Jak dbać o porządek podczas remontu?

Każdy, kto planuje duży remont, gruntowną przebudowę domu lub mieszkania czy też prace rozbiórkowe, powinien zadbać nie tylko o to, by wszelkie prace odbyły się bezpiecznie, zgodnie z planem i przepisami budowlanymi, ale także zapewnić porządek w miejscu, gdzie trwać będą prace remontowe. Prace te z pewnością ułatwi wywóz odpadów poremontowych, który powinno się zaplanować jeszcze przed podjęciem prac budowlanych, pamiętając jednocześnie, że odpady poremontowe należą do najbardziej kłopotliwych. Są trudne w przechowywaniu i nie można ich utylizować razem ze zwykłymi odpadami komunalnymi.

Odpady poremontowe – jak szybko się ich pozbyć?

To, w jaki sposób pozbyć się odpadów zależy od wielu czynników. Najważniejszym jest oczywiście rodzaj śmieci, a także ich ilość. Odpady poremontowe to zwykle odpady budowlane. Te z kolei dzielą się na:

 • gruz czysty,
 • gruz zanieczyszczony,
 • drewno,
 • szkło,
 • tworzywa sztuczne,
 • mieszaniny metali,
 • materiały izolacyjne (wełna szklana, mineralne, styropian i inne).

Mając na uwadze ten podział, łatwiej nam będzie podjąć decyzję, w jaki sposób składować odpady. Jeśli śmieci będzie mało, wystarczą wiadra. W przypadku większej ilości odpadów trzeba będzie zastanowić się, czy wybrać specjalne worki, czy nawet zamówić kontener. Najlepiej skontaktować się z firmą, która zajmuje się wywozem odpadów poremontowych. Fachowcy doradzą, jaki typ składowania wybrać i jeśli zajdzie taka potrzeba, podstawią kontener, a później zajmą się jego odbiorem i utylizacją odpadów. Samo składowanie śmieci należy do zadań klienta, dlatego warto wiedzieć, że w kontenerach czy też workach typu BigBag, nie powinny znajdować się:

 • wełna mineralna i szklana,
 • chemikalia i ciecze niebezpieczne, np. benzyna,
 • baterie,
 • azbest/eternit,
 • odpady biodegradowalne (np. odpady zielone, krzewy, trawy itp.),
 • sprzęt elektryczny i elektroniczny,
 • żarówki.

Tego rodzaju śmieci muszą być utylizowane w inny sposób. W związku z tym należy je posegregować i umieścić w innych pojemnikach i przetransportować na własną rękę na wysypisko lub skorzystać z pomocy firmy, która świadczy usługi transportowe w tym zakresie.

Wywóz odpadów poremontowych

Wywóz odpadów poremontowych przez profesjonalną firmę ma wiele korzyści. Przede wszystkim osoby przeprowadzające remont nie muszą martwić się o transport, a także szukać wysypiska, które dane odpady przyjmie. Poza tym więcej czasu można poświęcić na prace remontowe. Usługa wywozu odpadów poremontowych wygląda następująco. Na początku firma dostarcza kontener o wybranej pojemności pod wskazany adres. Klient powinien jedynie zadbać o miejsce na posesji, gdzie kontener mógłby stać i nie stwarzać przy tym zagrożenia dla innych. To jedyna rzecz, o którą klient musi się zatroszczyć, pozostałe czynności leżą już po stronie firmy. Po napełnieniu kontenera odpadami pojemnik jest odbierany i zawożony do punktu utylizacji bądź na wybrane składowisko. Obsługa jest bardzo prosta i nie wymaga zbyt wysokich nakładów finansowych.

Wybór wielkości kontenera zależy od ilości odpadów. Jeśli planujemy generalny remont całego obiektu budowlanego, potrzebny będzie duży kontener o pojemności 18 m³ lub nawet 40 m³. Natomiast przy niewielkich pracach remontowych obejmujących tylko jedno pomieszczenie, w zupełności wystarczy worek na odpady lub mały kontener o pojemności 2-3 m³. Wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań zamawiającego. Jeśli będziemy mieć problem z wybraniem właściwego kontenera, firma zajmująca się wywozem odpadów poremontowych zapewni fachowe doradztwo w tym zakresie.

Artykuł napisany dzięki współpracy z firmą Usuń Gruz z Poznania.

Dodaj komentarz

Informacja prawna