Wiertarka przyda się, gdy trzeba zawiesić na ścianie obraz, lustro lub półkę. To jej najbardziej znane zastosowanie. Aby móc naprawiać, majsterkować i tworzyć nowe konstrukcje, trzeba zaopatrzyć się w solidną wiertarkę. Którą wybrać spośród wielu dostępnych modeli?
Budowa wiertarki
Najważniejszy element urządzenia, czyli wiertła, mocujemy w uchwycie wiertarskim. Siła nacisku włącznika odpowiada właśnie za szybkość obrotów wiertła, a blokada sprawia, że w razie potrzeby nie trzeba stale trzymać włącznika. By urządzenie mogło wkręcać i wykręcać, zostało wyposażone w przełącznik kierunkowy do zmiany kierunku obrotów. Do pracy z trudnymi i twardymi materiałami wiertarki mają udar. Jeżeli planujemy częstą wymianę wierteł, bardziej praktyczne dla nas będą modele z uchwytem zaciskowym, który pozwala na kręcenie go ręką. Wiertarki mające uchwyt zaciskany kluczem są odpowiednie dla osób, które nie planują częstych zmian wierteł. Same wiertła dzielą się na kilka rodzajów, z których najważniejsze to te do pracy: w drewnie, metalu, betonie. Szeroki wybór wiertarek można znaleźć na Fixero.
Proste prace przydomowe i hobbystyczne majsterkowanie
Skoro znamy już budowę wiertarek, możemy przystąpić do wyboru optymalnego modelu, który spełni nasze oczekiwania. Jeśli chcemy od czasu do czasu wykonać drobne prace przydomowe, wystarczy nam wiertarka jednobiegowa o mocy 500–800 W. Uniwersalna wiertarka udarowa to narzędzie podstawowe i przydatne podczas drobnych prac naprawczych i remontowych. Z kolei remonty budowlane związane z pracą z twardymi i ciężkimi do obróbki materiałami wymagają użycia narzędzia o większej mocy. Wiertarki udarowe przydadzą się podczas wiercenia w drewnie, metalu i cegle. Nie są dostosowane do betonu i kamienia.
Prace remontowe
Mocniejszymi urządzeniami są młotowiertarki, które poradzą sobie z twardym betonem i kamieniem. Są lżejsze od młota udarowego. Można mieszać nimi gips i farbę przy użyciu odpowiedniej końcówki. Pozwalają również na użycie zwykłych wierteł do drewna i metalu. Młot udarowy bez problemu poradzi sobie z kłuciem, mieszaniem klejów do glazury, zapraw cementowych i gipsów. To silne elektronarzędzie jest jednak bardzo ciężkie i nieporęczne, warto wybrać je, kiedy potrzebujemy narzędzia do twardych materiałów. W przypadku precyzyjnego wiercenia w bardzo twardych materiałach warto dokupić stojak wiertarski.
Elektronarzędzia dobrane do potrzeb użytkownika
Szeroki wybór wiertarek pozwala na dobranie modelu, który sprawdzi się przy najczęściej wykonywanych pracach. Ważne, by był odpowiednio silny, a także poręczny i lekki. W przypadku prac z drewnem czy metalem wystarczą lekkie wiertarki udarowe. To narzędzie niezastąpione dla każdego, początkującego majsterkowicza i złotej rączki.