Styl skandynawski – jak dopasować fototapety?

Styl skandynawski cieszy się obecnie ogromną popularnością nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Jego cechą charakterystyczną jest połączenie minimalizmu oraz funkcjonalności, dzięki czemu wnętrza odpowiadają na wszystkie potrzeby domowników, bez wprowadzania zbędnego chaosu i niepotrzebnych elementów. Fototapety skandynawskie mogą być świetnym uzupełnieniem wybranego stylu, nadając wrażenie przytulności. Czym powinny wyróżniać się takie wersje i jak dopasować je do konkretnych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu?

Fototapety w stylu skandynawskim – czyli jakie?

Styl skandynawski bazuje przede wszystkim na jasnych odcieniach. Mamy więc do czynienia z bielą, różnymi wersjami szarości, beżami, écru oraz pastelami. Są to bazowe kolory, które można z powodzeniem łączyć z kontrastującymi, np. czernią lub granatem.

Doskonałym pomysłem są także ciekawe wzory. W tym przypadku świetnie sprawdzą się np. fototapety przestrzenne, z efektem 3D, przedstawiające geometryczne motywy. Są one polecane zwłaszcza do mniejszych mieszkań, gdyż optycznie powiększają pomieszczenie.

O czym należy pamiętać wybierając fototapetę?

Mając na uwadze fakt, iż styl skandynawski rządzi się swoimi prawami, musimy uwzględnić je również na etapie wybierania fototapety. Przede wszystkim należy pamiętać o zachowaniu umiaru i ograniczeniu liczby kolorów, w przeciwnym wypadku możemy bowiem wprowadzić chaos aranżacyjny. Fototapety skandynawskie powinny być umieszczone w pokoju, w którym pojawia się wyłącznie jeden kolor na ścianie, najlepiej biały. Pamiętajmy o tym, iż ramki, wazony, doniczki i inne dodatki również wprowadzają urozmaicenie kolorystyczne.

Ważne jest także dopasowanie motywów fototapety do wnętrza, w którym zostanie umieszczona. Ma ona wprowadzać przyjazny klimat oraz pozytywnie wpływać na nastrój. O ile jednak w salonie czy kuchni możemy pozwolić sobie na bardziej abstrakcyjne i wyraziste wzory, o tyle fototapety w sypialni powinny mieć bardziej stonowany charakter.

Najpopularniejsze motywy fototapet

Fototapety w skandynawskim stylu nawiązują w dużej mierze do warunków panujących w samej Skandynawii. Wyróżniają się więc naturalnością, prostotą oraz wykorzystaniem bieli. Bardzo często przedstawiają zwierzęta żyjące w tej części świata, materiały takie jak drewno czy szkło oraz tkaniny – len, bawełnę i jutę.

Jako fototapety w sypialni doskonale sprawdzają się np. motywy roślinne lub wykorzystujące linie typowe dla tej stylistyki. Jeśli szukamy pomysłu na fototapety w łazienkach, możemy zdecydować się na proste wzory geometryczne, bazujące na bieli i czerni. Jednym z typowych motywów jest także cegła, najlepiej bielona. Taka fototapeta jest szczególnie polecana do salonu.

Zalety fototapet w skandynawskim stylu

Skandynawskie fototapety w łazienkach, ale również innych pomieszczeniach, skutecznie rozświetlają wnętrze, co wynika z wykorzystania jasnych kolorów. Z tego względu są polecane zwłaszcza do mieszkań z ograniczonym dostępem światła dziennego. Kolejną ogromną zaletą jest możliwość optycznego powiększenia pokoju. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się fototapety przestrzenne, które zapewniają również niezwykły efekt wizualny. Warto wspomnieć także o tym, iż wykończenie ścian w ten sposób wpływa na przytulny nastrój wnętrza oraz uprzyjemnienie spędzanych w nim chwil.

Dodaj komentarz

Informacja prawna