Najczęstsze zastosowania ozonu

Ozonowanie jako działanie mające na celu usunięcie drobnoustrojów oraz niechcianych zapachów ma zaskakująco wiele zastosowań. I to zarówno dla klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstw, organizacji czy instytucji.

Ozon jest używany do dezynfekcji i dezodoryzacji – nie jest to żadną tajemnicą. Co to jednak oznacza w praktyce? W jakich dziedzinach czy branżach ozonowanie jest stosowane najczęściej?

  • Budownictwo i wykończeniówka

Ozonowanie jest w tym przypadku stosowane przede wszystkim do usuwania różnego rodzaju odorów: poremontowych, po pożarze, powodzi itp.

  • Hotelarstwo i zarządzanie nieruchomościami

Bardzo szeroka kategoria. Ozonowania używa się do usuwania niechcianych zapachów z domów oraz mieszkań z rynku wtórnego. Dzięki tej operacji można również usunąć niechciane zapachy z pomieszczeń w hotelach czy pensjonatach, dezynfekować sale konferencyjne, poczekalnie itp. Jednym słowem – wszelkie pomieszczenia prywatne oraz publiczne, które muszą być zdezynfekowane lub pozbawione przykrych zapachów, są doskonałym miejscem do przeprowadzenia ozonowania.

  • Szkolnictwo

Osobna kategoria, ponieważ ozonowanie w placówkach oświatowych rzadko jest przeprowadzane w celu dezodoryzacji. Szkoły i przedszkola o wiele częściej poddawane są dezynfekcji, szczególnie w sezonie grypowym.

  • Ochrona zdrowia

Ozon jest bardzo szeroko stosowany w branży medycznej. Używa się go rzecz jasna przede wszystkim do dezynfekcji – pomieszczeń, powierzchni, narzędzi lub aparatury. Coraz częściej stosuje się go również do odkażania ran i owrzodzeń, ponieważ do tej pory nie stwierdzono u szkodliwych mikroorganizmów wykształcenia odporności na tę substancję.

  • Branża fitness oraz beauty

W siłowniach czy klubach fitness z pomocą ozonu najczęściej usuwa się nieprzyjemne zapachy. Z kolei w salonach piękności, fryzjerskich itp., ozonowanie jest uznawane za jeden z najlepszych sposobów dezynfekcji, zarówno samych lokali, jak i wszystkich akcesoriów oraz urządzeń.

  • Branża spożywcza oraz gastronomiczna

Ozonowanie w branży spożywczej jest stosowane na przykład jako sposób oczyszczania zbóż, warzyw czy owoców z obecności szkodliwych mikroorganizmów. Używa się tej substancji także do dezynfekcji linii produkcyjnych. Z kolei w gastronomii ozonem dezynfekuje się kuchnie, a także usuwa nieprzyjemne zapachy powstałe podczas przygotowywania lub przechowywania jedzenia.

  • Branża instalacyjna

Ozonem oczyszcza się instalacje wentylacyjne oraz klimatyzacyjne, zarówno w budynkach, jak i na przykład pojazdach.

  • Branża wodociągowo-kanalizacyjna

Ozonowanie to jedna z metod uzdatniania wody oraz usuwania niebezpiecznych mikroorganizmów ze ścieków.

Łatwo zauważyć, że ozonowanie może być stosowane nie tylko do celów przemysłowych lub przez instytucje. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby indywidualni klienci – gdy zajdzie taka potrzeba – także skorzystali z tej metody usuwania zagrożeń biologicznych oraz niechcianych zapachów ze swoich mieszkań oraz domów. Można to zrobić dzięki pomocy firmy PSG Polska. Pamiętajmy o tym szczególnie w sezonie grypowym – im większa dbałość o bezpieczeństwo mikrobiologiczne w naszym najbliższym otoczeniu, tym mniejsze prawdopodobieństwo choroby naszych bliskich.

Informacja prawna