Jaki odkurzacz kupić – workowy czy bezworkowy?

Kurz to rzecz z którą się nie wygra. Jeśli chcesz mieszkać w czystym i pachnącym świeżością domu, to jedynym rozwiązaniem jest regularne sprzątanie. Najszybszym i najbardziej skutecznym sposobem na usunięcie warstwy kurzu z podłogi i półek jest odkurzacz. Tylko jaki – workowy czy bezworkowy?

Praktyczne porównanie różnych modeli odkurzaczy możesz sprawdzić na www.ranking-odkurzacz.pl, ale aby zapoznać się z różnicami w kategorii modeli workowych a bezworkowych przedstawiamy poniżej w naszym poradniku.

Różnice w odkurzaczu workowym a bezworkowym

Z punktu widzenia użytkowania, modele te niczym się od siebie nie różnią. Każdy zbiera nieczystości z podłogi za pomocą dedykowanej, dopasowanej szczotki i rozsuwanej rury. W każdym z nich śmieci gromadzą się w środku korpusu odkurzacza i co jakiś czas, gdy pojemnik lub worek się zapełnią, należy go opróżnić. Każdy może mieć filtry antyalergiczne – piankowe czy HEPA. Różnica tkwi w sposobie obejścia się z odkurzaczem, gdy ten już będzie zapełniony. Model workowy jak sama nazwa wskazuje ma dedykowany worek, który należy wymieniać. Model bezworkowy ma plastikowy pojemnik, który wystarczy opróżnić i z powrotem umieścić w urządzeniu. Nie można go zamienić na żaden inny worek ani inny pojemnik z innego urządzenia.

Odkurzacz workowy – wady i zalety

Modele workowe są najpopularniejsze. Worki używane w nich są najczęściej jednorazowego użytku – tak aby po ich wypełnieniu łatwo zamknąć otwór wlotowy, wyjąć z wnętrza urządzenia i wyrzucić do kosza na śmieci. Gotowe! Wszystko szybko, łatwo i bardzo higienicznie. Użytkownik nie ma żadnego kontaktu z zanieczyszczeniami, nie trzeba też przemywać wnętrza odkurzacza, aby zachować jego czystość. Niestety wiąże się to z każdorazowym wydatkiem na zakup worków. Ich ceny może nie są wygórowane, ale licząc że odkurzacz użytkujemy kilka lat, poziom wydatków znacznie wzrasta.

Odkurzacz bezworkowy – czy jest lepszy?

Model bez worka posiada wcześniej wspomniany dedykowany zbiornik. Jest on najczęściej przezroczysty i możesz w każdej chwile zweryfikować jego poziom napełnienia. Możesz go także w dowolnym momencie opróżnić. Częste wyrzucanie zebranych zanieczyszczeń zapobiega rozwojowi bakterii i tworzeniu się nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowo, zawsze możesz przejrzeć zawartość zbiornika aby zweryfikować czy przypadkiem nie została wciągnięta jakaś cenna rzecz – np. kolczyk czy moneta. Możliwość wyrzucania zassanych śmieci w dowolnym momencie jest szczególnie przydatna jeżeli w domu są zwierzęta. Sierść jest drobna i mimo postępu technologicznego w produkcji worków, to nadal zapycha ich ścianki, a siła ciągu przez to spada. W konsekwencji czasem trzeba wyrzucić worek wcześniej, gdy nie jest nawet w połowie zapełniony, bo stracił możliwość wykonywania swoich zadań.

Który typ wybrać?

Decyzja jaki typ odkurzacza kupić jest zawsze sprawą indywidualną i subiektywną. Aby ją podjąć należy przyjrzeć się warunkom panującym w danym domostwie. Czy są alergicy na kurz? Chyba lepiej workowy. Są zwierzęta gubiące duże ilości sierści? Warto pochylić się nad bezworkowym.

Informacja prawna