Jak i czym umyć lodówkę, sprawdź nasz sposób!

Staranne mycie lodówki pozwala nie tylko pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, lecz także chroni domowników przed spożywaniem produktów zawierających bakterie. Zatem w jaki sposób skutecznie czyścić lodówkę?

Wiele osób często zastanawia się czym myć lodówkę, aby posłużyła ona przez wiele kolejnych lat, a produkty znajdujące się w niej były w pełni bezpieczne dla zdrowia. Jeśli chcemy zniwelować zagrożenia wiążące się z przeterminowanymi produktami, powinniśmy systematycznie kontrolować jej zawartość oraz starannie ją myć.

Akcesoria przydatne podczas mycia lodówki

Zaleca się, aby gruntowne czyszczenie lodówki przeprowadzać przynajmniej raz na pół roku. Jeżeli jednak często przechowujemy w niej wędzone ryby czy sery pleśniowe to wówczas warto ją częściej sprzątać. Zabieg ten pomaga zniwelować ryzyko pojawienia się pleśni i bakterii oraz wpływa bardzo pozytywnie na ogólne działanie sprzętu. Aby doprowadzić go do idealnego stanu warto sięgnąć po odpowiednie akcesoria.

Z pewnością niezbędna okaże się nowa gąbka do zmywania naczyń. Warto też zabezpieczyć swoje dłonie oraz paznokcie przed kontaktem z wodą i środkami chemicznymi. W tym celu trzeba użyć rękawiczki ochronne. Mogą one być winylowe, lateksowe lub gumowe.

Ponadto pomocna w sprzątaniu jest czysta, sucha ściereczka, przy pomocy której wytrzemy po umyciu wnętrze. Najlepsze są ściereczki z mikrofibry, które dobrze pochłaniają wilgoć. Zamiast ściereczki, można też wykorzystać dobrej jakości ręcznik papierowy.

W urządzeniach wyposażonych w automatyczne odszranianie warto dokładnie oczyścić otwór odpływowy, który to znajduje się na dole komory chłodzącej. W tym celu warto używać wacika kosmetycznego na patyczku. Myjąc lodówkę warto pamiętać o tym, aby nie zamoczyć żarówki i panelu sterowania, bowiem mogłoby to spowodować usterkę urządzenia.

Środki idealne do mycia lodówki

Istnieje wiele skutecznych środków, dzięki którym wymyta lodówka wygląda jak nowa. Do mycia doskonale nadaje się roztwór z płynu do mycia naczyń czy ocet z wodą. Jest to niezwykle skuteczny, w pełni ekologiczny zamiennik chemicznych detergentów, który świetnie pochłania wszelkie nieprzyjemne zapachy. Ponadto do mycia lodówki można użyć wodę zmieszaną z sodą oczyszczoną, wodę z cytryną czy też wodę z solą kuchenną. Ponadto na rynku nie brakuje wielu skutecznych preparatów antybakteryjnych idealnie nadających się do czyszczenia lodówek.

Nie zaleca się natomiast stosowania środków czyszczących z mikrodrobinami oraz substancji na bazie rozpuszczalników, chloru oraz kwasów. Nieodpowiednimi preparatami są również mleczka do czyszczenia, zwłaszcza te z chlorem, które to narażają na zniszczenie strukturę powłok wnętrza.

Etapy mycia lodówki

Na początek należy wyłączyć lodówkę z prądu, a następnie wyjąć z niej wszystkie produkty. Przy okazji warto sprawdzić ich jakość oraz datę przydatności. Kolejnym krokiem jest usuniecie z wnętrza ruchomych elementów tj. szuflady, półki oraz pojemniki.

W sytuacji, gdy lodówka jest mocno zabrudzona należy najpierw pozbyć się z niej na sucho wszelkich okruchów i nieczystości. Gdy wszystkie resztki jedzenia zostają usunięte rozpoczynamy mycie lodówki na mokro z pomocą odpowiedniej ściereczki oraz wybranego preparatu. Warto mieć nas uwadze, aby dokładnie oczyścić wszelkie zakamarki oraz gumowe uszczelki.

Kolejnym krokiem jest umycie pod zlewem ruchomych elementów. Gdy cała lodówka zostanie starannie umyta, wówczas należy ją dokładnie wysuszyć z pomocą ściereczki dobrze pochłaniającej wilgoć.

Ostatnią czynnością jest ułożenie wcześniej wyciągniętych elementów oraz włożenie do lodówki poszczególnych produktów spożywczych. Aby na długo pozbyć się nieprzyjemnego zapachu warto skorzystać z pochłaniaczy lub wyłożyć na miseczkę cytrynę czy jabłko, które to świetnie niwelują nieprzyjemne zapachy.

Podobne posty:

  • Jak czyścić płytę indukcyjną?Jak czyścić płytę indukcyjną? We współczesnych czasach kuchenka indukcyjna znajduje się niemalże w każdej nowocześnie urządzonej kuchni. Aby estetycznie się prezentowała warto zawsze utrzymywać ją w idealnej czystości. […]
  • Czym są gilotyny do cięcia blach i co powinno charakteryzować te najlepsze?Czym są gilotyny do cięcia blach i co powinno charakteryzować te najlepsze? Specjalistyczne narzędzia do obróbki metalu czy stali muszą być wykonywane z najlepszych materiałów. To przedmioty, co do których nie może być wątpliwości, że w najważniejszym momencie […]
  • Ile trwa budowa domu?Ile trwa budowa domu? Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie. Osoby, które znajdują się dopiero na początku tej trudnej drogi często zadają sobie pytanie, jak długo to potrwa. Ile tak naprawdę trwa budowa domu […]
  • Drewniany taras – czyszczenie, pielęgnacja i renowacjaDrewniany taras – czyszczenie, pielęgnacja i renowacja Nie ma nic przyjemniejszego wiosną i latem niż drewniany taras, na którego przyjemnie nagrzanych słońcem deskach można rano wypić kawę i rozpocząć w ten sposób dzień. Drewniany taras […]
  • Remont mieszkania po zalaniu – krok po krokuRemont mieszkania po zalaniu – krok po kroku Prace związane z oczyszczeniem mieszkania po zalaniu to nie lada wyzwanie. Często sami sobie z tym nie poradzimy i jesteśmy skazani na pomoc osób trzecich oraz profesjonalny sprzęt. […]
Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz