Blaty kamienne z kamienia naturalnego czy ze spieku kwarcowego?

blaty na wymiar

Kamienne blaty od lat cieszą się sporym zainteresowaniem. Chętnie wybierają je osoby, które marzą o trwałej, solidnej oraz pięknie prezentującej się powierzchni roboczej, idealnie dopasowanej do estetyki wnętrza oraz mebli kuchennych. Wielu ludzi, którzy zdecydowali się na blaty kuchenne na wymiar waha się jednak, czy wybrać kamień naturalny czy może lepiej zdecydować się na coraz popularniejszy w ostatnich latach spiek kwarcowy. Sprawdźmy, jakimi atutami mogą poszczycić się oba te, jakby nie patrzeć, różne rozwiązania!

Blaty kuchenne na wymiar z kamienia naturalnego

Blaty z kamienia naturalnego to tradycyjne i sprawdzone rozwiązania, z których z sukcesem korzysta wiele osób. Z założenia takie blaty mają dobrze służyć swoim użytkownikom przez wiele lat. W praktyce jednak właściwości użytkowe kamiennej powierzchni roboczej są uzależnione od gatunku kamienia, na który postawimy. Według ekspertów, najlepszym i najmniej problematycznym w użytkowaniu gatunkiem kamienia jest granit – kamień naturalny doceniany przez człowieka od zarania dziejów.

Granitowe blaty kuchenne na wymiar posiadają wiele pożądanych w domowej kuchni właściwości. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie straszne są im wysokie temperatury i rozgrzane garnki, nie ulegają zaplamieniu pod wpływem wody, wilgoci i kwasów pochodzących z produktów spożywczych. Są łatwe w pielęgnacji oraz mało wymagające w konserwacji – wystarczy pamiętać o ich regularnym czyszczeniu i okresowej impregnacji.

Innym kamieniem naturalnym, który świetnie odnajduje się w domowej kuchni, jest kwarcyt naturalny. To wyjątkowo estetyczny kamień, który pod względem wizualnym do złudzenia przypomina luksusowy marmur. Jest jednak od niego znacznie trwalszy i łatwiejszy w użytkowaniu – jest odporny na wysokie temperatury, wodę i wilgoć, nie sposób go także zarysować czy uszkodzić mechanicznie.

blaty kuchenne na wymiar

Blaty kuchenne na wymiar ze spieku kwarcowego

Blaty kuchenne z kamienia naturalnego od kilku lat mają poważnego konkurenta. Jest nim spiek kwarcowy – nowoczesny materiał, który pod względem wizualnym bardzo przypomina kamień naturalny. Blaty kuchenne na wymiar ze spieku są piękne, lekkie, trwałe i… kosztowne. Cena blatów wykonanych z tego materiału znacząco przewyższa bowiem koszt zakupu blatów z kamienia naturalnego. Czy jednocześnie posiadają one właściwości uzasadniające tak wysoki koszt?

Blaty ze spieku są uznawane za najtrwalsze. Idealnie sprawdzą się więc w przypadku osób, które poszukują blatów kuchennych na wymiar na całe życie. Spiek kwarcowy świetnie sprawdzi się także w sytuacji, kiedy wybrane meble kuchenne wymagają zastosowania lekkiego blatu – spiek jest znacznie lżejszy od większości kamieni naturalnych. Przekłada się to także na samą estetykę mebli.

Spieki pod względem wizualnym wyróżniają się swoją cienką konstrukcją, która idealnie łączy się z linią nowoczesnych mebli kuchennych. Jednocześnie taki wygląd blatów nie najlepiej sprawdzi się w kuchniach urządzonych w bardziej tradycyjny sposób, w których zdecydowanie lepiej od modnego i kosztownego spieku odnajdą się blaty z granitu i kwarcytu naturalnego, posiadające od niego nie gorsze właściwości użytkowe oraz sporo niższą cenę.

Materiał sponsorowany.

 

Informacja prawna