Najważniejsze informacje na temat konstrukcji drabin ewakuacyjnych

drabiny ewakuacyjne

Drabiny ewakuacyjne to bardzo ważny element wyposażenia każdego budynku bądź hali. Jej konstrukcja jest ściśle regulowana przez odpowiednie przepisy i normy. Wszystko po to, aby mogły w stu procentach spełniać swoje zadanie w kwestii ochrony ludzkiego życia i umożliwiać komfortowe użytkowanie budynku.

Czym powinny się charakteryzować odpowiednie drabiny ewakuacyjne?

„Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” to główny dokument, który reguluje wygląd i parametry, jakimi powinny charakteryzować się drabiny ewakuacyjne. W ustawie określone jest kilka najważniejszych faktów dotyczących elementów tego typu. Według wspomnianego powyżej rozporządzenia drabina ewakuacyjna musi mieć:

  • szerokość nie mniejszą niż 50 cm;
  • odstęp między szczeblami nie większy niż 30 cm;
  • kosz ochronny wykonany ze stali (jeśli drabina ma wysokość ponad 3 metrów);
  • poręcze zamontowane na samej górze, które ułatwiają wejście na dach (jeśli drabina ma ponad 3 metry wysokości).

Co ważne, „Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” nie jest jedynym dokumentem, który określa stan i wygląd drabin ewakuacyjnych. Muszą one spełniać także normy Europejskie takie jak EN-ISO-14122-4, DIN-14094-1 i DIN-18799-1.

Co powinno charakteryzować kosz ochronny?

Kosz ochronny to element drabiny ewakuacyjnej, który w znaczącym stopniu wpływa na bezpieczeństwo użytkowania obiektu. Jego zadaniem jest zmniejszenie szansy na upadek z wysokości. Kosz umożliwia chwycenie się go podczas ewentualnego poślizgnięcia bądź też oberwania się szczebla drabiny.

Dodatkowe elementy w postaci kosza ochronnego muszą znajdować się na drabinach, które montowane są na budynkach wyższych niż 3 metry. Cała konstrukcja tak jak ma to miejsca w przypadku drabiny, również musi spełniać określone normy i spełniać odpowiednie wymagania. Należy pamiętać, że pałąki kosza (poziome obręcze) muszą być rozłożone w odstępach nie większych niż 80 cm, za to pionowe pręty powinno dzielić około 30 centymetrów.

Dobrej jakości drabiny ewakuacyjne, spełniające wszystkie normy opisane powyżej, znajdują się na stronie https://ewakuacyjne.pl. Wystarczy sprawdzić ofertę, aby szybko i bez problemu znaleźć produkt dla siebie. Dostępne drabiny wykonane są z trwałych materiałów, dzięki czemu mogą służyć przez wiele lat i zapewniać bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania.

Artykuł partnera.

Informacja prawna