Jak skutecznie pozbyć się mrówek z ogrodu?

mrówki

Mrówki to pracowite i pożyteczne dla środowiska naturalnego owady. Gdy jednak pojawią się w ogrodzie mogą wyrządzić wiele szkód. Wówczas to warto czym prędzej się z nimi rozprawić. Jak pozbyć się mrówek z ogrodu?

Kilka słów o mrówkach

Kolonię mrówek zakłada zawsze samica, zwana królową, której to jedynym obowiązkiem jest składanie jaj. W każdym gnieździe, w zależności od gatunku mrówek może przebywać jedna lub kilkanaście królowych.

Drugą, najliczniejszą grupę stanowią niepłodne samice, zwane robotnicami. To one uprzątają mrowisko, bronią to miejsce przed intruzami oraz opiekują się potomstwem. Ponadto robotnice zbierają i dostarczają pożywienie pozostałym członkom zamieszkującym gniazdo.

Owady te odżywiają się pokarmem roślinnym oraz zwierzęcym. Najlepiej jeśli jest on bogaty w cukry i białka. Mrówki bardzo chętnie jedzą rosę miodową oraz hodują w mrowiskach mszyce jako tak zwane „dojne krowy”. Te pracowite owady porozumiewają się z pomocą dotyku, dźwięku oraz zapachowych substancji chemicznych, nazywanych feromonami znacznikowymi. To z ich pomocą znaczą ścieżki wiodące do źródła pokarmu, a nocą feromon ten ułatwia im orientację w terenie.

Szkodliwe działanie mrówek w ogrodzie

Mrówki, które to pojawiły się w ogrodzie mogą okazać się dużym problemem. Owady te przesuszają ziemię budując w niej gniazda. Odkrywają też korzenie, bulwy oraz kłącza roślin, w których to drążą otwory.
Bardzo często zdarza się, że mrówki uszkadzają drewniane elementy budynków i drzew budując w nich gniazda, a ponadto zanieczyszczają żywność. Owady te pośrednio przyczyniają się również do osłabienia roślin obleganych przez mszyce i inne szkodniki wydzielające rosę miodową. Z kolei poszukując pokarmu niszczą kwiaty, a podczas suszy ogryzają młode pędy wierzchołkowe wielu roślin.

Preparaty chemiczne kontra mrówki?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które to pozwalają na wyniszczenie mrówek. W tym celu należy odnaleźć gniazdo, a następnie zalać je wraz z najbliższym otoczeniem gorącą wodą. Na rynku nie brakuje też różnorodnych preparatów, które pomagają w skuteczny sposób pozbyć się mrówek z ogrodu.
Szczególnie uciążliwe są mrówki gmachówki. Aby się z nimi skutecznie rozprawić trzeba zniszczyć gniazda satelickie, bo w przeciwnym razie kolonia zostanie bardzo szybko odbudowana. Owady z gniazd satelickich w szybki sposób potrafią wymienić robotnice oraz potomstwo z gniazdem matecznym.

Gdy mamy problem z odnalezieniem mrówczego gniazda, wówczas należy wykładać przynęty z  wolno działającym środkiem owadobójczym na trasie, którą przemierzają mrówki. W celu większej skuteczności warto zmieszać go z miodem lub słodkim syropem. Wówczas to mrówki zbieraczki przeniosą ten pokarm do gniazda i nakarmią nim robotnice, larwy oraz królowe. W wielu sklepach można również zakupić preparaty hormonalne, który to skutecznie hamują rozwój larw, a samice, które powstają z larw karmionych trutką, są często bezpłodne.

Naturalne metody na zwalczanie mrówek

Mrówki są bardzo pożyteczne, bowiem zjadają wiele szkodliwych owadów, dlatego warto spróbować się ich pobyć bez zabijania. W tym celu warto na trasach przemarszu mrówek rozsypać siekaną pietruszkę lub zmielony pieprz ziołowy, bowiem owady te nie znoszą tego zapachu. Gniazdo mrówek można też posypać proszkiem do pieczenia, sodą oczyszczoną albo solą.

Mrówki nie lubią też zapachu liścia pomidora oraz cynamonu, dlatego też warto położyć te składniki na trasie spacerów niepożądanych gości albo wokół warzywnika, a wówczas na pewno zostawią go w spokoju. Te sprawdzone sposoby z pewnością pozwolą na pozbycie się mrówek z ogrodu na długi czas.

Dodaj komentarz

Informacja prawna