Jak odnowić drewniany domek letniskowy?

Drewno to jeden z najlepszych materiałów na domki letniskowe – jest niezwykle estetyczne i naturalnie komponuje się z roślinnym otoczeniem. Jego wygląd zmienia się jednak wraz z upływem lat, ponieważ jest wrażliwe na wiele różnych czynników. Dzisiejszy artykuł polecamy uwadze wszystkich właścicieli domków rekreacyjnych – odpowiadamy w nim na pytanie, jak odnowić drewniany domek letniskowy.

Odnawianie domku z drewna – dlaczego jest konieczne?

Jak już zdążyliśmy wspomnieć we wstępie, drewno wymaga odpowiedniej pielęgnacji, jeśli chcemy długo cieszyć się jego pięknym wyglądem. Co więcej – odpowiednie i regularne zabezpieczanie i odnawianie drewna podnosi bezpieczeństwo jego mieszkańców, o czym więcej w dalszych częściach artykułu.

Budując drewniany domek letniskowy, wykonawca zadbał o zaimpregnowanie i pomalowanie jego zewnętrznej powierzchni, jednak proces ten trzeba powtarzać co określony czas. Drewniane deski pękają, szarzeją, puchną i blakną od słońca, na powierzchni farby zaczynają pojawiać się plamy. Domek staje się więc nieestetyczny, a jak wiadomo, relaks w nieprzyjemnym dla oka otoczeniu nie będzie tak samo satysfakcjonujący. Zmiany w wyglądzie i strukturze drewna pojawiają się na skutek wilgoci, promieni słonecznych, grzybów i owadów, a więc są to czynniki, które ciężko wyeliminować. Można jednak zniwelować ich skutki poprzez systematyczną naprawę, impregnację i malowanie domków letniskowych.

Odświeżenie domku letniskowego – naprawa i mycie drewna

Żeby móc na nowo pomalować drewniany domek letniskowy i uzyskać naturalny, świeży wygląd drewna, najpierw trzeba je do tego odpowiednio przygotować. Robimy to w kilku krokach, najlepiej dzień przed malowaniem, żeby dom zdążył całkowicie wyschnąć.

  1. Odgrzybianie – elewacja drewnianego domu może pokryć się grzybem w postaci plam (od pleśni) lub specyficznych narośli. Co więcej, w wyniku zarażenia grzyby szybko się rozprzestrzeniają i mogą wywołać murszenie drewna, czyli jego gnicie. Zbutwiałe deski muszą być doszczętnie usunięte i najlepiej spalone. Drewno otaczające zgrzybiałą powierzchnię trzeba zabezpieczyć preparatem grzybobójczym, żeby wykluczyć początki infekcji.
  2. Szlifowanie – pozwala na odświeżenie domku letniskowego w naprawdę złym stanie. Szlifierką można wyrównać pęknięcia i zadziory, a ponadto usunąć przebarwienia. Sporo pracy czeka nas w przypadku, kiedy farba lub lakier na elewacji się złuszczyły. Powinniśmy usunąć wszystkie resztki po poprzednim malowaniu, a następnie odpylić drewno.
  3. Szpachlowanie – szpachlówką można się pozbyć wszelkich ubytków. Następnie trzeba przeszlifować deski.
  4. Odrobaczanie – może się zdarzyć, że w otworach w deskach zalęgną się owady. Można je usunąć, wstrzykując trutkę lub zamawiając firmę odrobaczającą. Następnie czeka nas szlifowanie i malowanie impregnatem.
  5. Usuwanie farby olejnej i lakieru na bazie żywicy syntetycznej – jeśli elewacja była pokryta tymi substancjami, wszystkie resztki trzeba będzie zdrapać.
  6. Mycie – przed pokryciem ścian impregnatem i farbą cały domek powinniśmy dokładnie umyć. Wystarczy do tego woda, szare mydło i duży pędzel. Można w ten sposób usunąć m.in. plamy z pleśni. Mycie elewacji ma dodatkową funkcję – usunięcie wszelkich nalotów, piasku, kurzu i smarów zwiększy przyczepność nakładanego impregnatu lub farby.

Czym zabezpieczyć drewniany domek letniskowy?

Pokrycie drewnianego domku odpowiednią substancją ochronną jest kluczowym etapem jego odnawiania. Na rynku jest dostępnych wiele substancji ochronnych i dekoracyjnych w jednym, dlatego przy okazji można zadbać o wykończenie domku. Ponadto niektóre impregnaty zapewniają dodatkową ochronę przed ogniem.

Drewniany domek letniskowy można zakonserwować różnymi środkami i na różne sposoby: powierzchniowo (zewnętrzne nasycanie drewna za pomocą malowania lub natrysku) bądź wgłębnie (metoda próżniowo-ciśnieniowa lub bezciśnieniową).

Najpopularniejszymi substancjami do konserwacji i odświeżania drewnianej elewacji są impregnaty rozpuszczalnikowe, które charakteryzują się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne. Do wyboru mamy impregnaty ogniochronne, wodochronne, ochrony biologicznej oraz impregnaty lecznicze, które stosuje się doraźnie w razie ataku pleśni, grzybów lub owadów. Najlepiej jednak wybrać produkt łączący w sobie powyższe zastosowania. Inne środki do ochrony drewna to:

  • lakier – zabezpiecza przed ścieraniem, zadrapaniami, pleśnią, wodą i promieniami UV, a także ożywia barwę. Lakierowanie trzeba powtarzać dość często – nawet raz na dwa lata;
  • emalia – stosuje się ją na drewnie nienarażonym na uszkodzenia mechaniczne w dużym stopniu. Może chronić elewację nawet do 8 lat;
  • bejca – w niedużym stopniu hamuje rozwój grzybów do 4 lat;
  • lakierobejca – dwie albo trzy warstwy skutecznie chronią przed wilgocią nawet ponad 5 lat. Jeśli chcemy odnowić pokrycie, przecieramy elewację papierem ściernym i malujemy bezbarwnym lakierem;
  • lazura – jest najmocniejszą powłoką, która chroni drewno przed pogodą, rozwojem mchów, grzybów i przed owadami nawet do 8 lat.

Jak szybko pomalować domek letniskowy?

Po regeneracji, umyciu i zaimpregnowaniu elewacji drewniany domek letniskowy można pomalować. Jak często malować domy z drewna? Najlepiej kierować się zaleceniami producenta farby lub wyznacznikiem w postaci płowienia obecnej farby. Należy też wybrać odpowiednią pogodę – najlepiej gdy jest umiarkowana (od 5 do 15 stopni, bez intensywnego słońca i wcześniejszego deszczu). Malować możemy ręcznie pędzlem lub natryskowo. Przedtem należy natomiast zabezpieczyć przed farbą takie elementy domku jak okna, rynny, fundament czy kostkę, także na kilka dni po malowaniu (żeby farba nie spłynęła na nie podczas deszczu).

Planując odnowienie drewnianego domku nie musimy ograniczać się do podkręcającej kolory lakierobejcy. Brązowe odcienie drewna to niejedyna opcja. Chcąc mimo wszystko postawić na rozwiązanie klasyczne i stonowane, warto rozważyć farbę białą lub szarą. Oba te kolory prezentują się niezwykle elegancko, z tym że na pierwszym znacznie bardziej widać wszelkie zabrudzenia i niedoskonałości. Można postawić na dużo bardziej oryginalny kolor i spróbować przytłumionych odcieni niebieskiego, zielonego czy bordowego – tak naprawdę nie ma w tym zakresie ograniczeń.

Odświeżenie domku letniskowego może wiązać się ze znaczną zmianą jego wyglądu. Kolejną propozycją jest wyróżnienie kolorystyczne detali – okiennic i drzwi, które można pomalować farbą kontrastującą z elewacją lub o innym odcieniu tej samej barwy. Dla artystycznych dusz ciekawym pomysłem może okazać się naniesienie na drewniane deski kwiatowych lub ludowych wzorów, które w połączeniu ze swojskim klimatem domku letniskowego będą prezentować się znakomicie.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Drewnolandia – producentem drewnianych domków letniskowych, altan ogrodowych i innych konstrukcji z drewna.

FAQ:

1. Kiedy należy na nowo pomalować drewniany dom letniskowy?

Najlepiej stosować się do zaleceń producenta farby bądź pomalować dom jak kolor zacznie płowieć.

2. Jak odnowić domek z drewna?

Elewację trzeba zregenerować – wyszlifować, usunąć pleśń i grzyby, odrobaczyć i oszpachlować. Następnie cały domek powinno się dokładnie umyć oraz pokryć wybranym środkiem konserwującym lub konserwująco-dekorującym.

3. Jak wykończyć drewniany domek letniskowy?

Elewacji można nadać błysk lub mat, dobierając odpowiedni środek ochronny do drewna. Ponadto do malowania ścian można podejść kreatywnie i zastosować niestandardowe odcienie i wzory.

Informacja prawna