Domofon czy wideodomofon – co wybrać do domu jednorodzinnego?

Dom to miejsce, które powinno kojarzyć się z bezpieczną przystanią. Warto wykorzystać dostępne sposoby i rozwiązania, aby zapewnić sobie pełen komfort. Domofon czy wideodomofon, co warto wybrać? Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Warto je poznać, aby dokonać najlepszego wyboru.

Domofony analogowe

Domofony analogowe to najprostszy rodzaj domofonu. Takie urządzenie jest wyposażone w głośnik oraz mikrofon, a więc jedynie podstawowe funkcje. Dostępne są także domofony cyfrowo-analogowe, które posiadają dodatkowo szyfrowy zamek oraz czytnik obsługujący karty. Największą zaletą takich podstawowych urządzeń jest atrakcyjna cena i nieskomplikowana obsługa. Jeśli chodzi zaś o wady, podstawowa wersja domofonów nie daje zbyt dużego poczucia bezpieczeństwa. Korzystając z domofonu analogowego, można jedynie usłyszeć głos osoby znajdującej się po drugiej stronie.

Nowoczesne wideodomofony

Wideodomofony (https://sklep.alfabram.pl/produkty/wideo-domofony/wideodomofony,2,19410) cieszą się niemałą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Dobrze wyposażone urządzenie posiada wiele przydatnych funkcji, dzięki którym można poczuć się bezpiecznie. Największą zaletą wideodomofonu jest możliwość skorzystania z podglądu na monitorze, dzięki czemu można ocenić, czy wpuszczenie osoby znajdującej się po drugiej stronie na teren posesji jest rozsądne i bezpieczne. Nowoczesne wideodomofony wyposażone są w  klawiatury kodowe i czytniki, które służą do odblokowania wejścia do domu, co jest kolejną zaletą. Za wadę wideodomofonu można uznać cenę. Chociaż zdarzają się urządzenia atrakcyjne cenowo, warto pamiętać, że jakość warto postawić ponad cenę. Wideodomofon słabej jakości może często ulegać awariom, jakość obrazu może być słaba a pole widzenia mocno ograniczone.

Które urządzenie wybrać?

Przed zdecydowaniem się na zakup konkretnego urządzenia, warto zastanowić się nad oczekiwaniami i preferencjami domowników. Ważna jest również okolica domu. Jeśli znajduje się on w miejscu, gdzie dostęp do światła jest ograniczony, wideodomofon będzie bezużyteczny po zmroku. Co prawda odpowiedzią na ten problem może być zastosowanie rozwiązań, które pomogą oświetlić okolicę, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Przed dokonaniem wyboru, warto zastanowić się także nad budżetem. Jedynie sprzęt wysokiej jakości zapewni komfortowe użytkowanie i faktycznie wpłynie na podniesienie komfortu domowników i ich bezpieczeństwo. Dużo lepszym pomysłem jest zakup dobrej jakości domofonu analogowego w podstawowej wersji niż kupienie wideodomofonu niskiej jakości.

Kolejnym ważnym aspektem jest ten związany z dziećmi. Także najmłodsi powinni umieć posługiwać się domofonem, aby uniknąć sytuacji, gdy dziecko wpuszcza na posesję obcych ludzi. Trzeba więc wybrać takie urządzenie, które nie będzie skomplikowane w obsłudze dla pociechy. Warto przemyśleć wszystkie wspomniane kwestie, aby dokonać najlepszego wyboru.

Informacja prawna