Tarcze diamentowe – do czego służą?

tarcza diamentowa na szlifierce kątowej

Tarcze diamentowe używa się, gdy konieczne jest dokładne i równomierne cięcie. Tego typu sprzęt współpracuje z prawie wszystkimi rodzajami materiałów, zwłaszcza tych bardzo twardych, np. betonu. Ze względu na niezawodność, wydajność i trwałość tarcz, wykorzystuje się je do wielu prac.

Tarcze diamentowe mogą być wykorzystywane w różnym celu

Zanim wybierze się odpowiednie tarcze do szlifierki, należy zdecydować, do czego dokładnie mają one służyć. Tarcze diamentowe stosuje się do cięcia lub szlifowania. Tarcze diamentowe nadają się do silnego czyszczenia, np. do usuwania lakieru lub rdzy. Doskonale sprawdzają się do cięcia betonu, płytek ceramicznych, gresu, granitu i szkła. Jak działa tarcza? Podczas obrotów obraca się i wykonuje równe, szybkie cięcie na twardych powierzchniach. Należy pamiętać, że dla każdego rodzaju materiału jest inny okrąg. Wynika to z różnych cech konstrukcyjnych i technicznych tarczy. Jeśli wybierze się niewłaściwą tarczę, można uszkodzić tarczę oraz tnącą powierzchnię.

Wyróżnia się trzy rodzaje tarcz diamentowych do cięcia, a mianowicie:

  • tarcze z bieżnią ciągłą,
  • tarcze z bieżnią segmentową bez szczelin na obwodzie,
  • tarcze z bieżnią segmentową i specjalnymi szczelinami.

Ze względu na metodę cięcia, można nabyć tarcze diamentowe do cięcia na sucho oraz na mokro. Taka wiedza okaże się przydatna podczas zakupów. Zawsze warto zapytać fachowca w sklepie o rodzaj tarczy. Z pewnością ułatwi nam to zakup i późniejszą pracę.

Podczas pracy z wykorzystaniem tarcz diamentowych i każdych innych, należy zadbać o przestrzeganie środków bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy umieć posługiwać się szlifierką. Tarcza musi być odpowiednio zamontowana. Jeśli nigdy nie miało się okazji używać tego typu sprzętu, dobrym rozwiązaniem byłoby przeczytanie instrukcji załączonej do narzędzia. Można także popytać znajomych albo specjalistę w sklepie, w którym szlifierka została zakupiona.

Na koniec ważna informacja – Podczas używania szlifierki należy robić przerwy, aby sprzęt się nie przegrzał. W przeciwnym razie zacznie się deformować i wkrótce będzie bezużyteczny. Podczas pracy należy używać okularów i rękawic ochronnych. Dzięki nim żadne odpryski ani drobne elementy nie przedostaną się do do narządów oddechowych i wzrokowych. Poza tym praca powinna być wykonywana w odzieży zakrywającej wszystkie części ciała. Przestrzegając zasad bezpieczeństwa i higieny pracy można uniknąć bardzo groźnych wypadków nie tylko dla zdrowia, ale także dla życia. Warto o tym pamiętać.

Informacja prawna