Pale CFA a pale SDP i VDP — różnice, kiedy się wykonuje?

Pale CFA i SDP oraz VDP są powszechnie stosowane w pracach geotechnicznych. Ich wykonaniem zajmują się specjalistyczne firmy, które od wielu lat wzmacniają grunty i stabilizują podłoża. Co trzeba wiedzieć o palach CFA? Czym wyróżniają się pale SDP, VDP i kiedy są stosowane?

Pale CFA, czyli co?

Pale CFA, czyli pale formowane świdrem ciągłym, to elementy konstrukcyjne, które znajdują zastosowanie przy tworzeniu głębokich fundamentów. Najczęściej dotyczy to powstawania mostów, dróg, tuneli czy ekranów akustycznych. Pale CFA mogą mieć różną średnicę i głębokość. Niektóre kraje dysponują palami, które mają aż 1500 mm średnicy i 30 m głębokości.

Przy montażu pali niezbędne jest wwiercenie świdra ślimakowego na odpowiednią głębokość. Podczas jego podnoszenia, wtłaczana jest mieszanka betonowa o konkretnych właściwościach, która szczelnie wypełnia przestrzeń. Proces przebiega powoli, żeby nie doszło np. do zasysania gruntu. Kolejnym krokiem jest umieszczenie szkieletu zbrojeniowego w betonowej mieszance. Pale CFA ze szczegółami analizuje ich wykonawca, wśród zalet takiego rozwiązania wymienia się opłacalność, zastosowanie w różnych warunkach gruntów i możliwość przenoszenia dużych obciążeń.

Pale SDP – jak są montowane?

Pale przemieszczeniowe SDP pozwalają na szybkie i skuteczne wykonanie głębokich posadowień. Najczęściej znajdują zastosowanie przy budowie budynków przemysłowychkomercyjnychmieszkalnychmagazynówzbiornikówobiektów infrastrukturalnych. Pale SDP wykonuje się za pomocą głowicy przemieszczeniowej lub przez wwiercenie specjalnej rury. Grunt jest rozpychany na boki, nie wydostaje się na powierzchnię. Kiedy świder osiągnie określoną głębokość, następuje jego podciąganie i betonowanie trzonu pala. Na końcu umieszczane jest zbrojenie.

Pale VDP

Pale przemieszczeniowe VDP różnią się od SDP samym procesem palowania. Przy wykonywaniu pali VDP konieczne jest wwibrowanie stalowej rury z zamykaną podstawą na wymaganą głębokość. Podobnie jak w poprzednim przypadku, grunt rozpychany jest na boki, przez co dogęszczane jest podłoże. Beton wlewany jest przy podnoszeniu rury, w ten sposób tworzony jest pal. Wśród zalet tej techniki wymienia się minimalną ilość urobku, dogęszczanie podczas rozpychania gruntu, a także możliwość zastosowania pali o zróżnicowanych średnicach. Ponadto przy wykonywaniu pali VDP zużywa się mało betonu w porównaniu do innych technik. Na korzyść jest także czas palowania. Montaż przez wyspecjalizowaną firmę nie trwa długo.

Jak wybrać firmę do palowania?

Przy wyborze firmy, która zajmuje się wykonywaniem pali CFA, SDP czy VDP, warto kierować się jej doświadczeniem. Najlepiej korzystać z usług specjalistów, którzy są obecni na rynku od wielu lat, a przy tym stale dbają o swój rozwój. Ważna jest renoma firmy i opinie o niej. Pomocne mogą być referencje oraz sprawdzenie, jakie realizacje mają już na swoim koncie wybrani specjaliści.

 

Informacja prawna