Jak czyścić płytę indukcyjną?

We współczesnych czasach kuchenka indukcyjna znajduje się niemalże w każdej nowocześnie urządzonej kuchni. Aby estetycznie się prezentowała warto zawsze utrzymywać ją w idealnej czystości. Zatem w jaki sposób czyścić płytę indukcyjną, aby nie zarysować ani nie uszkodzić jej lśniącej powierzchni?Płyta indukcyjna to istotny element w każdej nowoczesnej kuchni, który to nadaje jej niesamowitego uroku oraz elegancji. Aby każdego dnia pięknie się prezentowała warto utrzymywać ją w czystości. Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba wkładać dużego wysiłku, aby płyta indukcyjna każdego dnia lśniła czystością.

Akcesoria niezbędne do czyszczenia płyty indukcyjnej

Czyszczenie płyty indukcyjnej nie należy d trudnych zadań. Warto pamiętać o tym, aby do wykonania tej czynności wykorzystywać tylko i wyłącznie miękkie akcesoria takie jak: miękka ściereczka czy gąbka. Do czyszczenia doskonale nadają się ściereczki kuchenne wykonane z miłej w dotyku mikrofibry. Ich delikatność i miękkość sprawia, że podczas czyszczenia nawet uporczywych zabrudzeń nie porysujemy powierzchni płyty indukcyjnej. Ponadto niezwykle istotny jest fakt, że ściereczki z mikrofibry doskonale chłoną wilgoć.

Do polerowania już wyczyszczonej kuchenki można z powodzeniem użyć nie tylko suchą szmatkę, lecz także delikatne w dotyku ręczniki papierowe.
Natomiast przy usuwaniu trudniejszych zabrudzeń, w postaci np. przypalonego tłuszczu, warto skorzystać ze specjalnego skrobaka przeznaczonego do czyszczenia kuchenki indukcyjnej. Bardzo często jest on dołączony do zakupionego sprzętu, a jeśli nie to można go bez problemu dokupić.

Czyszczenie płyty indukcyjnej – krok po kroku

Po przygotowaniu niezbędnych akcesoriów należy przystąpić to czyszczenia płyty. Zatem jakie środki użyć, aby płyta lśniła czystością z daleka? Na rynku nie brakuje specjalnych preparatów, które to idealnie nadają się do usuwania wszelkich zabrudzeń z kuchenki indukcyjnej. Niemniej równie dobrze sprawdzają się w pełni skuteczne domowe sposoby. Doskonale bowiem sprawdza się płyn do naczyń, mydło w płynie oraz ocet.

We wstępnej fazie czyszczenia płyty indukcyjnej należy zimną płytę indukcyjną umyć miękką gąbką lub delikatną ściereczką nasączoną płynem do naczyń albo zwykłym mydłem. Następnie z zabrudzonej powierzchni należy dokładnie usunąć pozostałości środka, w postaci smug. W tym celu należy dobrze wypolerować płytę indukcyjną przy pomocy wcześniej przygotowanej ściereczki z mikrofibry.

Usuwanie z płyty uporczywych zabrudzeń

Jeżeli na naszej płycie znajdują się nieco trudniejsze oraz bardziej obfite zabrudzenia, takie jak przypalenia przyrządzanych potraw, to wówczas dobrze jest je najpierw rozpuścić. W tym celu należy położyć na tych nieczystościach na kilka minut gąbkę zanurzoną we wcześniej przyrządzonym roztworze wody z octem.

Kolejnym krokiem jest usuwanie uciążliwych zabrudzeń przy pomocy delikatnej gąbki. Jeśli gąbka zawiedzie, wówczas z pewnością przyda się nam wspomniany wcześniej specjalny skrobak. W żadnym wypadku do czyszczenia nie wolno używać noży czy innych ostrych przedmiotów, które to mogłyby ostrymi krawędziami porysować płytę.

Na koniec czyszczenia należy dokładnie przetrzeć powierzchnię samą wodę i wypolerować płytę do sucha. Warto zawsze czyścić płytę indukcyjną na bieżąco, bowiem wówczas znacznie łatwiej można utrzymać ją w czystości.

Dodaj komentarz

Informacja prawna