Obudowa wanny narożnej płytami gipsowo-kartonowymi

Coraz więcej osób podczas remontu łazienki decyduje się na wannę narożnikową.

Jest to dobry pomysł na zagospodarowanie zarówno małej przestrzeni, jak i na duży reprezentacyjny salon kąpielowy. Obudowa narożnej wanny ma najczęściej kształt łuku i dlatego często wybieranym rozwiązaniem jest wykonanie jej z płyt gipsowo-kartonowych.

Co potrzebujemy do obudowy wanny?

Co potrzebujemy do obudowy wanny? Oto najważniejsze materiały, które będą potrzebne:

  1. Impregnowane płyty gipsowo-kartonowe.

Przy takiej pracy bardzo ważne jest, aby wybrane materiały były odpowiednio zaimpregnowane. Płyty wykorzystywane w łazienkach są narażone na ciągły kontakt z wilgocią i brak odporności na nią grozi powstaniem pleśni oraz grzybów.

  1. Metalowe profile.

Do wanien narożnych dostosowane są specjalne profile, które mają zaokrąglony kształt. Dobrze dobrany produkt pozwoli nam stworzenie stabilnej konstrukcji nośnej pod płyty gipsowo-kartonowe, które pozwolą na stworzenie estetycznej obudowy.

  1. Mocowania do montażu profili i wkręty do przykręcania płyt.

Są to różnego rodzaju łączniki i wkręty, które powinny zostać wybrane już na etapie projektu.

  1. Grunt i masa do spoinowania

Również w tym przypadku trzeba zadbać, aby produkt był odporny na wilgoć.

  1. Taśma akustyczna do profili.
  2. Silikon sanitarny.

Jak wykonać obudowanie wanny?

Prace warto rozpocząć od narysowania na podłożu linii, na której będą mocowane profile stanowiące konstrukcję nośną pod powstającą obudowę. Będzie to znaczne ułatwienie podczas montażu, a dodatkowo unikamy ryzyka nagłych zmian koncepcji.

Następnym krokiem jest montaż profili, ale zanim się za to zabierzemy, należy je precyzyjnie dociąć na wymaganą długość i okleić za pomocą taśmy akustycznej. Gdy to zrobimy, można je montować.

Za pomocą wkrętów mocujemy płyty do profili. Wiedząc jak bardzo, narażone na wilgoć są płyty, konieczne jest ich solidne uszczelnienie, aby konstrukcja była trwała.

Ostatnim i najprzyjemniejszym punktem jest wykończenie obudowy wanny, np. za pomocą płytek ceramicznych. Szerzej zostało to opisane na blogu eksperta: https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/instrukcje-montazu/123011/obudowa-wanny-naroznej-instrukcja-w-5-krokach/.

Informacja prawna