Co zrobić ze starymi meblami?

Postawiłeś przeprowadzić remont w swoim mieszkaniu, już jesteś w trakcie prac, ale zapomniałeś o jednym – co zrobić z niepotrzebnymi już, starymi meblami? To dość kłopotliwa kwestia, ponieważ absolutnie nie mogą one trafić na osiedlowy śmietnik. Jest to nielegalne i postępując w ten sposób narażamy się na wysokie kary pieniężne. Co zatem możemy z nimi zrobić? Istnieje na to kilka sposobów. Poznaj je!

Sprzedaj lub oddaj

Jeśli uważasz, że Twoje stare meble mogą się jeszcze komuś przydać, to powinieneś je oddać lub sprzedać za niezbyt wysoką cenę. Gwarantujemy, że bardzo szybko znajdziesz zainteresowaną osobę! W sieci obecnie znajduje się mnóstwo serwisów, na których możemy umieścić takie ogłoszenie i raz-dwa pozbyć się problemu w postaci starych mebli. Pamiętaj jednak, że są to używane meble, zatem na pewno mają jakieś wady, więc ich cena nie może być zawyżona – jeśli tak będzie, to trudno będzie Ci znaleźć kupca.

W przypadku, jeśli jednak nie zależy Ci na zarobku i po prostu chcesz szybko pozbyć się zbędnych mebli, to powinieneś oddać je znajomym lub przekazać instytucjom, które przyjmują takie dary. Zaliczamy do nich m.in. szkoły, przedszkola, noclegownie i wiele innych. Jednakże stare meble naprawdę muszą nadawać się jeszcze do użytku. Jeśli tak nie jest, to najlepiej przekazać je do recyklingu.

Skorzystaj z fachowej pomocy

W większych miastach regularnie organizowany jest wywóz mebli przez zakłady komunalne, więc możemy skorzystać z tego rozwiązania. Nie zapominajmy jednak, że wiąże się to z tym, że będziemy musieli je dostarczyć we wskazanym miejscu. To często bywa problematyczne – zwłaszcza jeśli mieszkamy np. na 7 piętrze w bloku. W takiej sytuacji warto rozważyć skorzystanie z usług fachowej firmy takiej jak np. DPR, która przyjedzie, samodzielnie wyniesie stare meble i zajmie się ich utylizacją. Jedyne co musimy zrobić, to skontaktować się z jej pracownikami w celu ustalenia szczegółów, a przede wszystkim – terminu wywozu.

Co grozi za wyrzucenie starych mebli do śmietnika?

Odpady wielkogabarytowe absolutnie nie mogą być wrzucane do ogólnodostępnych śmietników. Mianowicie mowa tutaj o meblach takich jak szafy, komody, stoły, czy tapczany. Jak już zaznaczyliśmy, wiąże się to z ryzykiem otrzymania kary wynoszącej nawet 500 złotych! Co więcej, postępując w ten sposób, szkodzimy środowisku.

Niestety wiele osób decyduje się również na inne, znacznie gorsze kroki. Wiele osób pali stare meble. To również jest zagrożone mandatem do 500 złotych, co wynika z tego, że podczas spalania emituje się mnóstwo toksycznych związków do atmosfery, a te natomiast przyczyniają się na powstawania wielu chorób. Starych mebli nie powinniśmy również wywozić do lasu – a niestety tak postępuje wiele osób. Nie utrudniaj sobie życia – wywóz mebli zleć fachowcom, którzy wszystkim się zajmą.

Informacja prawna