Ogród dwupoziomowy na pochyłym terenie – aranżacja ogrodu na stoku

Kiedy dysponujemy działką na nierównym terenie, może pojawić się problem z aranżacją ogrodu. Wbrew pozorom pochyły teren daje nam wiele możliwości. Jeżeli dobrze zagospodarujemy wolną przestrzeń, możemy otrzymać ciekawy efekt. Jak zaaranżować ogród dwupoziomowy na pochyłym terenie?

Ogród na pochyłym terenie

Kiedy dysponujemy działką na płaskim terenie, otrzymujemy pełną dowolność. Nie musimy martwić się dodatkowymi elementami takimi jak: schody, ochrona przed deszczem czy wiatrem. W przypadku ogrodów na stoku musimy pomyśleć nie tylko o ładnej prezentacji, ale również funkcjonalności. Na początku musimy wyznaczyć miejsce na dom. Dobranie odpowiedniego projektu ułatwi nam baza na stronie www.DomoweKlimaty.pl. Znajdziemy w niej siedem propozycji na dom na stoku.

Następnie musimy pomyśleć, jak najlepiej zagospodarować wolną przestrzeń. Zanim przejdziemy do aranżacji ogrodu, powinniśmy pomyśleć o kilku ważnych kwestiach.

O czym pamiętać podczas aranżacji ogrodu na stoku?

Wolna przestrzeń wokół domu powinna zostać przeznaczona nie tylko na ogród, ale również kilka innych istotnych elementów. Aby ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie, musimy pamiętać o wyznaczeniu miejsca na podjazd i ścieżkę prowadzącą do drzwi wejściowych. Oprócz tego powinniśmy wygospodarować miejsce na część rekreacyjną oraz gospodarczą. Dopiero później możemy myśleć o elementach dekoracyjnych.

Zastanówmy się, które miejsca są widoczne dla osób z zewnątrz i co w nich zaplanować. Pamiętajmy, że stok ogranicza nieco pole manewru, a dla nas priorytetem powinna być funkcjonalność.

Schody a różnica wysokości terenu

Jedną z form aranżacji ogrodu oraz niwelowania różnicy wysokości terenu są schody. Dzięki nim ułatwimy sobie codzienne funkcjonowanie oraz dojście do domu. Jeżeli dobrze dobierzemy materiał do budowy schodów, mogą one stanowić element dekoracyjny i ożywić przestrzeń przeznaczoną na ogród. Po bokach kolejnych schodów można zasadzić rośliny. Jakie gatunki sprawdzą się w przypadku pochyłych terenów? Dobrym rozwiązaniem będą krzewy, byliny o płożących pędach lub inne rozłożyste rośliny.

Dzięki temu schody będą tworzyły spójną całość z aranżacją ogrodu wokół domu. Jeżeli zdecydujemy się na szersze stopnie kamienne, ciekawym rozwiązaniem mogą być kwiaty w donicach.

Jak zaaranżować ogród dwupoziomowy na pochyłym terenie?

Doskonałym rozwiązaniem mogą być podwyższone rabaty, czyli pas kwiatów lub innych roślin przypominający  dywan. Nierzadko tworzą one ciekawe wzory i są otoczone murkiem czy też kamieniami. Warto jednak zwrócić uwagę, że obwódka rabaty może być stworzona również z niższych gatunków roślin.

Innym rozwiązaniem mogą być również skalne półki. W tym celu będą nam potrzebne większe kamienie, które następnie układamy na skarpie w dowolny sposób. Bardzo często są one urozmaicone również dodatkowymi roślinami. Jak zaaranżować kaskady na pochyłym terenie? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Ogród na pochyłym terenie — kaskady i półki skalne w aranżacji.

Informacja prawna