie

Najprostszą i najtańszą alternatywą dla stosowania Kreta jest mechaniczne udrożnienie rury. W tym celu wykorzystuje się spirale hydrauliczne, które dzięki swojej budowie, pozwalają dotrzeć do najbardziej niedostępnych miejsc. Ruch kręcenia sprawia, że rura zostaje udrożniona na całej swojej średnicy, a zaschnięty i skamieniały osad odrywa się i przemieszcza w głąb odpływu. Jeśli na zatkany zlew nic nie pomaga, to warto zdecydować się na jego mechaniczne przetkanie. W większości przypadków pozwoli to całkowicie rozwiązać problem, przez co nie będzie potrzeby stosowania żadnych innych preparatów.

Co zrobić, jak Kret skamienieje?

To właśnie Kret jest najczęściej pierwszym wyborem, po jaki sięgamy w przypadku pojawiania się zatoru w brodziku lub umywalce. Jego skuteczność udrażniania jest duża, jeśli przepływ wody ograniczony jest w sposób częściowy. Problem pojawia się wówczas, gdy dojdzie do całkowitego zatkania światła rury. W takiej sytuacji dochodzi do skamienienia Kreta, co jest wynikiem reakcji wodorotlenku sodu z tłuszczem.

Jedynym rozwiązaniem problemu staje się wtedy mechaniczne udrożnienie przy zastosowaniu sprężyny hydraulicznej lub wykorzystanie domowego sposobu na zatkane rury. Wrzątek w połączeniu z sodą oczyszczoną lub octem pozwala w niektórych sytuacjach rozpuścić powstałe skamienienie, a tym samym udrożnić rurę. Rozpuszczanie kreta octem z reguły umożliwia osiągnięcie przepływu wody do kanalizacji, jednak warto pamiętać, aby od tego momentu dbać o regularne udrażnianie zlewu – głównie po to, aby taka sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości.

Czy Kret może uszkodzić rury?

Skamieniały Kret w rurach to spory problem, zwłaszcza jeśli preparat ten jest wykorzystywany w niewłaściwy sposób. Okazuje się bowiem, że wodorotlenek sodu zawarty w jego składzie wchodzi w silną reakcję z niektórymi typami kanalizacji. Rury aluminiowe – bo to one w kontakcie z Kretem ulegają uszkodzeniu – są na szczęście bardzo rzadko stosowane w nowoczesnym budownictwie. Większość bloków, kamienic oraz domów jednorodzinnych posiada hydraulikę opartą na rurach plastikowych wykonanych z tworzywa PCV, które są odporne na działanie Kreta.

Silne preparaty chemiczne nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem nie tylko w przypadku zatkanej hydrauliki, ale też w momencie pojawienia się w domu insektów. Są też mało bezpieczne do domywania silnie zabrudzonych powierzchni lub czyszczenia przedmiotów codziennego użytku. W niektórych sytuacjach tradycyjne sposoby – praktykowane przez babcie oraz prababcie każdego z nas – okazują się bowiem nie tylko skuteczniejsze, ale też znacznie bezpieczniejsze dla środowiska.

Informacja prawna