Jaki wybrać napęd do bramy skrzydłowej?

Dla wielu ludzi nadchodzi ten moment, gdy muszą wybrać napęd do bramy skrzydłowej i choć wydaje się to bardzo prostym wyborem, wystarczy przecież iść do sklepu i zamówić wybrany napęd, który będzie zarówno najtańszy, jak i najlepszy, to niestety tak nie jest. Ten wybór może się okazać nie lada wyzwaniem, zarówno dla kupującego, jak i dla instalatora.

Konstrukcje skrzydłowe bram są łatwo dostępne i montowane w bardzo wielu miejscach, to ich wybór jest trudny. Na początek należy odpowiedzieć sobie na szereg pytań, które z pozoru wydają się mało istotne, a jednak ostatecznie stają się bardzo ważne, kolejno udać się do sklepu, jednak wyboru wcale nie ułatwia fakt, że jest masa różnych dostępnych napędów. Należy dokładnie przeanalizować istotne parametry bramy, ponieważ niektóre z nich po kupnie mogą się okazać bezużyteczne. Wybierając dany produkt i nie czując się pewnie, zawsze można skorzystać z pomocy fachowców, którzy w przystępny sposób odpowiedzą na wszystkie dręczące pytania i pomogą dobrać zestaw dopasowanych do potrzeb Klienta.

Analiza najważniejszych parametrów bramy

Nieodłącznym elementem napędu do bramy, jest sama brama i jej montaż. Najwięcej zależy od niej i jej parametrów, kolejno winny być one porównane z siłownikami bramowymi oraz kluczowymi elementami wchodzącymi w skład automatyki napędu. Poniżej lista rzeczy, na które obowiązkowo należy zwrócić uwagę, kupując zestaw do bramy skrzydłowej.

  1. Ilość skrzydeł bramy. Jest to podstawa podczas wybierania napędu do bramy z bardzo prostego powodu. Gdy brama posiada tylko jedno skrzydło, wówczas mechanizm musi także otwierać tylko jedno, w przypadku bram dwuskrzydłowych, mechanizm musi poradzić sobie z obydwoma skrzydłami.
  2. Długość skrzydła bramy. Tutaj wymiar musi być podany bardzo dokładnie, jednak jest to najłatwiejsze zadanie ze wszystkich. Kolejno, znając długość skrzydeł bramy, należy przeanalizować kartę produktową siłowników, na których będą zamontowane. Siłowniki obowiązkowo muszą mieć zawarte takie informacje w dokumentacji. Najtańsze siłowniki najczęściej obsługują skrzydła bramy do długości 1 metra, przy posiadaniu dwuskrzydłowej bramy problem jest niejako rozwiązany, jednak nie zawsze warto kupować siłowniki na styk. Realizując ten punkt, należy również sprawdzić rodzaj wypełnienia bramy. Jeżeli będą one zbudowane z blachy lub innego lekkiego materiału, nieodpornego na podmuchy to wówczas siłowniki mogą ulec połamaniu, dlatego zaleca się kupno mechanizmu, który będzie posiadał przynajmniej 1 metr zapasu.
  3. Ciężar skrzydeł. Jest to parametr, który bardzo trudno zmierzyć, ponieważ każda konstrukcja charakteryzuje się inną wagą. Warto zapytać o to producenta bramy lub poszukać tej informacji w karcie katalogowej. Siłowniki powinny być dobrane także pod dany ciężar. Tak samo, jak w przypadku długości, ciężar, jaki obsługują siłowniki, zawsze znajduje się w karcie produktowej. Zasada montażu jest identyczna jak w przypadku długości, siłownik powinien mieć 20-25% zapasu, taki zabieg przedłuży jego żywotność.
  4. Warunki montażu. Bardzo często nie ma możliwości, aby zamontować siłownik na wybranych wjeździe. Słupki są cienkie lub zwyczajnie wjazd ma skomplikowaną konstrukcję. Dzisiaj, automatycy starają się wspomóc klientów na różne sposoby i jednym z rozwiązań są siłowniki montowane pod ziemią, jednak wcześniej należy skonsultować taką decyzję ze specjalistą, który wyda zasadną opinię.
  5. Natężenie użytkowaniaNapędy do bram skrzydłowych to systemy, które się niszczą, jak każdy inny sprzęt, więc ten punkt jest kluczowy. Zestawy napędów pod kątem częstotliwości zazwyczaj są podzielone na przydomowe i intensywne. Intensywna częstotliwość oznacza, że brama jest otwierana i zamykana około 50 razy/doba, takie użytkowanie zazwyczaj występuje na terenach przemysłowych, przy instytucjach państwowych oraz spółdzielniach mieszkaniowych. Inne siłowniki będą musiały zostać zastosowane na terenach uprzemysłowionych, a inne na wjeździe do domu.

Przed kupnem napędu do bramy skrzydłowej należy wcześniej przeanalizować wszystkie powyższe punkty, a kolejno przejrzeć katalogi z dostępnymi zestawami. Producenci coraz bardziej ułatwiają Klientom wybór odpowiednich napędów, dokładnie je opisując w kartach produktu.

Dodatkowe funkcje napędu do bramy skrzydłowej

Napęd do bramy nie obejmuje jedynie zagadnień czysto technicznych, ale również oferuje wiele udogodnień. Przed kupnem zestawu należy zapoznać się z przedstawianymi funkcjami i wybrać te, które będą najbardziej użyteczne. Poniżej znajdują się najczęściej występujące udogodnienia w napędach do bram.

  • Fotokomórki. Nie są tylko ułatwieniem dla właściciela w postaci automatycznego otwierania, ale także służą bezpieczeństwu. Zamontowane, automatycznie wykrywają przeszkodę przy skrzydle i nie pozwalają jej się zamknąć.
  • Manualne otwieranie. Jeśli wystąpi problem z bramą lub pilot do niej zostanie zagubiony, wówczas można ją bez problemu otworzyć ręcznie.
  • Automatyczne zamykanie. Często właściciele posesji nie zamykają swoich bram wjazdowych ze zwykłej niechęci lub zapominalstwa, automatyczne zamykanie rozwiązuje ten problem.
  • Funkcja otwierania wyłącznie jednego skrzydła. Niezwykle pomocna, gdy brama jest dwuskrzydłowa, wówczas nie trzeba otwierać obydwóch skrzydeł, wystarczy tylko jedno.

Są to najczęściej występujące udogodnienia w napędach do bram. Producenci coraz częściej oferują szereg zabezpieczeń i innych funkcji montowanych wraz z napędami, jednak należy się zastanowić czy dana rzecz naprawdę jest niezbędna, ponieważ wraz ze wzrostem liczby dodatków rośnie również cena. Nowoczesne napędy mają zainstalowanych wiele różnego rodzaju zabezpieczeń oraz wzmocnień, które odpowiadają za przedłużenie trwałości bramy w każdych warunkach. Cena, jaką należy zapłacić za napęd, waha się w przedziale 400, a 2 000 złotych. Jak wyżej przedstawiono, uzależnione jest to od wielu parametrów technicznych zestawu oraz zainstalowanych w nim funkcji. Warto także zwrócić uwagę na producenta, ponieważ to on gwarantuje jakość zakupionego zestawu.

Dodaj komentarz

Informacja prawna