Dachówka czy blachodachówka – co wybrać?

Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego domu. Dlatego wybór pokrycia dachowego jest bardzo istotny. Nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim funkcjonalnych. A wybór nie jest prosty, bo rodzajów pokryć dachowych jest bardzo dużo. Nic więc dziwnego, że inwestorzy naprawdę mają dylemat.

Zdecydowanie najczęściej wybierane są dachówka lub blachodachówka. To najpopularniejsze z pokryć dachowych. Przyjrzymy się im nieco bliżej, by ułatwić Wam wybór.

Dachówka

Jest trwała i wytrzymała. Świetnie znosi trudne warunki atmosferyczne, nie ulega wyginaniu czy łamaniu, zatem nie straszny jest zalegający, ciężki śnieg. Jest funkcjonalna, ułożona na dachu tworzy spójne, silne i odporne pokrycie dachowe. Również pod względem estetycznym dachówka świetnie się sprawdzi. Fajne jest to, że dachówka jest dostępna w bardzo wielu kształtach i kolorach. Bardzo popularne są ostatnio zwłaszcza dachówki płaskie – tzw. karpiówka w kształcie łusek karpia, albo płaska dachówka prostokątna bądź kwadratowa. Kolorystyka też jest bardzo różnorodna, dzięki czemu dachówka świetnie sprawdzi się zarówno w budownictwie tradycyjnym jak i nowoczesnym.

Dachówka jest bardzo ciężka. To plus i minus. Minusem jest to, przy jej wyborze krokwie muszą być odpowiednio grube i stabilne. To z kolei może wpłynąć na koszty wykonania dachu. Z drugiej jednak strony takie grube pokrycie dachowe świetnie tłumi hałasy dobiegające z zewnątrz. Wybierając dachówkę możesz być pewien, że ulewny deszcz czy grad nie zakłóci ci wieczornego odpoczynku.

Blachodachówka

Jej największą zaletą jest wodoodporność. Nie nasiąka, dzięki czemu nawet po ulewnych deszczach jej waga nie zmienia się. Może natomiast zwiększać swoją objętość pod wpływem wysokich temperatur. Dlatego tak ważne jest jej właściwe ułożenie.

Wyglądem blachodachówka http://fachowydekarz.pl/blachodachowka-hybrydowa-bratex-centro/ niewiele różni się od dachówki. Też występuje w wielu kształtach i kolorach i też sprawdzi się w różnych budynkach, budowanych w różnym stylu. Jest lekkim materiałem, dzięki czemu jej transport i montaż są dużo łatwiejsze niż w przypadku dachówki. To na pewno wpłynie na koszty wykonania pokrycia, ale warto wspomnieć, że sama blachodachówka ma też bardzo atrakcyjną cenę.
Przy tym naprawdę świetne parametry techniczne i użytkowe. I ten dobry stosunek ceny do jakości sprawia, że wielu inwestorów wybiera właśnie blachodachówkę.

A jaki rodzaj pokrycia dachowego Ty wybierzesz?

Dodaj komentarz

Informacja prawna