Maszyny budowlane niezbędne przy budowie domu

Budowa domu to wieloetapowa inwestycja, która zaczyna się od robót ziemnych, a kończy na montażu instalacji i wylewkach. Do kompleksowej realizacji poszczególnych zadań potrzebne są maszyny budowlane. Jakie? Z naszego artykułu dowiesz się, jaki sprzęt ciężki jest wykorzystywany na placu budowy. To cenne wskazówki zarówno dla inwestora, jak i firmy, która dopiero rozpoczyna swoją działalność w branży.

Zacznijmy od tego, że przy budowie domu potrzebnych jest wiele maszyn i sprzętów. Jako początkujący przedsiębiorca nie musisz kupować ich wszystkich. Alternatywą pozostaje zatrudnienie podwykonawców, zakup ratalny lub wypożyczenie urządzeń. Warto jednak dokładnie wiedzieć, z czego przyjdzie Ci skorzystać na każdym etapie.

Sprzęt do robót ziemnych

Prace przy budowie domu zaczynają się od przygotowania gruntu, czyli jego niwelacji. Teren często trzeba wyrównać, oczyścić z kamieni i korzeni, zrobić wykopy pod fundamenty czy piwnice. Do realizacji tych zadań potrzebujesz koparki lub koparko-ładowarki. Te urządzenia mogą pracować w trybie ciągłym, ale często są potrzebne w cyklach przerywanych.

Do wyboru jest wiele typów maszyn, które różnią się rozmiarem oraz wyposażeniem dodatkowym. Na początek zazwyczaj wystarczy tylko jedno naczynie urabiające. Do mniejszych prac potrzebne są modele podstawowe na kołach lub gąsienicach. Częstym wyborem są kompaktowe wozidła kolebkowe.

maszyny budowlane przy budowie domu

Maszyny budowlane ciężkie

Obok sprzętu ciężkiego przy budowie domu nie może zabraknąć maszyn takich jak betoniarki czy zagęszczarki. Ich zadaniem jest tworzenie różnych mieszanek w zmiennych proporcjach. Uniwersalne modele zapewniają obróbkę cementu z dodatkiem wody, piaski i żwiru. Dzięki temu zyskujesz beton do wylewek.

Również w tej kategorii znajdziesz kilka modeli maszyn. Możesz zainwestować w większy mieszalnik kielichowy lub mniejszy w formie bębna. Poszczególne typu różnią się też mobilnością. Mogą pracować stacjonarnie, ale znacznie lepiej jest postawić na wariant przenośny (tym samym będziesz potrzebował samochodu dostawczego, aby przewozić betoniarkę między budowami i odstawiać ją do magazynu).

Budowa domu to inwestycja mniejsza niż wznoszenie obiektu handlowego czy przemysłowego. Jeżeli na tym obszarze skupia się Twoja działalność to flota maszyn i pojazdów nie musi być od razu mocno wyspecjalizowana i rozbudowana. Jeśli jednak zależy Ci na na profesjonalnym sprzęcie w postaci maszyn budowlanych odwiedź sklep.interhandler.pl

Z czasem uzupełnisz je o kolejne produkty, które będą też uzależnione od kierunku, w jakim będziesz się rozwijał. Proponujemy jednak, aby rozważyć opcję wynajmu, zakupu sprzętu używanego lub nowego na raty, jeżeli ogromna jednorazowa inwestycja w danym momencie nie jest możliwa.

Informacja prawna