Garaż może pełnić wiele funkcji – oprócz schronienia dla naszego samochodu, może być miejscem, w którym przechowujemy np. narzędzia, rowery, kosiarkę i wiele więcej. Obecnie najczęściej spotyka się garaże wykonane z blachy, tzw. blaszaki, a także garaże murowane. Podejmując decyzję dotyczącą wyboru rozwiązania, możemy mieć dylemat, ponieważ obie opcje mają spore grono swoich zwolenników. Który z nich wybrać? Garaż blaszany czy garaż murowany? W tym artykule postaramy się przybliżyć wady i zalety jednego i drugiego rozwiązania.
Garaże blaszane
Garaż wykonany z ocynkowanej blachy jest bardzo częstym widokiem w naszym kraju. Wiele osób odkryło zalety zastosowania takiego rozwiązania. Konstrukcje wykonane z profili, okryte ocynkowaną blachą trapezową sprawdzają się jako garaż na samochód, magazynek na sprzęt czy nawet miejsce do składowania opału. Obecnie dostępne konstrukcje blaszane potrafią zaskoczyć swoją estetyką i mnogością zastosowań.
Zalety wybrania garażu blaszanego
Najważniejszą zaletą garażów blaszanych jest ich atrakcyjna cena. Najbardziej podstawowy garaż jesteśmy w stanie zakupić już za ok. 1600 złotych, co może skusić nie jedną osobę z ograniczonym budżetem. Dostępne w ofertach producentów blaszaki dają możliwość niespotykanej dotąd personalizacji zamówienia.
Garaże blaszane mogą być wykonane z ocynkowanej blachy, która może być dodatkowo pokryta akrylową powłoką, co zwiększy jej odporność na korozję. Znaleźć możemy garaże blaszane drewnopodobne, które są również bardzo estetycznym rozwiązaniem. Konfiguracja naszego blaszanego garażu może obejmować jedno lub dwuspadowy dach, bramy uchylne, a także wygodne okna i drzwi. Dzięki temu nasz blaszak może wyglądać dokładnie tak, jak sobie tego zażyczymy i spełniać wszystkie funkcje, których oczekujemy. Dodatkowo garaż blaszany możemy postawić praktycznie w jeden dzień, a w razie potrzeby możliwe jest jego przeniesienie w inne miejsce. Bardzo ważną zaletą jest również brak wymaganego pozwolenia na budowę.
Wady blaszaka
Mimo tego, że materiały używane do budowy garaży blaszanych są ocynkowane, a nawet dodatkowo malowane, negatywne skutki działania warunków atmosferycznych dadzą o sobie znać prędzej czy później. Konieczne będzie wtedy ponowne zabezpieczenie antykorozyjne, aby garaż posłużył jeszcze kilka lat.
Garaże murowane
Garaż murowany to inwestycja, która wymaga od nas większego zaangażowania oraz budżetu. Przydomowe garaże to najbardziej solidne rozwiązanie, gdzie cała konstrukcja opiera się na mocnym fundamencie. Murowany garaż bardzo często zlokalizowany jest w bryle domu, lecz spotkane są także budynki wolnostojące tego typu.
Zalety garażu murowanego
Konstrukcje murowane są niewątpliwie dużo trwalsze i odporniejsze na włamania. W tym przypadku ogranicza nas tylko budżet – możemy zdecydować się na dowolną bramę, pokrycie dachu oraz wykończenie. Do budowy garażu wykorzystuje się bloczki betonowe lub pustaki, które pokryte zostają tynkiem mineralnym. Garaż wolnostojący możemy zaprojektować tak, aby nawiązywał wyglądem do naszego domu. Nie ma również potrzeby częstej konserwacji.
Wady murowanych garaży
Największą wadą murowanej konstrukcji jest cena. Jednostanowiskowy murowany garaż to koszt rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli zdecydujemy się na garaż dwustanowiskowy, to kwota powyżej 30 tysięcy złotych nie powinna być zaskoczeniem. Nawet największy blaszak drewnopodobny z dwuspadowym dachem będzie kilka razy tańszy niż murowany odpowiednik. Kolejną wadą tego typu rozwiązań jest konieczność przebrnięcia przez procedury administracyjne, ponieważ w tym przypadku wymagane jest pozwolenie na budowę. Budowa tego typu budynku wiąże się z potrzebą zatrudnienia geodety czy projektanta, co zwiększa koszty. Warto zwrócić uwagę także na fakt, że czas budowy takiego garażu będzie znacznie dłuższy niż, gdybyśmy zdecydowali się na garaże blaszane, które montowane są zazwyczaj w ciągu 14 dni od zamówienia.
Który wybór będzie lepszy?
Jeśli zależy nam na czasie, a nasz budżet jest ograniczony, warto wybrać garaż blaszany. Od kiedy oferta producentów zaczęła obejmować malowane lub drewnopodobne garaże w dwu lub nawet czterospadowymi dachami, argument ograniczonej estetyki mocno stracił na sile. Pojawienie się dwustanowiskowych lub większych rozwiązań, a także możliwości montażu bramy uchylnej sprawiło, że praktyczność blaszaka znacznie się zwiększyła. Porównując koszty realizacji jednej i drugiej opcji, wiele osób stwierdza, że lepiej wybrać kilkukrotnie tańsze rozwiązanie, a zaoszczędzone pieniądze zainwestować np. w dom czy wymarzone wakacje. W przypadku garaży murowanych, od pomysłu do realizacji upływa zazwyczaj także sporo czasu. Jest to spowodowane koniecznością zdobycia wymaganych pozwoleń i zaangażowania całej ekipy budowlanej oraz innych specjalistów.