Remont mieszkania po zalaniu – krok po kroku

Prace związane z oczyszczeniem mieszkania po zalaniu to nie lada wyzwanie. Często sami sobie z tym nie poradzimy i jesteśmy skazani na pomoc osób trzecich oraz profesjonalny sprzęt. Dlatego warto zdecydować się na wynajem osuszaczy powietrza, dzięki któremu sami przeprowadzimy łatwy proces osuszania.

Zalane mieszkanie stanowi nie lada problem dla domowników. Skutki wdarcia się wody w ściany, sufity czy podłogę, mogą generować bardzo duże koszty. Zalane mieszkanie to nie tylko ryzyko strat materialnych, ale również i zdrowotnych. Wilgotne środowisko jest korzystne dla rozwoju pleśni czy grzybów, mogących wywoływać choroby układu oddechowego.

Osuszanie mieszkania – jak się do tego zabrać?

Remont mieszkania po zalaniu np. przez sąsiada może wymagać gruntownej wymiany wielu części składowych – paneli, tapet, a nawet mebli. Warto jednak kierować się kilkoma wskazówkami, dzięki którym unikniemy czasochłonnych poprawek w przyszłości. Pierwszą kwestią jest zerwanie odstających tapet, usunięcie farb „z odpryskami” z miejsc, które zostały zalane. Najczęściej będą to łączenia sufitu ze ścianą bądź wilgoć pojawia się w narożniku, zostawiając charakterystyczne, żółte ślady.

Nie zawsze jednak będzie to łatwe – zdarza się, że ściana jest wciąż wilgotna. Wtedy warto zdecydować się na wynajem osuszaczy powietrza, które okażą się pomocne także w dalszych krokach remontowania mieszkania po nieszczęśliwym zalaniu. Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach nie jest wskazane używanie osuszaczy – powinno je się wykorzystywać przede wszystkim do osuszania wilgotnych miejsc, które uległy zalaniu.

Trzy istotne kwestie na temat remontowania zalanego mieszkania

Po dokładnym osuszeniu miejsc, które zostały zalane, można przystąpić do gruntowania powierzchni. Te prace należy wykonywać powoli, dokładnie i starannie. Najlepiej wykorzystać niewielki pędzel, który pozwoli na uzyskanie niewielkiej warstwy gruntującej. Rodzaj gruntu będzie zależał od rodzaju powierzchni – można wykorzystać preparaty zawierające akryl bądź kwarc. Drugą kwestią jest pokrycie zniszczonych miejsc masą szpachlową. Tutaj należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ ta warstwa musi schnąć w odpowiednich warunkach.

Jeśli mamy czas, możemy zostawić masę szpachlową do samoistnego wyschnięcia, dbając o to, aby w pomieszczeniu nie było przeciągu. Trzecią kwestią jest dokładne pomalowanie ścian. Tutaj również wynajem osuszaczy powietrza może okazać się strzałem w dziesiątkę. Strumień powietrza dokładnie i równomiernie osuszy powierzchnię, dzięki czemu zyskamy pewność solidnie wykonanej pracy bez nadmiernego wydatku, związanego z przyjazdem ekipy remontowej.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą od osuszania M&M-BUD.

Informacja prawna