Jaką lodówkę kupić? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Lodówka to jeden z najważniejszych sprzętów AGD w całym domu. Trudno wyobrazić sobie, by ktoś funkcjonował bez niej nawet w czasie zimy. Chłodziarko-zamrażarka pozwala utrzymać świeżość żywności, a także ochłodzić napoje w upalne dni. Dzięki niej można również zamrozić jedzenie, jeśli zrobiło się duże zakupy. Zanim wybierzesz się do sklepu po lodówkę, sprawdź, na co zwrócić uwagę przed jej zakupem.

  1. Pojemność lodówki
  2. Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy?
  3. Funkcje dodatkowe w lodówkach
  4. Energooszczędność

Lodówka jest sprzętem, którego nie może zabraknąć w żadnym domu. Trudno wyobrazić sobie bowiem przechowanie jedzenia w upały w ciepłych pomieszczeniach oraz codzienne robienie niewielkich zakupów. Dzięki lodówce można przechowywać bezpiecznie nawet duże ilości żywności, a także podawać zimne napoje i posiłki w letnie dni. Jeśli poszukujesz idealnej chłodziarko-zamrażarki dla siebie, sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas jej wybierania.

Pojemność lodówki

Pierwszą rzeczą, którą powinno się ustalić przed zakupem lodówki w RTV Euro AGD, jest jej pojemność. Zwykle im większa rodzina, tym większa powinna być lodówka, jednak nie jest to warunek konieczny. Dla jednej osoby lub pary wystarczający może być model o pojemności 120 litrów lub lodówka podblatowa. Taka chłodziarko-zamrażarka z powodzeniem pomieści niewielkie ilości jedzenia i zużyje mało prądu. Nieduża lodówka sprawdzi się również w przypadku nieco większych rodzin, które rzadko jadają w domu i wybierają posiłki na mieście, obiady w szkole i lunche w pracy.

Jeżeli dużo się gotuje lub ma się liczną rodzinę, dobrym wyborem jest lodówka niestandardowa z dwojgiem drzwi. Zmieści się w niej nawet 300 litrów żywności. Modele z kategorii side by side mają również pojemne zamrażalniki, w których można przechowywać większe ilości pierogów, mięsa, zup i różnego rodzaju dań, przygotowywanych przez panie i panów domu na później.

W przypadku rodzin robiących duże zapasy jedzenia (np. mrożących warzywa i owoce z własnego ogrodu), dobrym rozwiązaniem jest zakup oddzielnej chłodziarki i zamrażarki. Duża lodówka w połączeniu z osobną zamrażarką sprawdzą się o wiele lepiej, gdy chce się w nich umieścić liczne mrożonki przygotowane na zimę. Dzięki takiemu rozwiązaniu ograniczy się marnowanie żywności i    w pełni skorzysta się z własnych plonów.

Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy?

Po zadecydowaniu, jakiej pojemności lodówki się potrzebuje, powinno się wybrać, czy chce się korzystać z modelu wolnostojącego, czy też do zabudowy. Lodówka wolnostojąca jest zwykle pojemniejsza, a jej wymiana w razie awarii sprawia mniej kłopotów. Chłodziarko-zamrażarka do zabudowy jest natomiast bardzo estetyczna i znakomicie prezentuje się w aneksach kuchennych umieszczanych w salonach.

W przypadku lodówek do zabudowy istotne jest sprawdzenie, czy dany model będzie pasował do wybranych mebli. Jest to konieczne, gdy stawia się na meble gotowe, składane z modułów dostępnych w sklepach meblowych i budowlanych. Niektóre lodówki można zabudować w funkcjonalny sposób, stawiając jedynie na meble wykonywane na zamówienie przez stolarza.

Funkcje dodatkowe w lodówkach

Jaką lodówkę kupić, by komfortowo z niej korzystać? Zadowolenie użytkowników chłodziarko-zamrażarek zależy w dużej mierze od funkcji dodatkowych dostępnych w danym modelu. Szczególnie dobrym wyborem są lodówki z systemem No Frost. Dzięki niemu w lodówce i zamrażarce gromadzi się mniej szronu i lodu, co ułatwia mycie wnętrza urządzenia. Chłodziarko-zamrażarka szybko jest gotowa do czyszczenia, a podczas jej rozmrażania powstaje jedynie niewielka ilość wody.

Przydatną funkcją w lodówce do standardowego użytkowania jest elektroniczna regulacja temperatury chłodzenia. Dzięki niej szybko ustawia się optymalną temperaturę chłodzenia żywności, co przekłada się na wydłużenie okresu świeżości jedzenia i poprawę jego smaku. Dodatkowo elektroniczna regulacja temperatury chłodzenia ułatwia optymalizację kosztów użytkowania lodówki i zużywanie tylko takiej ilości energii, jaka jest niezbędna w danym czasie.

Dla wymagających użytkowników interesujące są modele z kostkarkami lodu i możliwością szybkiego chłodzenia napojów. Dzięki nim szybko przygotuje się chłodne napoje w upalne dni, nawet gdy nie miało się wcześniej czasu, by schłodzić je po powrocie do domu z pracy lub zakupów.

Energooszczędność

Lodówki dostępne w sklepach takich jak RTV EURO AGD należą do różnych klas energooszczędności. Im wyższa klasa energooszczędności, tym lepiej dla użytkowników. Korzystanie z lodówek klasy A+++ wiąże się ze zużyciem rocznym prądu na poziomie niższym niż 200 KW/h. Dzięki temu chłodziarka zużywa nawet kilka razy mniej energii elektrycznej niż lodówki oferowane w sprzedaży kilkanaście lat temu.

W przypadku klasy energooszczędności istotne jest sprawdzenie nie tylko oznaczenia (np. A+ lub A+++), ale również średniego zużycia prądu podanego przez producenta. Czasem okazuje się, że różnica pomiędzy liczbą wykorzystanych kilowatogodzin na rok jest niewiele niższa w przypadku wyższej klasy energooszczędności, natomiast cena zakupu ekonomiczniejszej lodówki jest znacznie zawyżona.

Informacja prawna