Wiercenie otworów w ścianach łazienki

Podczas urządzania łazienki konieczne jest zwykle wiercenie otworów, niezbędnych do montażu akcesoriów łazienkowych czy dekoracji wnętrza. Nawiercanie ich bezpośrednio w ścianach może wiązać się z nieprzewidzianymi komplikacjami. Prawdziwym wyzwaniem jest jednak wiercenie otworów w glazurze. Jak zrobić to skutecznie i bez szkód?

Jak skutecznie wiercić otwory w ścianach łazienki?

Przystępując do samodzielnego wiercenia otworów, zwykle używa się akumulatorowej wiertarko wkrętarki. Urządzenie to dobrze sprawdza się przy nawiercaniu drewna, ścian zbudowanych z bloczków czy cegieł. Można je również wykorzystać, jeśli otwór ma powstać w ściance kartonowo-gipsowej.

Wiertarko wkrętarka jednak okazuje się zwykle niewystarczająca, jeśli celem jest wmontowanie kołka rozporowego w ścianę żelbetową, np. w bloku z wielkiej płyty. W takiej sytuacji potrzebne jest urządzenie o większej mocy – wiertarka wyposażona w moduł udarowy lub odpowiednią przystawkę. Oczywiście próba wiercenia w glazurze lub terakocie z użyciem udaru zakończyłaby się ich rozbiciem. Należy wyłączyć tę funkcję, aby zamontować akcesoria łazienkowe na ścianie wyłożonej kafelkami.

Jak zabezpieczyć się przed problemami w trakcie wiercenia?

Wiercenie otworów w ścianach to czynność, która wymaga zachowania dużej ostrożności. Przede wszystkim należy umiejętnie i uważnie posługiwać się narzędziami, w szczególności – dbając o bezpieczeństwo przebywających w domu dzieci. Ponad to w łazience wiertarkę czy wkrętarkę trzeba chronić przed kontaktem z wilgocią lub wodą.

Problemem podczas wiercenia zwykle jest pył, który może wpadać do oczu czy ubrudzić świeżo urządzone pomieszczenie. Najprostszym sposobem zabezpieczenia się przed nim jest użycie odkurzacza, który druga osoba przytrzymuje pod miejscem pracy wiertła. Wiele firm produkuje też specjalne pojemniczki (montowane przyssawką do ściany lub płytki), które pozwalają na wyłapywanie pyłu powstającego w trakcie pracy wiertarki. Profesjonalne urządzenia wyposażone są w specjalne, odsysające pył kołnierze.

Podczas przygotowywania w płytkach otworów pod akcesoria łazienkowe warto też zabezpieczyć się przed przesuwaniem się wiertła po gładkiej, śliskiej powierzchni. W tym celu na nawiercany kafelek można nakleić kawałek taśmy klejącej lub malarskiej. Zapobiega to ślizganiu się końcówki wiertarki i chroni przed powstawaniem drobnych pęknięć w okolicy otworu.

Jakie wiertła wybrać do wiercenia w ścianach?

Wiertło musi być dostosowane do rodzaju powierzchni. Do wiercenia w ścianach z bloczków betonowych czy w konstrukcyjnych ścianach żelbetowych wystarcza wiertło widiowe. Nie zawsze jednak sprawdzą się podczas przygotowywania otworów pod akcesoria łazienkowe w płytkach ceramicznych. Do takich działań lepiej wybrać wiertła z koronką diamentową lub tzw. otwornice – głowice do wiercenia otworów o określonej średnicy. Przydają się one wtedy, kiedy trzeba wykonać np. przejście przez kafelki dla korpusu baterii lub rury kanalizacyjnej odprowadzającej wodę z umywalki.

Informacja prawna