Wielu właścicieli domów decyduje się na okna drewniane, ze względu na ich szczególny urok i naturalny blask, który dodają do całości wnętrz. Mimo wszystkich swoich zalet, okna drewniane wymagają nieco większej pielęgnacji niż np. okna PCV czy plastikowe. Wiele osób nie wie, jak umiejętnie zabrać się za oczyszczenie i konserwacje drewnianych okien. Jednak nie jest to takie trudne. Podpowiadamy, co zrobić, aby drewniana stolarka okienna cieszyła oczy przez długi czas.
Jak dbać o drewniane okna?
Utarło się przekonanie, że ramy drewniane w oknach wymagają czasochłonnej konserwacji, ale często wcale tak nie jest. Raz lub dwa razy w roku wszystkie okna (zarówno drewniane, jak i z tworzyw sztucznych) powinny być poddawane przeglądowi. Oto czynności konserwacyjne, które są konieczne:
- Usunięcie kurzu i zanieczyszczenia ze szczelin okien za pomocą odkurzacza.
- Wyczyszczenie ram wodą z mydłem i miękką szmatką – po tym zabiegu należy sprawdzić, czy okno nie jest uszkodzone.
- Jeśli okno jest uszkodzone – natychmiastowe naprawianie wszelkich uszkodzeń powłoki. Później zazwyczaj nie jest to możliwe, a przynajmniej wymaga dużego wysiłku. Usuwanie uszkodzeń lakieru zapobiega wnikaniu wody i uszkadzaniu drewna.
- Użycie specjalnego mleczka do pielęgnacji drewna. Ten zabieg odświeża ramy po czyszczeniu i nadaje im estetyczny wygląd, dlatego warto zaaplikować taki środek.
- Sprawdzenie czy armatura jest dobrze dopasowana, by w razie potrzeby dokręcić śruby i wyregulować zawiasy okna.
- Nasmarowanie lub naoliwienie okuć, w celu sprawnego zamykania i otwierania okna. Podstawowe produkty przeznaczone do tego zadania będą wystarczające.
- Wyczyszczenie wodą z mydłem uszczelek okiennych i zakonserwowanie ich bezkwasowymi i środkami niezawierającymi żywicy, aby zapobiec ich kruchości i porowatości.
Wskazówki do pielęgnacji
Przestrzegając powyższych zasad, pielęgnacja okien będzie szybka i nieskomplikowana. Warto jednak dodać jeszcze kilka wskazówek, których należy przestrzegać:
- okna o jasnych kolorach wymagają krótszych przerw w pielęgnacji – dzieje się tak dlatego, że im jaśniejsza powłoka, tym mniej pigmentów znajduje się w farbie i szybciej ulegają one rozkładowi,
- uszkodzenia powierzchni należy naprawiać tak szybko, jak to możliwe – co kwartał sprawdzaj powierzchnię pod kątem ewentualnych uszkodzeń lub wpływów atmosferycznych,
- używaj tylko wysokiej jakości produktów do pielęgnacji.
Okna lakierowane bezbarwnie
Szczególny wygląd okien drewnianych lakierowanych bezbarwnie tworzą widoczne słoje drewna. Taki rodzaj okien potrzebuje nowej warstwy lakieru w okresie co cztery lub pięć lat. Jeśli okna są mocno narażone na działanie czynników atmosferycznych lub jeśli są umiejscowione w łazience, lub kuchni, należy co dwa lata sprawdzać czy konieczne jest położenie nowej warstwy lakieru.
Aby położyć świeżą warstwę lakieru wszystkie powierzchnie muszą zostać oczyszczone letnią wodą z mydłem, a następnie osuszone. Ewentualne uszkodzenia mogą być naprawione za pomocą pasty do drewna. W zależności od stanu okien drewnianych ramy muszą zostać szlifowane papierem ściernym o ziarnistości od 80 do 180, a następnie oczyszczone z pyłu. Im lepiej zachowany jest lakier, tym drobniejszy musi być papier ścierny. Na pierwszą, za pomocą pędzla do glazury, warstwę warto nałożyć lekko rozcieńczony lakier na bazie wody. Po około trzech godzinach schnięcia trzeba ponownie przeszlifować powierzchnię papierem ściernym o ziarnistości 240, usunąć pył i nałożyć warstwę nierozcieńczonego lakieru.
Okna malowane
Malowane okna drewniane wymagają wymiany powłoki malarskiej średnio po nieco ponad siedmiu latach. Zazwyczaj szlifuje się je bardzo drobnym papierem ściernym o ziarnistości 240, a następnie powierzchnię czyści letnią wodą. Po wyschnięciu trzeba nałożyć podkład akrylowy, a następnie odczekać 30 minut, położyć warstwę farby i pozwolić jej wyschnąć. Jeśli jedna warstwa będzie wystarczająca praca jest zakończona.