Czy wiesz, na jakie drzwi tarasowe przesuwne postawić w swoim wymarzonym domu?

Dobrze dobrane drzwi tarasowe potrafią z miejsca sprawić, że nasz salon nabierze wyjątkowego, indywidualnego charakteru. Nie ma więc co się dziwić, że modele przesuwne cieszą się dzisiaj coraz większą popularnością. Jak jednak wybrać odpowiedni model? Czy wiesz, na co powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupów? A może niektóre kwestie warto rozważyć już na etapie planowania budowy domu? Zapraszamy do artykułu!

Dlaczego drzwi tarasowe przesuwne cieszą się taką popularnością?

Drzwi przesuwne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych, tarasowych propozycji. Nie ma co się dziwić, że coraz więcej osób sięga właśnie pe modele drzwi. Odznaczają się one bowiem nie tylko wizualną lekkością konstrukcji, ale także pozwalają stworzyć przestronne, a jednocześnie stabilne przeszklenia.

Stawiając na modele od uznanych producentów, możesz liczyć również na wysoki poziom termoizolacyjności i perfekcyjne wykonanie, które sprawi, że design Twoich drzwi tarasowych przetrwa z powodzeniem nawet skrajne warunki atmosferyczne. Dokładając do tego komfort obsługi i wysokiej klasy zabezpieczenia, otrzymujemy praktycznie idealne drzwi tarasowe o charakterze przesuwnym.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi tarasowych?

W zależności od tego, na jakiego producenta się zdecydujesz, Twoje drzwi będą mogły zdecydowanie się od siebie różnić. Jeśli jednak zależy Ci na zebraniu wszystkich najważniejszych cech, jakie powinny posiadać Twoje drzwi tarasowe, to będą to:

  • wysokość progu,
  • szerokość światła przejścia,
  • ilość światła wpadająca do wnętrza przez szyby,
  • wymiary drzwi,
  • łatwość przesuwania skrzydła, czyli jego funkcjonalność,
  • intuicyjność obsługi,
  • parametry termoizolacyjne (współczynnik przenikania ciepła)
  • względy bezpieczeństwa.

Wysokość progu ma znaczenie!

Wysokość progu jest jednym najważniejszych czynników wpływających na komfort używania drzwi. W końcu standardowy próg wymaga, aby zrobić przez niego niewielki krok. Jeśli masz pod swoim domem małe dziecko lub osobę starszą, tego typu drzwi tarasowe mogą stanowić dla nich problem. Warto więc zwrócić uwagę na to, jaką wysokość progu mają Twoje wymarzone drzwi tarasowe. Kto wie, może za jakiś czas będziesz chciał wyprowadzać swoją pociechę w wózku na taras?

Warto w tym miejscu dodać, że na rynku z łatwością dostaniesz drzwi tarasowe przesuwne z obniżonym progiem lub takim, który niemalże pokrywa się z podłogą.

Szerokość światła przejścia jest szczególnie ważna!

Choć decydując się na zakup wymarzonych drzwi przesuwnych, zwracamy uwagę na szereg wytycznych. To dobrze! Jednak często zapominamy właśnie o szerokości światła przejścia. Przecież to ona ma największy wpływ na komfort korzystania drzwi. Warto więc rozważyć różnorodne modele i sprawdzić, jaka szerokość będzie dla nas optymalna podczas codziennego funkcjonowania.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że standardowa szerokość wynosi 1,5-1,6m. Można oczywiście znaleźć również modele drzwi tarasowych dostosowanych do szerokości prawie 3m!

To oczywiście uzależnione jest od kilku czynników. Pierwszym z nich jest fakt, że każdy dom wybudowany jest inaczej. Co za tym idzie, również otwór drzwiowy może posiadać inna, niestandardowe rozmiary. W takim przypadku najlepiej jest zasięgnąć pomocy projektanta lub firmy, która specjalizuje się tworzeniem drzwi na wymiar.

Informacja prawna