Kiedy rozpoczynamy remont mieszkania czy domu, zwykle planujemy takie kroki jak kolejność wykonywanych prac, zakup materiałów czy termin robót. Warto jednak wziąć pod uwagę również nagromadzone w trakcie prac odpady budowlane. Mowa tu m.in. o gruzie, fragmentach glazury czy cegłach. W jaki sposób można się pozbyć gruzu legalnie i bez szkody dla środowiska? Ile wynosi mandat za wyrzucenie gruzu do lasu? Dlaczego warto zamówić specjalny kontener na gruz?
Wyrzucanie śmieci poremontowych do osiedlowych śmietników – czy to nielegalne?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, w jaki sposób należy pozbyć się śmieci po remoncie zgodnie z prawem i zdarza się, że zapełniają workami z gruzem osiedlowe kontenery na odpady komunalne lub gromadzą je na terenie posesji. Tymczasem warto mieć na uwadze, że takie postępowanie grozi karą grzywny w wysokości ok. 1,5 tysiąca złotych. Tego rodzaju śmieci nie wolno także wywozić oczywiście do lasu lub innych miejsc do tego nieprzeznaczonych – wówczas narażamy się na mandat wynoszący 5000 zł i więcej. Odpowiednie gospodarowanie śmieciami po remoncie ma zatem znaczenie nie tylko dla naszego portfela. Warto we właściwy sposób segregować gruz i resztę odpadów po remoncie – większość tego surowca nadaje się do recyklingu i można go wykorzystać ponownie.
PSZOK, działki i tereny budowy, czyli kilka sposobów na pozbycie się gruzu
Istnieje kilka alternatywnych metod na pozbycie się kłopotliwych poremontowych śmieci. Gruz, ziemię czy resztki materiałów budowlanych można np. zawieźć do PSZOK-a, czyli gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. PSZOK przyjmuje też m.in. stare meble. Trzeba jednak pamiętać, że nie zapewnia on transportu, zatem śmieci trzeba dostarczyć samemu, co w przypadku dużej ich ilości może okazać się problematyczne. Gdzie jeszcze można oddać worki z gruzem? Warto podpytać sąsiada, czy akurat nie potrzebuje gruzu do ogrodu lub działki, lub zawieźć na miejscowe place budowy, jeśli prowadzą zbiórkę tego surowca.
Kontenery na gruz — najlepszy sposób na legalny wywóz gruzu
Co zatem zrobić ze śmieciami po remoncie, gdy w grę nie wchodzi PSZOK ani place budowy? Zdecydowanie najlepszą opcją na legalne i sprawne wywiezienie gruzu i innych pozostałości po pracach remontowych jest wynajem kontenera. Taki kontener można zamówić od firmy specjalizującej się w takich usługach.
Przykładem przedsiębiorstwa z tej branży jest EKO-LOGIS, która działa głównie na terenie Dolnego Śląska i po kontakcie telefonicznym lub mailowym może dostarczyć potrzebne kontenery nawet tego samego dnia. Firma umożliwia wynajem kontenerów m.in. we Wrocławiu, Legnicy i innych miastach regionu. Kontenery na gruz udostępniane przez EKO-LOGIS są dostępne w wielu rozmiarach (nawet do 36 m3). Firma obsługuje zarówno klientów prywatnych, jak i przedsiębiorstwa z branży budowlanej i produkcyjnej. EKO-LOGIS zajmuje się również m.in. sprzedażą kruszyw we Wrocławiu (https://eko-logis.com.pl/oferta/sprzedaz-kruszyw-z-dowozem/) i okolicach, a także doradztwem w zakresie profesjonalnej utylizacji i gospodarki odpadami.