Lampy do łazienki – czym się kierować przy ich wyborze? Pięć podstawowych kryteriów

Lampy do łazienki

Nikogo nie trzeba przekonywać, że łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu czy w mieszkaniu. To w niej zwykle zaczynamy i kończymy dzień, relaksujemy się po pracy, dbamy o higienę, przeprowadzamy różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne itd. Od łazienki oczekujemy z jednej strony funkcjonalności i ustawności, a z drugiej estetycznego wystroju, którym można się pochwalić przed gośćmi. Jednym z kluczowych elementów wyposażenia każdej łazienki jest oświetlenie, które należy w przemyślany sposób zaprojektować, a następnie wykonać. W tym poradniku omawiamy pięć najważniejszych kryteriów, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze lamp do łazienki.

Odpowiednia klasa szczelności

Zacznijmy od kwestii czysto technicznej, natomiast mającej bezpośredni wpływ na trwałość opraw oświetleniowych, a także na bezpieczeństwo ludzi i instalacji elektrycznej. Łazienka jest zaliczana do tzw. pomieszczeń mokrych, w których panuje podwyższona wilgotność powietrza – w czasie kąpieli czy prysznica może ona zbliżać się do 100 procent!

Stąd istotne jest, aby do łazienki wybrać oprawy o odpowiedniej klasie szczelności. Takim przyzwoitym minimum jest klasa IP 44, natomiast jeśli lampy mogą się znaleźć w bezpośrednim zasięgu wody/wilgoci (np. nad otwartą kabiną prysznicową), to radzimy zastosować lampy do łazienki w klasie IP 65.

Dopasowanie designu oprawy do wystroju łazienki

Ponieważ łazienka z reguły jest stosunkowo małym pomieszczeniem, to na jej ogólny wystrój wpływają nawet najdrobniejsze elementy dekoracyjne. Na szczęście dziś możemy dosłownie przebierać w lampach do łazienki, które są dostępne w ogromnym wyborze kształtów czy wariantów kolorystycznych.

Planujesz urządzić łazienkę w stylu wielkomiejskim? Bez trudu znajdziesz odpowiednie oprawy oświetleniowe. Cenisz sobie minimalizm? Postaw na klasyczne oczka sufitowe lub modne i efektowne downlighty, które nie zaburzą wystroju pomieszczenia. Podoba Ci się styl glamour? Rozważ zastosowanie pięknych kinkietów czy plafonów, które jednoznacznie kojarzą się z eleganckim designem.

Bardzo szeroki wybór opraw oświetleniowych do łazienki znajdziesz w ofercie polskiej marki Kanlux. Wybierz lampy dla siebie na stronie https://www.kanlux.com/pl/produkty/15615/lampy-do-azienki.

Odpowiednie rozmieszczenie lamp

Wiele osób wychodzi z mylnego założenia, że skoro łazienka jest mała (zwykle ma kilka metrów kwadratowych powierzchni), to wystarczy zastosować w niej np. jedną oprawę sufitową i ewentualnie dodatkową lampę nad lustrem do robienia makijażu.

Tymczasem dobre doświetlenie łazienki jest niezwykle istotne z punktu widzenia wygody i bezpieczeństwa korzystania z tego pomieszczenia. Radzimy dobrze się zastanowić nad rozmieszczeniem lamp w taki sposób, aby każda sekcja łazienki była odpowiednio doświetlona – przede wszystkim prysznic/wanna, umywalka z lustrem oraz toaleta.

Rada

Zamiast jednego głównego źródła, warto pomyśleć o zastosowaniu kilku niezależnie sterowanych opraw, włączanych wtedy, gdy są w danej chwili potrzebne. To pozwoli również na oszczędzanie coraz droższej energii.

LED-owe źródło światła

To już standard, że w naszych domach, mieszkaniach czy firmach korzystamy z oświetlenia LED. Cenimy je przede wszystkim za bardzo niskie zużycie energii, co nabrało szczególnego znaczenia po ostatnich podwyżkach cen (i zapowiadanych kolejnych).

Choć w łazience korzystamy z oświetlenia stosunkowo krótko, to i tak rozsądnie będzie postawić na oprawy albo z już zainstalowanym źródłem LED (np. plafoniery), albo przystosowane do współpracy z np. żarówkami LED. Korzyścią będą nie tylko oszczędności na energii elektrycznej, ale również wieloletnia trwałość źródła światła.

Rada

Jeśli cenisz sobie bezawaryjne, wysokojakościowe rozwiązania, które są również dostępne w atrakcyjnej cenie, to zainteresuj się oświetleniem z serii Kanlux iQ-LED i iQ-LED LIFE, objętym odpowiednio 3- i 5-letnią gwarancją.

Prawidłowy dobór opraw pod kątem ilości dostępnego miejsca

Projektując oświetlenie na potrzeby domowej łazienki należy wziąć pod uwagę powierzchnię pomieszczenia – nie tylko z uwagi na konieczność zapewnienia odpowiedniego doświetlenia łazienki, ale też ze względu na kwestie funkcjonalne i estetyczne.

Przykładowo: w bardzo małej łazience, zwłaszcza z podwieszanym, obniżonym sufitem, dużo lepiej sprawdzą się oczka lub downlighty niż lampa wisząca.

Na koniec jeszcze jedna wskazówka: wybierając lampy do łazienki postaw na dobrą jakość. Dzięki temu zyskasz pewność, że oprawy posłużą Ci przez wiele lat (co najmniej do następnego remontu łazienki) i nie będą się przebarwiać czy tym bardziej rdzewieć pod wpływem wilgoci.

Doskonały stosunek ceny do jakości prezentują lampy polskiej marki Kanlux, której produkty są dziś dostępne w ponad 40 krajach, wyróżniając się aż 99-procentową bezawaryjnością.

Informacja prawna