Popularność paneli fotowoltaicznych widocznych na dachach polskich domów ma swój początek w programach dofinansowujących i promujących rozwój fotowoltaiki w naszym kraju. Dzięki temu na rachunkach za prąd zaoszczędziły setki tysięcy rodzin. Inwestycja w energię odnawialną z pewnością jest opłacalna ze względów ekologicznych. Co zatem wpływa na opłacalność inwestycji w fotowoltaikę dla domu?
Obliczenie mocy instalacji
To, czy fotowoltaika będzie dla nas opłacalna wynika od naszego rocznego zapotrzebowania na prąd. Jeśli z audytu fotowoltaicznego wyniknie, że instalacja fotowoltaiczna o mocy odpowiedniej do naszych potrzeb będzie w stanie wyzerować nasze dotychczas wysokie rachunki za energię elektryczną, będzie to dobry początek do planowania inwestycji.
Warunki do montażu instalacji fotowoltaicznej
Musimy także wiedzieć, czy dach naszego domu będzie wymagał renowacji, a jeśli tak, to czy będzie to opłacalne. Warunkiem do montażu paneli fotowoltaicznych jest nachylenie pod odpowiednim kątem do promieni słonecznych a także całkowity brak zacienienia. Bez tego niemożliwa jest optymalna praca paneli, mających za zadanie pozyskanie energii słonecznej i przetworzenie jej w prąd. Na stronie renomowanej firmy fotowoltaicznej z Wielkopolski: https://sunergo.pl/blog/koszt-instalacji-fotowoltaicznej/ znajdziemy więcej informacji o tym, co jeszcze składa się na koszt instalacji fotowoltaicznej.
Korzyści z podłączenia do sieci energetycznej
Większość inwestorów w fotowoltaikę decyduje się podłączyć swoją instalację do publicznej sieci energetycznej. To korzystne rozwiązanie w przypadku, kiedy chcemy odprowadzić wygenerowane przez naszą instalację nadwyżki energii oraz odbierać je w momencie, kiedy będziemy mieli większe zapotrzebowanie na prąd.
Oszczędność dzięki fotowoltaice
Koszty, jakie poniesiemy za inwestycję i montaż fotowoltaiki będą jednorazowym wydatkiem. Dobrej jakości panele zwrócą się w ciągu kilku lat, a ich gwarancja może sięgać kilkudziesięciu lat. Przy okazji są to praktycznie bezobsługowe komponenty, odporne na opady atmosferyczne, dzięki czemu awarie są mało prawdopodobne. Oszczędzimy o wiele więcej korzystając z dofinansowania z programu wspierającego rozwój fotowoltaiki w Polsce.