Jak wybrać lampę do garażu?

Mimo że garaż służy przede wszystkim do przechowywania samochodu, bardzo często pełni on również inne funkcje. Najczęściej jest to składowanie maszyn ogrodowych, rowerów czy innych środków transportu. Garaże bardzo często pełnią również rolę warsztatów, w których oddajemy się swojemu zamiłowaniu do majsterkowania. Bez względu na to, co dziać się będzie w garażu, trzeba zadbać o jego odpowiednie oświetlenie, zwłaszcza że pomieszczenie (lub osobny budynek) to jest zwykle pozbawione naturalnego światła lub jest go bardzo mało. Oto kilka pomysłów na funkcjonalne oświetlenie do garażu.

Lampy do garażu

Podstawowym pytaniem, na które trzeba sobie odpowiedzieć przy wyborze oświetlenia garażowego, jest: do czego dany garaż jest wykorzystywany?

oświetlenie do garażu

Przy garażu, który służy wyłącznie jako parking dla samochodu, nie będziemy potrzebować dużo światła. W zupełności wystarczy lampa sufitowa – przyda się zwłaszcza model wyposażony w czujnik ruchu. Musimy jednak pamiętać, że przy pojedynczej, umieszczonej centralnie lampie, całe światło będzie padać wyłącznie na dach pojazdu, co może być bardzo problematyczne, np. gdy upuścimy coś na podłogę. Warto zatem pomyśleć o zainstalowaniu przynajmniej dwóch lamp górnych, najlepiej umieszczonych bliżej ścian. W ten sposób będziemy mogli oświetlić równomiernie całe pomieszczenie, a same lampy mogą nadać mu estetyczny i nowoczesny wygląd. Zwłaszcza gdy postawimy na oświetlenie LED – żarówki tego typu nie tylko prezentują się znakomicie, ale też znacznie przewyższają tradycyjne oświetlenie jarzeniowe (dość często stosowane w garażach) pod względem żywotności i odporności na uszkodzenia.

Innym ciekawym sposobem na oświetlenie garażu są kinkiety. Stanowią one nie tylko bardzo dobre źródła światła, ale odpowiednio rozmieszczone pomogą też wyeksponować detale ściany, np. cegły czy zawieszoną nań tablicę z narzędziami.

Nie możemy też zapomnieć o oświetleniu zewnętrznym. W tej roli świetnie spisują się halogeny, plafony lub lampy LED z czujnikiem ruchu. Zwykle montuje się je bezpośrednio nad wejściem. Nie muszą one przy tym dawać mocnego światła – wystarczy, że pozwolą trafić wieczorem do garażu bez przykrych niespodzianek.

Oczywiście wymienione wyżej oświetlenie garażowe potrzebuje do działania energii elektrycznej. Zatem jak rozwiązać kwestię oświetlenia w garażach bez doprowadzonego prądu? W ich przypadku można postawić na oświetlenie przenośne, zasilane bateriami, np. proste latarki czołowe lub większe lampy zasilane bateriami 18 V. Trzeba jednak pamiętać, że jest to bardzo doraźne rozwiązanie i jeśli garaż ma być wielofunkcyjny, lepiej pomyśleć o podłączeniu go do sieci elektrycznej.

Jak oświetlić miejsce pracy?

W sytuacji, gdy garaż wykorzystujemy również jako warsztat, „zwykłe” oświetlenie już nie wystarczy – do precyzyjnej pracy potrzebujemy znacznie większej ilości światła. Przede wszystkim potrzebne będzie dodatkowe źródło światła dla stołu roboczego (czasami nazywanego potocznie warsztatem), najlepiej mocniejsze od górnego. Lampy warsztatowe LED czy mocne halogeny na pewno ułatwią pracę, czy znalezienie np. upadłej śrubki.

Warto również pomyśleć o dodatkowym doświetleniu naszego warsztatu oświetleniem ściennym – sprawdzą się tutaj dedykowane lampy garażowe. Dzięki niewielkim rozmiarom są bardzo łatwe w montażu, a ich oprawy kanałowe dodatkowo chronią je przed uszkodzeniami.

Innym dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o blat roboczy są również oprawy oświetleniowe, szczególnie zaś lampy liniowe. Działają one na podobnej zasadzie jak oprawy świetlówkowe, jednak mamy w nich do czynienia z PCB diodowymi ukrytymi pod rozpraszającym kloszem. Taka oprawa prezentuje się szczególnie dobrze na ścianie.

Ciepłe czy zimne światło do garażu?

Temperatura barwowa światła (wyrażana w Kelwinach) ma spory wpływ na to, jak czujemy się pod danym oświetleniem. Wbrew pozorom nie oznacza ona wydzielanego ciepła, lecz barwę świateł. Im wyższa jej wartość, tym zimniejsze i bielsze będzie emitowane światło, a przy niższej – będzie cieplejsze i bardziej żółte. Przykładowo świeczka daje 1500K, natomiast światło dzienne ma od 5500-7000K. W ciepłym świetle czujemy się bezpiecznie i łatwiej się przy nim zrelaksować, natomiast zimne ułatwia koncentrację i skupienie na wykonywanych czynnościach, a przy tym nie męczy zbytnio oczu, gdyż nie tworzy dużych kontrastów.

Zatem jak pod tym kątem dobierać oświetlenie garażu? Główne oświetlenie może być neutralne (ok. 3500-4500K), jednak blat warsztatowy powinny doświetlać zimne źródła światła – między 4600 a 11000K. Jeśli natomiast garaż ma być miejscem relaksu, warto pomyśleć o ciepłym świetle (poniżej 3500K).

Ponownie bardzo dobrym rozwiązaniem okazują się lampy LED – pozwalają one płynnie regulować temperaturę i barwę światła, dzięki czemu można dostosować je do aktualnych potrzeb bez konieczności wymiany całego oświetlenia w pomieszczeniu.

Podsumowanie

Garaże to dość specyficzne pomieszczenia, które stosunkowo rzadko pełnią wyłącznie funkcję miejsca do parkowania samochodu. W związku z tym kwestia ich oświetlenia bywa problematyczna – trzeba przy tym brać pod uwagę wszystkie pełnione przezeń funkcje oraz praktyczne zastosowanie danego rodzaju oświetlenia. Nawet najlepsze oświetlenie nie pomoże, gdy w pomieszczeniu panować będzie bałagan.

Informacja prawna