Wizualizator mieszkania – jak stworzyć spójny projekt wnętrza?

Uzyskanie stylistycznej harmonii w całym mieszkaniu nie jest łatwe. Nie zajmujesz się na co dzień aranżacją wnętrz? Trudno Ci spojrzeć na poszczególne pokoje jak na całość? Kiedy zastanawiasz się, jak pogodzić różne potrzeby estetyczne, style i funkcje w jednym wnętrzu, przydatny może okazać się m.in. wizualizator domu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak stworzyć spójny projekt wnętrza. 

Rodzaje wizualizatorów wnętrz

Wizualizatory mogą przybrać kilka form, różnią się też liczbą funkcji. Najszersza definicja mówi nam o tym, że wizualizatory to narzędzia, najczęściej dostępne w przeglądarka internetowych, które umożliwiają stworzenie autorskiego projektu domu czy mieszkania w oparciu o dostępne meble, dodatki i rodzaje wykończeń. W zależności od wybranego wizualizatora mieszkania, z łatwością narysujemy rzut wnętrza o dokładnych wymiarach, wirtualnie pomalujemy w nim ściany, wyłożymy podłogi płytkami, panelami czy dywanem, a na koniec ustawimy w nim meble w taki sposób, by było pięknie, użytecznie i wygodnie. W efekcie otrzymujemy dwu- lub trójwymiarowy widok danego pomieszczenia czy całego domu, nierzadko z listą konkretnych mebli i tworzyw, po które możemy udać się do sklepu. 

Programy do projektowania mieszkania korzystają też z najnowszych zdobyczy techniki np. nowoczesny wizualizator AR (Augmented Reality) używa trybu tzw. rozszerzonej rzeczywistości. Co to oznacza? Kierujemy kamerę urządzenia mobilnego na wybrany fragment pomieszczenia i za pomocą kilku kliknięć umieszczamy w nim konkretny mebel np. szafkę pod telewizor, kanapę czy żyrandol. W tym przypadku aranżator mieszkań pozwala zobaczyć, jak dane rozwiązanie wnętrzarskie będzie prezentować się właśnie w naszym domu.

Warto także wspomnieć, że wizualizatory posiadają również przydatne opcje dla profesjonalistów. W Imello.pl są to dwa rodzaje kont: Projektant Wnętrz i Montażysta Podłóg, dzięki którym dodają oni produkty własnych marek w kilku prostych krokach, korzystając m.in. z wygodnego generatora tekstur.

Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego, czyli jak łączyć style w mieszkaniu

Jak wygląda przepis na uporządkowane wnętrze? Wbrew pozorom nie jest on bardzo skomplikowany. Wystarczy, że wybierzesz dwa style aranżacji bliskie Twojemu sercu i zdecydujesz, który z nich zdominuje wygląd pomieszczenia, a który będzie pełnił funkcję pomocniczą. Kluczowe jest określenie, co wystąpi w roli wspólnego mianownika obu stylów. Może to być np. cała paleta kolorystyczna lub jedna barwa, kształt (geometryczny lub bardziej opływowy?), motyw (a’la dżungla, morskie fale i kotwice, paski, łowickie kwiaty?) lub materiał związany ściśle z fakturą (połyskliwy, a może budujący wrażenie przytulności swoją puchatością?). Które style zestawić ze sobą, by stworzyć konsekwentny look?  – przeczytaj nasze podpowiedzi.

  1. Styl skandynawski + glamour – wyważone, także kolorystycznie, wnętrze wejdzie na wyższy poziom elegancji dzięki dużym lustrom i dodatkom w kolorach metali szlachetnych.
  2. Styl marynistyczny + glamour – dzięki pełnym przepychu ozdobom, stylizacja nawiązująca do morskiej estetyki (biel uzupełniona różnymi rodzajami niebieskiego, obecność wikliny, rafii czy trawy morskiej) zamieni domek na plaży w wystawną rezydencję w nadmorskim kurorcie.
  3. Styl minimalistyczny + glamour – sposobem na przełamanie spokojnego w formie i kolorach pomieszczenia, np. wykończonego betonem, będzie umieszczenie kilku metalicznych lamp z kryształkami – gra światłem i cieniem jest bardzo w stylu glamour.
  4. Styl industrialny + glamour – to nieoczywiste rozwiązanie: fabryczny, loftowy klimat ocieplą “barokowe” meble, a wysokie sufity i surowe ściany upiększą dekoracje o wyrazistych, przeskalowanych ornamentach.
  5. Styl klasyczny + nowoczesny – takie zestawienie pozwala uzyskać idealną dekoratorską równowagę: z jednej strony nie czujemy się jak na wizycie w muzeum, a z drugiej unikamy wrażenia nadmiernego estetycznego chłodu, bijącego od szkła i metalu.
  6. Styl klasyczny + kolonialny – meble i pojedyncze przedmioty o egzotycznej nucie (ciemne drewno i ażury, skrzynia do przechowywania ubrań czy łóżko z baldachimem) wpisują się nadal w klasyczną konwencję aranżacji wnętrz.
  7. Styl skandynawski + boho – na tle jasnych ścian i prostych, minimalistycznych form oryginalne dodatki boho w intensywnych kolorach jeszcze wyraźniej pokażą swoje piękno i dekoracyjną moc.
  8. Styl skandynawski + prowansalski – zbliża je miłość do drewna, naturalnych tekstyliów i rozbielonych kolorów; połączone siły tych dwóch stylów uczynią wnętrze bardzo przytulnym.

Spójność w mieszkaniu – jak ją osiągnąć?

Ulubione style urządzania wnętrz zdefiniowane, jaki powinien być kolejny krok? Już na etapie projektowania, posługując się narzędziem do wizualizacji, warto skupić się na przemyślanej koncepcji. Na szczęście istnieją sprawdzone triki, dzięki którym Twoje pomieszczenia wizualnie staną się doskonale zorganizowane. Chcesz, aby myśl przewodnia była widoczna już na pierwszy rzut oka? Podczas projektowania w wizualizatorze mieszkania weź pod uwagę następujące czynniki, które scalą wnętrze:

  • Kolor

Ogranicz się do maksymalnie trzech barw – unikniesz kolorystycznego chaosu. Spokojnie, taka ich liczba, dzięki licznym odcieniom każdego z kolorów, z pewnością wystarczy do zbudowania udanej i wyważonej aranżacji każdego wnętrza. Podczas ich doboru nie zapominaj o zasadzie 60/30/10. Pamiętaj też o tym, że jasne kolory optycznie powiększają, a ciemne pomniejszają pomieszczenie. 

  • Baza

W przypadku tego kryterium słowo-klucz to: neutralność! Mocniejsze i żywsze kolory, a także finezyjne printy wybrzmią bardziej na tle kremowych, beżowych, szarych czy zupełnie białych płaszczyzn. Unikniesz w ten sposób przesytu kolorem i wzorami, a subtelna baza uspójni cały projekt.

  • Rozmiar

Większe mieszkanie to nie tylko więcej przestrzeni do sprzątania, ale i pola do popisu. Kiedy urządzasz niewielkie wnętrze, często najważniejsza staje się funkcjonalność, a kwestie estetyczne schodzą na dalszy plan. W domu lub mieszkaniu o dużym metrażu możesz swobodnie eksperymentować z kształtami i formą, w kompaktowych wnętrzach – typu jedna, otwarta przestrzeń – precyzyjny dobór mebli i wykończeń jest bardzo ważny.

  • Tekstylia

Bądź konsekwentny, zarówno jeśli chodzi o rodzaj tkanin, jak i tekstur. Salonowy dywan z długim włosiem zagra świetnie z dekoracyjnymi poduszkami rozrzuconymi na kanapie, a nawet puszystym oparciem krzesła dostawionym do toaletki. Welurowa sofa stworzy wyśmienity duet – albo i trio – z abażurem na nocnej lampce w sypialni oraz z zagłówkiem łóżka.

  • Oświetlenie 

Zupełnie różne lampy w każdym pokoju? Jak najbardziej! Powinny one jednak wpisywać się w jeden z dwóch stylów, które wybraliśmy na początku. O ile w przypadku opraw oświetleniowych dowolność jest wskazana, to warto ujednolicić projekt, wybierając te same kontakty.

  • Wykończenia 

Postaw na jednakowe detale – nawet małe elementy mogą utrudnić, lub wręcz przeciwnie – ułatwić  odbiór domu jako całości. Pomyśl o takich samych drzwiach i ościeżnicach, listwach przypodłogowych czy progach, identycznych klamkach, parapetach i typie dekoracji okien (żaluzje, firany, zasłony, rolety itd.). Bliźniaczo podobne szczegóły nadadzą wspólny rytm całemu mieszkaniu.

Identyczna podłoga w całym mieszkaniu – tak czy nie?

Koronna zasada spójnego projektu wnętrza mówi: łącz, a nie dziel! Warto odnieść ją do ostatniego elementu, który sprawia, że projekt mieszkania cechuje się spójnością, czyli jednakowych podłóg, najlepiej bez zbędnych łączeń i ułożonych we wspólnym kierunku. Ważna uwaga: zdecyduj się na jeden kolor wykończenia poziomych powierzchni: czerń, biel, odcienie szarości lub brązów. Kiedy już główna barwa będzie wybrana, pozostaje kwestia kształtu i wielkości płytek czy paneli. Niezależnie od metrażu wnętrza możesz je ze sobą dowolnie zestawiać, jeśli tylko wspólnym mianownikiem pozostanie kolor. Zgodnie z najnowszymi trendami podłoga idealna utrzymana jest raczej w ciepłych, a nie chłodnych odcieniach, a prym wśród naturalnych materiałów dzierży dąb. 

Jeszcze do niedawna podział ze względu na rodzaj tworzywa w większości polskich domów wyglądał tak samo: panele gościły w pokoju dziennym i sypialni, natomiast płytki ceramiczne dominowały w przedpokoju, kuchni i łazience. Wraz z pojawieniem się nowoczesnych rodzajów wykończeń, stare koncepcje podłogowe odchodzą powoli do lamusa, a ich miejsce zajmują tworzywa takie jak winyl. Dzięki niemu stworzysz jednolitą podłogę w całym domu, a nawet poza nim – panele winylowe ze względu na swoją plastyczność, wodoodporność i łatwość montażu sprawdzą się nawet na zadaszonym balkonie czy tarasie. Panelom winylowym i wysokogatunkowym panelom laminowanym wilgoć i wysoka temperatura niestraszne. Efekt? Optycznie powiększone wnętrze i pewność, że rodzaj materiału odpowiada na potrzeby Twoje i pozostałych domowników.

Nadaj kształt swoim przyszłym czterem kątom z pomocą naszego wizualizatora. Narzędzie pomoże Ci znaleźć odpowiednią podłogę do każdego pomieszczenia. Korzystając z bogatej biblioteki produktów, wykreowanie spójnego, ustawnego, a przy tym estetycznego mieszkania będzie dużo łatwiejsze.

Informacja prawna